Druviena – latviskās dzīvesziņas modinātava
Gulbenes novada Druvienas pagastā jau daudzus gadus tiek strādāts, lai paplašinātu un atrastu jaunus paņēmienus un metodes latviskās dzīvesziņas un latviešu tradicionālā kultūras mantojuma saglabāšanā, popularizēšanā un iemiesošanā realitātē.
Aktīvi šinī procesā ir iesaistījusies Druvienas pamatskola, sabiedriskā organizācija „Pērļu zvejnieki” un aktīvu, mērķtiecīgu civēku kopums, kas sevi dēvē par „Druvienas cilti”.
„Druvienas cilts” ir ciema ļaužu un tās draugu grupa, kas vēlās radīt mūsdienīgu latviskās dzīvesziņas centru, kur jebkurš, tai skaitā ģimenes ar bērniem un jaunieši visa gada garumā varē priecīgi rast, izprast, izdzīvot orientierus latviskajā dzīvesziņā – dainās, dziesmās, dejās, rotaļās, tradīcijās un dabā. Kopā ar Vītolu ģimeni, kas nesavtīgi dalās savās garabagātībās, var svinēt astoņus saulgriežus: Meteņus, Lieldienas, Ūsiņus, Vasaras saulgriežus, Māras dienu, Apjumības, Mārtiņus, Ziemas saulgriežus. Jau par jauku tradīciju ir kļuvušas Māras ģimeņu nometnes un deviņu sauļu skola. Tāpat var apgūt amatu prasmes kokles izgatavošanā, rotu kalšanā, klūgu pinumu veidošanā, kokles spēlē u.c. Viens no cilts līderiem ir bijušais druvēnietis Normunds Zalpēteris, kurš, būdams uzņēmējs un mārketinga speciālists, redz, kā seno, viedo ieļaut modernajā pasaulē. Tādēļ ir iecere Druvienā organizēt tautas mūzikas festivālu ar postfolkloras grupām, veidot amatnīcu ar amatnieku „inkubatoru”– mūsdienīgi, jauni dizaineri kopā ar pieredzējušiem meistariem un veido jaunus, modernus produktus. Biedrība „Druvienas cilts” ir saņēmusi atbalstu LEADER programmā, lai īstenotu divus projektus: „„Druvienas veikala” 1. stāva pārbūve projekts „Amatnīca”” un „Druvienas veikala” 2. stāva pārbūve projekts „Modinātava””, kas jārealizē tuvākajā laikā.
Druvienas pamatskola un tās direktore Velga Černoglazova ir šīs idejas iniciatori un īstenotāji:
- Tautas mūzikas instrumentu izgatavošanas un spēles apguves pieredze aizsākās Sorosa fonda – Latvija projekta ietvaros, kad, atsaucoties vietējās kopienas folkloras kopas dalībnieku iniciatīvai, tika organizēta radošā kokļu izgatavošanas darbnīca. 2010.gada novembrī Druvienas pamatskolas kokapstrādes darbnīcā tapa 10 jauni mūzikas instrumenti – kokles. Jaunākajiem bērniem instrumentu tapšanas procesā palīdzēja vecāki, tādējādi iesaistoties visai ģimenei. Šobrīd kokļu izgatavošanas darbnīcas skolā ir tradicionāls piedāvājums. Izgatavoto kokļu skaits pārsniedzis divus simtus.
- Jau septiņus gadus Druvienas pamatskolā tika organizēta vasaras nometne “Folkloras un latviskās dzīvesziņas nometne”, kurā skola kopā ar vietējo folkloras kopu “Pērlis” pulcē savus draugus, domubiedrus – pēdējos gadus vairāk nekā 100 dalībnieku. Nometne guvusi ļoti lielu atsaucību, par to ieinteresējas cilvēki no apkārtējiem pagastiem, citām folkloras kopām, visas Latvijas. 2011., 2012., 2014., 2015. gadā nometņu norisi finansiāli atbalstīja Gulbenes novada dome.
- 2016. gada pavasarī tika realizēta pieaugušo neformālās izglītības programma “Klūdziņu grozu pīšanas pamati”, kuru apmeklēja deviņi dalībnieki no Druvienas, Gulbenes, Jaungulbenes, Lejasciema, Lizuma, Rankas, Stāmerienas, Mālmuižas, Kārkliem, Mārupes, tātad, pamatā cilvēki no dažādiem Gulbenes novada pagastiem. Dalībnieki bija ļoti ieinteresēti šīs amatu prasmes apguvē un pēc programmas noslēguma visas vasaras garumā vairāki no viņiem apmeklēja meistares Inese Zvejnieces radošās klūgu pīšanas darbnīcas pasākumus Druvienā un novadā. Par iespēju apgūt klūdziņu pīšanu ir interesējušies daudz cilvēku, tāpēc ir sagatavota jauna pieaugušo neformālās izglītības programma “Klūgu pinumu daudzveidība”. Tā būs iespēja veicināt savu pašizaugsmi un sekmēt pašnodarbinātību gan interesentiem no iepriekšējās programmas, gan jauniem dalībniekiem.
Druvienas lielākā bagātība ir cilvēki ar savām zināšanām, idejām, prasmēm, neatlaidību un čaklumu. Tas ir pozitīvs piemērs pārējām lauku teritorijām, kā atrast savu attīstības ceļu.
Visi gaidīti Druvienā!
Venta Vanaga,
Gulbenes novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru