Gards siers un vieda saimniece

GalerijaPrint

Santa Lasmane-Radzvilaviča, izveidojot piemājas saimniecību “Sniķeri” kazkopības un mājražošanas nozarē, saprata, ka daudz jāmācās, un tā viņa nesen papildu citiem zināšanu apguves veidiem  izmantoja iespēju bez maksas saņemt lietderīgus padomus Konsultāciju projekta ietvaros, atzīstot, ka tas ir labs atbalsts mazajām saimniecībām.

Pirms vairākiem gadiem Santa  pat iedomāties nevarēja, ka notikumi  pavērsīsies tieši šādi. Sākotnēji, pilsētniecei pārceļoties uz laukiem, dzīve tika saistīta ar projektu vadību  biedrībā “Ērgļa spārni”, bet paralēli tam tika gūtas pirmās iemaņas lopkopībā. Sapnis par lauku sētu piepildījās, jau dzīvojot Ērgļos. Tika iegādāta lauku māja Jumurdas pagastā,  skaistā vietā ar skatu uz Jumurdas ezeru. Bet kā gan, laukos dzīvojot, var iztikt bez saimniekošanas. Santai bija sapnis par savu kaziņu, pie kuras ar krūzīti pieskriet karstā vasaras dienā. Un tā kādā dienā “Sniķeru” sētā iebrauca džipiņš, ko kura slaidi izlēca kaziņa Bonija. Lai gan brauca pakaļ tikai vienai kaziņai, kopā ar Boniju ieradās vēl divas kazu mātes – Kate un Sniedze. Ar to arī viss sākās. Dažas dienas vēlāk izrādījās, ka kādam citam mājās ir maza, skaista kaziņa, kuru ziedot cepetim būtu tīrais negals, un, spēlējot uz Santas sirdsapziņas stīgām, tika panākts: “Jā, labi, mums vietas pietiks arī viņai”.  Vēl un vēl kādai kaziņai nebija “pareizie” apstākļi, un nepilna mēneša laikā saimniecībā jau bija prāvs pulciņš ar kazām. Ne jau visas bija izcilas piena devējas, bet mīļas gan visas. 

Mājražotāju saimei piepulcējas 2014. gadā

Vēl kāda salīdzinoši nopietna lieta iesācējam, – kaza ir jāslauc. Lauku dzīves apguvē Santa bija tikai iesācēja, un šīs lietas dēļ komiskās situācijās bija iedzīvojusies pārpārēm. Lai nekas nenoietu greizi, viņa zvanīja kaimiņienei, lai nāk ierādīt slaukšanas māku... Tagad Santai šķiet, ka izslaukt kazu ir vieglāk par vieglu. Santa mācījās. Un iemācījās! Kopš 2014. gada maija ar PVD svētību piemājas saimniecība “Sniķeri” piepulcējusies  mājražotāju saimei un ar lepnumu var paziņot: mēs ražojam kazas sieru!

Pārstrāde

Protams, siera ražošanai ir arī ekonomisks apsvērums, – lai iegūtu lielāku peļņu no pamatnodarbošanās, bija jādomā par produkta radīšanu ar augstāku pievienoto vērtību, svaigpienu pārdot nebija izdevīgi, tāpēc nācās domāt siera receptes. Saimniece saka: “Kad pavasara, vasaras un rudens vitaminizēto dabas velšu sulīgumu kaza pārvērš veselīgā pienā, ir jāsien siers!” Tirdziņos un saimniecībā uz vietas var iegādāties sieru, kas ir gan griežams, gan uz maizes ziežams. Baltais siers –  visdabiskākā un neitrālākā garša; Jāņu gaumē – tradicionāli ar ķimenēm un olu dzeltenuma ziediņiem, grilēts, kūpināts, eļļas marinādēs. Produkti ir pieprasīti, un sezonā, kas sākas aprīlī un beidzas oktobrī, siers tiek izpirkts. Pateicīgie vārdi par gardo sieru dod saimniecei spēku un iedvesmu turpināt iesākto un plānot izaugsmi.    

Saimniecības izaugsme un atzinība

Kā mazais lauksaimnieks Santa ir apguvusi un īstenojusi ES atbalsta programmā piedāvāto finansējumu, iegādāta tehnika, aprīkojums kazu ganāmpulkam. Ar Ērgļu novada pašvaldības līdzfinansējumu viņa īstenoja savu ideju – atklāja nojumi un degustāciju galdu, un veiksmīgi iesaistījās tūrisma nozarē. Santa 2016. gadā tika godināta, saņemot apbalvojumu “Vidzemes veiksmes stāsti” nominācijā mājražotājs-amatnieks – “Kaziņas Bonijas siers”.  Saimnieces gardie sieri 2016. gadā tika iekļauti asociācijas “Lauku ceļotājs” izdotajā katalogā “Gardā siera ceļš”. Saimniece apguvusi LLKC Ozolniekos rīkotās mācības  bioloģiskajā lauksaimniecībā un ieguvusi sertifikātu. Liels nopelns un paldies dzīvesbiedram un meitai par nozīmīgo  atbalstu, kas būtiski atvieglo ikdienas rūpes. Santas spējas, čaklumu un radošumu var tikai apbrīnot, jo papildus siera ražošanai ir apgūtas zināšanas arī ziepju ražošanā no kazas piena.  

Lietderīga piedalīšanās Konsultāciju projektā

Santa izmanto LLKC sniegtos pakalpojumus grāmatvedībā un ekonomikā, iespēju piedalīties pieredzes apmaiņas braucienos, īpaši uzsverot, ka tieši LLKC organizētie braucieni ir pārdomāti un iedvesmas pilni. Saimniece novērtē un izmanto iespēju bez maksas saņemt ekonomikas konsultācijas Konsultāciju projekta ietvaros, kas ir labs atbalsts mazajām saimniecībām, lai izvērtētu nākotnes ieceres. Ir izmantotas ekonomikas konsultācijas – izvērtēti saimniecībā pieejamie resursi, kvantitatīvie rādītāji, ražošanas efektivitāte un finanšu rādītāji un sagatavots  LEADER projekta pieteikums nākotnes ieceru īstenošanai pārstrādē un lauku tūrismā.

Šodiena un nākotnes ieceres

Patlaban saimniecībā ir 80 kazas, no tām 52 kazu mātes. Apsaimnieko 13 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, – pļavas un ganības kā ilggadīgos zālājus. Saimniecība turpina priecēt ar gardo produkciju un ik gadu pie sevis uzņem lielākas un mazākas tūristu grupas. Izzināt lauksaimniecību, pabarot un samīļot kaziņas brauc arī skolēnu grupas. Santa spēj aizraut ar savu stāstījumu par saimniekošanu, un gardie sieri no degustāciju galda pazūd zibenīgi. Pēdējos trīs gados vidēji saimniecību apmeklē 1000 tūristu, un priecē tas, ka, pateicoties vietējiem ražotājiem, tiek sniegts arī atbalsts Ērgļu novada attīstībai. 

Kaziņas Bonijas kronēšanas svētki

Jauka tradīcija tika aizsākta 2016. gadā – saaicināt visus esošos un topošos kaziņdraugus un kopā visiem noskaidrot, kura ir vismīļākā, visdraudzīgākā, visskaistākā, visgudrākā jeb, vienkāršāk sakot, – visatbilstošākā kaza godpilnajam kaziņas Bonijas titulam.

Tā ir diena, kad visi kopā – lieli un mazi, izbaudot atvērto  durvju dienu saimniecībā, draudzējas ar kaziņām, spēlē spēles, darbojas darbnīcās, vāra lielu zupas katlu, degustē sieru, balso par savu mīļāko kaziņu, un svētku noslēgumā, kronē saimniecības gada kazu – Boniju. Tāpēc saprotams, ka arī saimniecības mājaslapas nosaukumā iekļauts Bonijas vārds: http://www.bonijassiers.lv.

Lai darbi runā par paveikto

Saimniecībai jau ir nepieciešamas papildu darba rokas, jo produkcijas apjomi aug, pircēju loks paplašinās. Ir iecere paplašināt ražotni, bet par nākotnes iecerēm Santa  runā piesardzīgi, jo uzskata, ka labāk ir, lai darbi runā par paveikto. Tādēļ aicinām Santu izmantot ES fondu iespējas, lai saimniekošana attīstītu, kāpinot ražošanas apjomus un priecējot lielāku cilvēku skaitu ar īpaši gardo kazas sieru.  

Lai pa īstam izbaudītu Ērgļu gleznaino ainavu, jābrauc pašiem skatīties, gardu sieru saēsties un ar viedu saimnieci parunāt, lai smeltos iedvesmu un jaunas idejas!

Aija Vīgnere,

Madonas biroja vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru