Iepazīstot daudzpusīgo un interesanto Aizputes novadu
LLKC Liepājas un Saldus novadu lauku attīstības konsultanti informatīvās dienas ietvaros iepazinās ar Aizputes novadā esošajiem uzņēmējiem.
Kafejnīca – ceptuve “Beķereja SS”
Vispirms apmeklējām kafejnīcu – ceptuvi “Beķereja SS”, kuras īpašnieks ir aizputnieks un aktīvs jaunietis Sandris Štāls. Degustējot beķerejas gardumus, ar aizrautību klausījāmies Sandra pieredzi par uzņēmējdarbības uzsākšanu un finansējuma piesaisti.
Pēc studijām Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē kā diplomētam finansistam un ekonomistam atrast darbu savā profesijā bija grūti, tādēļ, ģimenes iedrošināts, Sandris nolēma iemēģināt roku privātajā biznesā. Papētījis vietējo tirgu un secinājis, ka Aizputē trūkst iespēju iegādāties svaigas, tikko ceptas bulciņas un kūciņas. Mamma iedrošināja, cerot, ka dēls varētu piepildīt viņas sapni un atvērt nelielu ceptuvi. Kāpēc ne? – nodomājis Sandris un sācis meklēt finansējumu, lai varētu īstenot ieceri. Lielajās komercbankās nav bijis cerību tikt pie kredīta, tāpēc vērsies Latvijas attīstības finanšu institūcijā ALTUM, kas nodarbojas ar mazo un vidējo uzņēmumu mikrokreditēšanu un atbalstu. Pirmajā reizē ALTUM atteica kredītu, pamatojot ar to, ka ar prognozētajiem ieņēmumiem nespēs nodrošināt beķerejas darbību un vēl atmaksāt aizdevumu. Puisis gribējis pat mest plinti krūmos, taču mamma to nav ļāvusi darīt, – būdama profesionāla psiholoģe, nomierinājusi un iedvesmojusi dēlu. Sandris vēlreiz rakstījis biznesa plānu, uzņēmējdarbības sākšanai nepieciešamo summu samazinot līdz minimumam. Šoreiz ALTUM plānu akceptējis.
Paklausījis draudzenes vecmāmiņai, kura zināja teikt – ja grib, lai tirgošanās ritētu veiksmīgi, beķereja jāatver sestdienā un pirmajam pircējam noteikti ir jābūt vīrietim. Sandris beķereju atvēra sestdien 2014. gada 31. maijā un, lai būtu drošs, ka viss izdosies, sarunāja savu onkuli, kurš jau labu laiku pirms beķerejas atvēršanas stāvēja pie kafejnīcas durvīm. Jau pēc pirmā darbības gada beķerejas atvēršana bijusi veiksmīga un kredītsaistības ar ALTUM tika nokārtotas.
Beķerejas piedāvājums ir plašs un patiesi gards. Sandris vienmēr ir atvērts sadarbībai un vienmēr viesmīlīgi sagaida pie sevis ikvienu tuvu vai tālu ceļotāju. Tiekoties ar viņu, tika gūtas vairākas atziņas:
- “Ja tu kaut ko dari, tu kļūdies. Un tu mācies no kļūdām un centies tās vairāk nepieļaut”.
- “Reālākā pieredze ir dzīves pieredze, – kad tu pats ej, kārto, dari, risini. Tā tu arī uzzini tik daudz, cik tev vajag zināt”.
- “Nepadoties, sastopoties ar grūtībām, tādas būs vienmēr”.
- “Ģimene ir tā, kas spēj jebkurā brīdī sadoties rokas un palīdzēt”.
- “Uzņēmumam darbinieki ir pats svarīgākais, es tikai tirgoju saražoto! Galvenais ir improvizācija. Cepējam ir dota pilnīga brīvība. Viņam ienāk prātā: “Es šodien gribētu krēmkūkas.” Aiziet, skatāmies! Aiziet – viss kārtībā, neaiziet – arī nekas, mēģinājām”.
Svara korekcijas centrs „Academy Vitality” (Vitalitātes akadēmija)
Tālāk ceļš mūs veda uz “Vitalitātes akadēmiju”, kas ir svara korekcijas centrs – vienīgais šāda veida centrs Baltijā, kas piedāvā kompleksu All Inclusive programmas pakalpojumu.Akadēmijas direktore Maija Atvara mūs sagaida, izrāda un izstāsta par centra piedāvātām iespējām un sniegtiem pakalpojumiem.
Centrā ietilpst 140 ha plaša, pasakaini skaista un sakopta vieta.Plašajā Akadēmijas teritorijā programmas dalībnieks var doties garākās pastaigās gar briežu un stirnu dārziem, ogot, sēņot, makšķerēt vai vienkārši izbaudīt apkārtējās ainavas skaistumu. Akadēmijas teritorijā ir zirgu stallis, un ikvienam ir iespēja piedalīties zirgu izjādēs vai vērot zirgu treniņu, dzerot pēcpusdienas tēju ekskluzīvajā manēžas kafejnīcā.
Lielākā daļa centra speciālistu ir paši veiksmīgi piedalījušies šajā tievēšanas programmā, tāpēc lieliski spēj iejusties ikviena klienta ādā, sniegt atbildes, noderīgus padomus, lai tievēšanas procesu padarītu patīkamāku un rezultāti būtu iepriecinošāki.
No centra darbības lieli ieguvēji ir Aizputes novada iedzīvotāji, jo ir nodrošinātas jaunas darba vietas (sertificētiem speciālistiem un apkalpojošam personālam), ir izveidota cieša sadarbība ar vietējiem ekoloģiskās pārtikas audzētājiem un ražotājiem. Centrā piedāvāto pakalpojumu skaits tikai paplašinās, un tas nozīmē – būs nepieciešami jauni speciālisti, jaunas darba vietas.
Ģirta Brumsona mākslas parks
Tālāk dodamies pie uzņēmēja, skolotāja, mākslinieka Ģirta Brumsona uz viņa Mākslas parku.Parks ar retu augu kolekciju, kas papildināts ar mākslas darbiem un mazajām arhitektoniskām formām. Ģirts pastāstīja, ka vēlējies atdzīvināt un sakārtot sava onkuļa dendrologa Alberta Priedola veidoto parku, kurš bija aizaudzis un nekopts, dendrologam aizejot aizsaulē. Dendrologs parkam kokus un krūmus speciāli meklējis un atvedis no visām tālaika Latvijas kokaudzētavām un botāniskajiem dārziem.
Parkam Ģirts ar savām idejām un darbiem ir radījis pievienoto vētību, – parkā ir iespējams izmantot esošo ugunskura un atpūtas vietu (iepriekš piesakot), apskatīt mākslinieka darbnīcu, kur top darbi – gleznas, skulptūras un koka izstrādājumi.
Interesanti, ka parkā ir daudz zīmju ar norādēm, ko nedrīkst darīt. Ģirts saka: “Ko drīkst darīt, to jau zina, bet reizēm cilvēki aizmirst – ko nedrīkst, tādēļ jāatgādina! Tādēļ parkā nav arī atkritumu urnas, jo katram pašam savi atkritumi jāsavāc.”
Ģirtam patīk dzīvot skaistā, sakoptā un tīrā vidē, un to viņš aicina darīt ikvienam.
Šī diena bija interesanta, piepildīta ar iespaidiem un emocijām, no jauna iepazīts Aizputes novads un tā cilvēki, kuri ar savu darba čaklumu un mērķtiecību spēj izdarīt ļoti daudz.
Daiga Petrauska,
LLKC Aizputes novada lauku attīstības konsultante
Foto: Anita Bērziņa, LLKC Saldus un Liepājas nodaļas vadītāja
Pievienot komentāru