Iepazīst saimniekošanas dažādošanas pieredzi

GalerijaPrint

Saimniekošanas dažādošana ir viens no stūrakmeņiem veiksmīgas uzņēmējdarbības attīstībai. Aprīļa beigās LLKC Saldus birojs pulcēja dalībniekus no dažādām Kurzemes vietām, lai dotos smelties iedvesmu un pieredzi pie uzņēmējiem, kuri veiksmīgi attīsta savas saimniecības.

Pirmā pieturvieta bija Jūrkalnes pagasta zemnieku saimniecība “Bērziņi”, kurā saimnieko Lastovsku ģimene. Dzimtas mantojums – no paaudzes paaudzē nodota maizes recepte – bija aizsākums maizes cepšanai un joprojām tiek turēta lielā godā un cieņā. Šo maizīti reiz nogaršojuši, cilvēki arvien atgriežas un kļūst par pastāvīgiem klientiem. Īpašu garšu un aromātu maizei sniedz arī vairāk nekā 100 gadu senā krāsns, kurā tiek cepta “Bērziņu” maize. Lai piesaistītu papildu klientus, tiek domāts par sortimenta dažādošanu un piedāvāti arī citi brīnumgardi produkti – gan dažāda veida maize, gan plātsmaizes.

Saimnieki uzņem arī tūristu grupas, stāstot seno maizes stāstu un piedāvājot iespēju katram izveidot savu maizes kukulīti.

Tālāk ceļš veda uz turpat blakus esošo Gunta Niedoliņa galdniecības darbnīcu. Galdniecības stāsts aizsācies tālajos deviņdesmitajos, kad, sekojot tēva aicinājumam, abi metušies avantūrā un atgriezušies dzimtas mājās. Sākuši iekopt piemājas saimniecību – dārzs, gotiņa, cūkas un paralēli arī dažādi amatniecības darbi.

Pamazām apgūtas galdnieka iemaņas, gatavotas dažādas mēbeles, līdz pienākusi 2008. gada krīze – pasūtījumu vairs nav bijis tik daudz, bet, aizveroties vienām durvīm, atveras nākošās. Tā arī šoreiz – pavisam nejauši ienākusi prātā doma izmēģināt izgatavot īpaša dizaina krēslu, kurš nu jau daudzu gadu garumā tiek piedāvāts klientiem. Galdniecībā tiek gatavotas arī dažādas bērnu rotaļlietas un interjera priekšmeti.

Interesanti aizsācies arī meistara ceļš pie koklēm – kāds klients palūdzis, vai varētu salabot viņam piederošo kokli. Guntis sācis pētīt un eksperimentēt ar dažādām koksnēm, atklājis, ka katrai ir sava vibrācija, savs skanējums. Tā pamazām arī pats meistars apguvis kokles spēli, iesākumā, lai labāk izprastu instrumenta būtību, bet vēlāk jau nopietnāk aizrāvies ar mūziku un skaņu terapiju.

Guntis priecājas, ka mūsu tautas mantojums – kokle – pamazām atkal atdzimst un koklētāju kļūst arvien vairāk. Vaicāts par to, kā klienti uzzina par amatniecības darbnīcu, Guntis saka, ka vislabāk strādā klientu atsauksmes un rekomendācijas, taču paralēli tam informāciju iespējams atrast gan mājaslapā, gan sociālajos tīklos. Tiek piedāvātas dažādas meistarklases, kā arī dalība pasākumos paver iespējas iepazīstināt ar savu darbu.

Pēdējā pieturvieta – “Kūku lāde” – mājražotājas Kristīnes Einases kafejnīca Medzes pagastā. Ieejot kafejnīcā, apņem fantastiskas smaržas un mūs smaidot sagaida saimniece. 

Kristīne prasmes konditorejā iemēģinājusi jau bērnībā, taču nopietnāk šim arodam pievērsusies vēlāk. Iesākumā gatavoti dažādi saldi un sāļi našķi uz pasūtījumu. Pieprasījums pēc produkcijas arvien audzis, tāpēc šogad nolemts atvērt arī patstāvīgu tirdzniecības vietu Kapsēdē.

Kā atzīst saimniece, tad šobrīd kafejnīca ir testa režīmā, šis ir jauns posms, kurā vēl ir daudz nezināma, taču apstāties nedrīkst, visu laiku jāvirzās uz priekšu. 

Lai gan darba ir ļoti daudz un tas nebūt nav viegls, konditoreja ir Kristīnes sirdslieta un tas jūtams ikvienā detaļā – gan produkcijā, gan kafejnīcas iekārtojumā. Šeit viss radīts ar mīlestību un lielu rūpību.

Uzņēmēja uzsver, ka viņai ļoti nozīmīga ir izejvielu kvalitāte, taču nav nemaz tik vienkārši iegūt kvalitatīvas vietējās izejvielas, jo daudzas saimniecības nav reģistrējušas savu darbību, kas savukārt nozīmē, ka uzņēmumam tās nav iespējams iegādāties produkcijas ražošanai. Tomēr arvien tiek meklēti vietējie sadarbības partneri, lai varētu klientiem piedāvāt vislabāko un augstvērtīgāko produkciju.

Vēlamies teikt lielu paldies uzņēmējiem, kuri bija gatavi dalīties pieredzē un iedvesmot dalībniekus meklēt attīstības un izaugsmes ceļus savām saimniecībās.

Materiālu sagatavoja:

Eva BEHMANE
LLKC Saldus biroja uzņēmējdarbības konsultante

 


Saimniecību apmeklējums tiek nodrošināts Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma
LAP 2014.-2020. apakšpasākums “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ”,
LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P23 ietvaros.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru