Iedvesma un pieredzes apmaiņa pie Madonas novada saimniekiem
LLKC Ludzas birojs, sadarbojoties ar LLKC Madonas biroja vadītāju Aiju Vīgneri, Ludzas apkārtnes iedzīvotājiem, kuriem ir iesaiste lauksaimniecībā, organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Madonas novada saimniecībām, lai smeltos iedvesmu un piedalītos pieredzes apmaiņā lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšanā.
Saulainā augusta dienā Madonas novada Mārcienas pagastā brauciena dalībniekus sagaidīja piemājas saimniecības “Lejas Vāveres” saimniece Ieva Galiņa, kura kopā ar ģimeni darbojas gaļas liellopu Angus šķirnes, audzēšanā un tās pārstrādē. Ieva Galiņa dalībniekus iepazīstināja ar savu saimniecību, pastāstot par tās izveidi un attīstību. Tika sniegta informācija par to, kā no dažiem liellopiem un 15 ha lielas zemes platības saimniecība ir izaugusi par lielu saimniecību ar 150– 160 gaļas liellopiem, saimniekojot apmēram 400 ha lielā platībā. “Lejas Vāverēs” tiek saimniekots ne tikai gaļas liellopu audzēšanā, bet arī aitkopībā, audzējot gan Merino, gan Romanova aitas. Brauciena dalībnieki ar interesi klausījās atraktīvās saimnieces stāstījumā par to, kā saražotā produkcija tiek pārstrādāta, safasēta un realizēta Latvijas tirgū. Liellopu gaļa tiek realizēta gan svaigā veidā, gan kā maltā gaļa (to safasējot vakuumā). Saimniekiem ir iemaņas arī dažāda veida desu un gaļas konservu ražošanā.
Madonas novada Bērzaunes pagastā SIA “TD Sveķi” īpašniece Dzintra Karavaičuka pastāstīja, kā no truškopības saimniecības, kurā tika audzēti līdz pat 5000 trušu, viņi ir pārtapuši par gaļas liellopu un aitkopības saimniecību. Tika uzklausīts aizkustinošs stāsts par pirmo saimniecībā “uzradušos” teliņu, kuru ģimenē visi mīļi sauc par Ūsiņu Rūdolfu. Patlanam saimniecībā tiek audzēti Galovejas šķirnes liellopi, kas saimniekiem ļoti tīk to mierīgā rakstura dēļ. Brauciena dalībniekiem tika sniegta izsmeļoša informācija par šo liellopu audzēšanu. Bez liellopiem saimniecībā tiek audzētas arī Latvijas tumšgalves un netradicionālas aitu šķirnes. Saimniecībā tiek pārstrādāti izaudzētie jēri, kuri tiek realizēti septiņiem “Muusu” restorāniem.
Lielu interesi izpelnījās Vestienas pagastā apmeklētā ģimenes saimniecība “Jāņkalni”, kas kopš 1992. gada nodarbojas ar ogu un augļu audzēšanu un to pārstrādi. Saimniecībā lielāko daļu platības aizņem krūmmelleņu lauki. Taču tiek audzēti arī rabarberi, krūmmellenes, avenes, cidonijas, dzērvenes, smiltsērkšķi, sausserži, bumbieres, ābeles un citi gardumi. Apmeklējuma laikā saimniecības īpašnieks izrādīja plašos ogu un augļu dārzus, kā arī dalībniekiem pastāstīja par to audzēšanu un kopšanu. Saimniecībā tiek audzēti arī krūmmelleņu stādi to realizācijai apmeklētājiem. Brauciena dalībniekiem bija iespēja redzēt ne tikai plašos dārzus, bet arī to, cik ļoti ir pieprasīta saimniecības produkcija, jo cilvēki labprāt izmanto iespēju atbraukt un pašu spēkiem salasīt sev nepieciešamo krūmmelleņu ogu daudzumu. Saražotā produkcija saimniecībā tiek pārstrādāta sulās, ievārījumos, sukādēs, tējās, mīkstajās konfektēs un citā produkcijā. Arī brauciena apmeklētājiem bija iespēja degustēt saražotās sulas, sukādes un mīkstās konfektes, kā arī apmeklējuma laikā tika apskatīts pats ražošanas cehs. Piedāvātais pārstrādātais produkcijas klāsts regulāri paplašinās, apmeklētājiem piedāvājot jaunas garšas.
Pieredzes apmaiņas brauciena noslēgumā tika apmeklēta Bērzaunes pagasta zemnieku saimniecība “Līvi”, kuru vada atraktīvais, ar lielu humora devu apveltītais saimnieks Raimonds Melderis. Dotajā brīdī kopumā saimniecībā tiek audzētas ap 500 kazām, un šī ir viena no lielākām kazkopības saimniecībām Latvijā. Brauciena dalībniekiem tika stāstīts par vairāk nekā 20 gadus ilgo saimniekošanas pieredzi kazkopības nozarē, par saimniecības dibināšanu un tās attīstību. Saimniecības apmeklējums noritēja maģiskajā brīdī, kad tiek slauktas kazas, līdz ar to dalībniekiem bija iespēja redzēt arī saimniekošanas praktisko daļu. Saražotais piens lielākoties tiek pārstrādāts mīkstajā sierā, patērētājiem piedāvājot nobaudīt to sešās variācijās. Ir uzsākta arī kazas piena saldējuma un konfekšu ražošana. Saražoto produkciju saimniecība realizē gan uz vietas saimniecībā, gan arī sadarbojoties ar lielveikaliem, kafejnīcām un restorāniem. Dzirdot un redzot saimniecības stāstu, apmeklējuma noslēgumā saimnieks brauciena dalībniekus cienāja ar tomātu zupu un kazas siera bumbiņām.
Iedvesmoti un gūstot jaunas idejas, brauciena dalībnieki novērtēja organizēto pieredzes apmaiņas braucienu un motivēja mūs, LLKC darbiniekus, jaunām idejām turpmākiem pasākumiem.
Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.
Beāte Narnicka,
LLKC Ludzas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Beātes Narnickas foto
Pievienot komentāru