Gūta daudzveidīga uzņēmējdarbības pieredze Madonas novadā
Valkas, Smiltenes, Strenču un citu apkārtējo novadu lauku uzņēmēji devās pieredzes braucienā uz Madonas novadu, lai smeltos idejas attīstībai. Programma bija izvēlēta daudzveidīga, lai būtu iespēja iepazīties gan ar tūrisma, gan augļu un ogu audzētājiem un pārstrādātājiem, gan bioloģiskajiem saimniekiem, mājražotājiem.
Saimniecība “Kučuru dzirnavas” tuvākā un tālākā apkārtnē ir izslavēta kā kāzu svinēšanas vieta, un nu jau saimniecība mērķtiecīgi strādā pie tā, lai arvien uzlabotu šo pakalpojumu. Mūsu mērķis gan vairāk bija iepazīties ar saimniecībā izveidoto senlietu muzeju un noklausīties stāstu par saimniecības veidošanu, kas bija ļoti interesanti. Tāpat kā stāsts par to, kā rodas jauni piedāvājumi un pakalpojumi, pateicoties klientiem. Šīs saimniecības apmeklējums vien jau deva lielu pozitīvu lādiņu visai dienai un ticību, ka, ja darbojas no sirds, tad viss izdodas.
Augļkopības saimniecība “Jāņkalni” nodarbojas arī ar saražotā pārstrādi. Mūs sagaida brālis un māsa – Māris un Ilze Ozoliņi, kuri ir šī uzņēmuma īpašnieki. Māris ir uzņēmies atbildību par stādījumiem un izrāda plašo krūmmelleņu dārzu, arī ābeļdārzu un jaunos rabarberu stādījumus. Daudzi ir priecīgi par iespēju apskatīt stādu pavairošanu un izmanto iespēju iegādāties krūmmelleņu stādus. Tālāk dodamies uz pārstrādes cehu, kas ir jauns un kurā dārzos izaudzētais pārtop garšīgā un veselīgā produkcijā. Tiek ražotas sulas, sukādes, marmelāde un dažādi žāvēti augļi un ogas. Visiem īpaši ieinteresē “ābolu kraukšķi”, kas gatavoti no saldiem āboliem un ir izžāvēti skanīgi kraukšķīgi.
Vestienas pagastā apmeklējam Ligitu Vītoliņu, kura kopj savu bioloģisko dabas sētu. Iepazīstamies ar saimniecības pamatnozari – dažādu sugu un šķirņu putnu audzēšanu. Visus ieinteresē saimnieces stāstījums par saimniekošanas ceļa meklējumiem, putnu kolekcijas veidošanu un, protams, arī stāsts par to, kā “Aparēnos” nonācis lielais āzis ar milzīgajiem ragiem. “Aparēnu” māju apskate nebūtu pilnīga bez saimnieces izveidotā daiļdārza aplūkošanas un pašas sietā siera nogaršošanas.
Bērzaunes pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Aizupes” saimniece ne prot bioloģiski izaudzēt augļus, ogas un dārzeņus, bet arī tos pārstrādāt gan ābolu konfektēs un cukurbiešu čipsos. Tas dod iedvesmu paskatīties uz zināmām lietām mazliet savādāk.
Apbrīnojot šīs puses saimnieku izdomu savu saimniecību priekšā stādīšanā, dodamies uz pēdējo savas pieredzes brauciena mērķi Jāņa Seiksta keramikas darbnīcu. Tas tiešām bija baudījums – klausīties keramiķa stāstus par trauku tapšanu. Taču vēl vairāk pārsteidza Seiksta kunga izveidotais daiļdārzs, kas pats par sevi jau ir izcils, bet tajā vietu atradušas arī dārza keramikas figūras, daža gan tikai uz īsu laiku, jo daļa no tām jau ir nopirktas.
Tā kā esam Madonā un mājup vēl braukt negribas, kaut jau ir pieci vakarā, nolemjam papildus programmai apmeklēt, mūsuprāt, pēdējo gadu veiksmīgāko tūrisma produktu Madonā – “Domu pieturu”. Saimniece Astra Riekstiņa mūs sagaida, lai sāktu sarunas par dzīvi, vīna darīšanu, vīna baudīšanu un vēlreiz par dzīvi, kas ir devusi kopsaucēju trīs paaudzēm, kas tagad veiksmīgi darbojas, darot vīnu, un, kas bija vissirsnīgākais, godinot vecāko paaudzi – saimnieces tēva, kuru visi jauki sauca par papiņu dzīves gājumu. Var tikai apbrīnot, ka cilvēks 97 gados var būt tik enerģijas pilns un spējīgs līdzdarboties.
Vēlā vakarā, doties mājup, nejūtamies noguruši, bet gan pozitīvi uzlādēti no dienā redzētā un sastaptajiem cilvēkiem. Paldies viņiem par to!
Valda Empele,
LLKC Valkas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru