Ieskaties “Pūra Lādes” bagātībās!

GalerijaPrint

Ir redzamas pēdējās rudens zeltainās krāsas kokos, kuras vērojot, ceļš aizved uz Kandavas pilsētas amatnieku, mājražotāju veikaliņu “Pūra  Lāde”. Tās vadītāja Aiva Valdmane saimnieko gaumīgi iekārtotās telpās un laipni sagaida katru, kas vēlas iegādāties piedāvātos amatnieku izstrādājumus. Veikaliņā valda patīkama gaisotne, te bieži ienāk cilvēki, lai papriecātos par acīm un sirdij tīkamām lietām. Šeit atrodami ar izdomu veidoti darbi, kuri noder ikdienā un svētkos, gan veselībai, gan  baudai.

Veikaliņa tapšanas vēsture

Aiva ir ādas apstrādes māksliniece–meistare un zina, ka realizēt produkciju nav viegls darbs. Tādēļ viņas sapnis bija meklēt ceļu, lai amatnieki varētu apvienoties. Tā 2009. gadā tika nodibināta Kandavas amatnieku biedrība, kura darbojās muzeja telpās. Uzrakstot LEADER projektu, tika iegūts atbalsts šo telpu remontam. Nodibinātajā amatnieku biedrībā cilvēki aktīvi darbojās un katru gadu uz Ziemassvētkiem organizēja dāvanu tirdziņu. Tie kļuva ļoti populāri, un biedrības telpas šādiem pasākumiem kļuva par šauru. Šajā laikā Kandavas centrā grāmatnīca vairs nedarbojās un biedrība uz vienu mēnesi iznomāja telpas Ziemassvētku tirdziņa vajadzībām. Visiem šis tirdziņš tik ļoti patika, ka radās doma par patstāvīga veikaliņa izveidi. Aiva saprata, lai īstenotu šo domu, ir jāizveido inviduāls uzņēmums, jo biedrība nedrīkst nodarboties ar saimniecisko darbību. Dome bija ieinteresēta palīdzēt un nopirkt telpas ar nosacījumu, ka Tūrisma centrs būs blakus. Šāds risinājums atdzīvināja tobrīd ne visai labi sakārtoto Kandavas vecpilsētas centru. Aivai palīgā pieteicās amatniece Evita Rubene, ar kuru kopā šobrīd strādā veikaliņā. Telpu remontam Aiva cerēja iegūt līdzekļus, uzrakstot projektu, bet diemžēl to neapstiprināja. Bija pienācis grūts brīdis – ko tagad darīt? Rokas netika nolaistas, deviņu mēnešu laikā pašu spēkiem telpas tika izremontētas. Aiva smej, esot iemācījusies strādāt ar dažādiem instrumentiem, pat grīdu pati izflīzējusi. Jāpiebilst, ka šajās telpās grīda ir īpašs akcents. Tā ir veidota no saziedotiem flīžu atlikumiem. Kad visi darbi bija pabeigti, Aiva uzrunāja vēlreiz sev zināmos amatniekus, kuri saveda savus darbus, un tā pagājušā gada 29. septembrī veikaliņš uzsāka savu darbību. Rosība šajās telpās manāma visu gadu, bet vasarā ļoti jūtot cilvēku pieplūdumu. Veikaliņa telpas no tūrisma informācijas centra ir atdalītas ar stikla bīdāmām durvīm, un apmeklētājiem ir interesanti palūkot, ko dara vietējie amatnieki un mājražotāji.

Produkcijas sortiments

Veikaliņā ir nopērkami vairāk nekā 100 amatu meistaru darbi.  Kvalitatīvi darbi tiek pieņemti no jebkura, kurš grib piedāvāt savu produkciju.  Šajā veikaliņā ir tik daudz interesantu un noderīgu lietu, ka acis ņirb no redzētā. Trūkstot tikai apavu piedāvājuma, bet pastaliņas tomēr plauktā var atrast un uzmērīt. Daudziem sajūsmu raisa smaržīgās ziepītes, kuras ir atveidotas kā ikru maizīte vai arī  kā zivs. Vai esat nobaudījuši želejas konfektes no kazu piena sūkalām, kuras ir dažādu dzīvnieciņu formās? Pavisam savādas tās šķita ar rupjmaizes un ķiploka garšu. Savukārt lieliski garšoja ar piparmētru, lavandu un čili.  Rotaslietas savai gaumei te var atrast katra sieviete, jo piedāvājuma klāsts ir ļoti plašs. Veikaliņa plauktos pircējus gaida adījumi, ādas izstrādājumi, dažādi suvenīri, apsveikuma kartiņas, kosmētika, pirts lietas un vēl citi priekšmeti. Šobrīd jau tiek komplektētas dāvaniņas gada lielākajiem svētkiem. Vadītāja atklāj, ja izskan vārdi – Ziemassvētku tirdziņš, tad pirkts  tiek ne pa jokam.

Vadītājas stāstā jūtams prieks par sadarbību ar vecāka gadagājuma cilvēkiem. Aiva stāsta par kādu onkulīti, kurš ar rokām grebj vienkārši kolosālas karotes un vienmēr piedāvā savu palīdzību dažādos saimnieciskos darbos. Tā, kopā darbojoties, viņš pēc sievas nāves ir atguvis dzīvotprieku un iespēju būt vajadzīgam.

Ziemas tukšajos mēnešos, no janvāra līdz martam, veikaliņa telpās notiek nodarbības. Cilvēki vēlas kopā darboties. Tiek lietas sveces, darināti dažādi keramikas trauki vai gatavots kaut kas cits sirdij tīkams. Veikaliņā atrodas arī šuvējas darbnīciņa, kur šuj jaunus tērpus, gan arī veic tērpu pielabošanu.

Šeit ir atrodama mājas sajūta. Te ienācējs redz, kā turpat uz galda tiek gatavoti ādas apdares priekšmeti, te var apsēsties, parunāties un nobaudīt kafiju.  Vasarā tūristiem ir iespēja šeit nopirkt kafiju līdzņemamās krūzītēs, to baudot, izstaigāt Kandavas vecpilsētas romantiskās ieliņas.  

Gribas pateikt paldies, ka ir radīta šāda skaista vieta, kur ikvienu priecē amatnieku darinājumi. Lai to visu sasniegtu, Aiva un Evita ir daudz mācījušās, sevi pilnveidojot. Veikaliņa saimniece Aiva labprāt varot dalīties padomos par sava biznesa uzsākšanu. Uz Kandavu varat droši doties pēc dāvaniņas un laba noskaņojuma.

Ar veikaliņa produkciju var apskatīties mājaslapā www.puralade.lv.

Ilze Ruka,

LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku  attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru