Izbaudīt dabas burvību neskartā meža ielokā

GalerijaPrint

Krista Arta Grodne ir konkursa “Laukiem būt!” 2020. gada dalībniece, piektās vietas ieguvēja, SIA “Arta G” dibinātāja un meža namiņu “Paparde un Zīle” idejas autore. 

Krista 2020. gadā piedalījās “Laukiem būt!” mācību sezonā, ko īsteno LLKC. Šo laiku viņa atceras ar sajūsmu: iegūtas jaunas zināšanas, papildinātas esošās, atrasti jauni kontakti un draugi. Jau pirms mācību uzsākšanas bija radusies sava biznesa ideja par meža atpūtas namiņiem. Vēlme apliecināt sevi uzņēmējdarbībā Kristu pamudina piedalīties “Laukiem būt!” konkursā ar projektu “Meža atpūtas namiņi “Zīle” un “Paparde” Gulbenes novadā”, kā rezultātā kategorijā “Nelauksaimniecība – pakalpojumi” iegūta piektā vieta. Bet tas bija tikai kā pamudinājums doties uz priekšu. Ne mikli nedomādama apstāties, Krista pieņēma jaunus izaicinājumus.

Radītas neierastas naktsmītnes

Attīstot savu biznesa ideju par meža namiņiem, idejas autore ir radījusi netradicionālu naktsmītnes vietu Gulbenes novada Stradu pagastā ar iespēju izbaudīt dabas burvību neskartā meža ielokā, nakšņojot meža namiņos – “Papardē” un “Zīlē”. Divi mājīgi labiekārtotie atpūtas namiņi ir novietoti ainaviskā teritorijā, nepieradināta meža viducī. Tie radīti, lai piedzīvotu īstu, neskartu mežu un baudītu harmoniju starp dabu un cilvēku. Katrā no namiņiem ir iespēja nakšņot divām pieaugušām personām, nepieciešamības gadījumā nodrošinot papildu guļvietu. Tajos ir divguļama, paceļama gulta, lai efektīvāk izmantotu telpu dienas laikā, labierīcības. Namiņi ir apkurināmi un kondicionējami, tādēļ te apmesties ir omulīgi visās sezonās. Trauki, tējkanna, kafijas automāts – lai baudītu līdzpaņemtās uzkodas, un ir pieejams arī kubls.

Kā radies nosaukums?

Kāpēc tieši “Paparde” un “Zīle”? Viens namiņš izvēlējies vietu starp paparžu puduriem, tāpēc ieguvis nosaukumu “Paparde”, otrs ir novietots tuvu varenajam ozolam, tāpēc ieguvis nosaukumu “Zīle”.

Krista ir studējusi tūrisma organizāciju un vadību. Pēc studijām nolēmusi, ka vēlas atgriezties Gulbenē, kur ir viņas ģimene. Liekot lietā iegūtās zināšanas, vēlējās radīt kaut ko savu. Mežs Kristai ir tuvs jau kopš bērnības, kur kopā ar tēti viņa gājusi sēņot, meklējusi Ziemassvētku eglīti, un tieši šīs meža pļaviņas ir atmiņas par bērnību – ar pastaigām, rotaļām, smiekliem un dažkārt kā paslēptuvi no apkārtējiem.

Šī ideja ir unikāla

“Ideja par atpūtas namiņiem meža vidū nav kaut kur noskatīta. Neesmu nekur citur redzējusi tādā vietā ierīkotas naktsmītnes. Šī ideja ir unikāla. Tāpēc bija tik ļoti patiesa vēlme šo biznesa ideju attīstīt. Tas nemaz nebija tik viegli,” atzīst Krista.

Par idejas īstenošanu un dzīvotspēju bija jāpārliecina, pirmkārt, jau ģimene, kas bija galvenie atbalstītāji un palīgi idejas īstenošanā. Grūtākais no uzdevumiem bija saprast, kā namiņu karkasus dabūt līdz meža vidum, kā namiņus nodrošināt ar elektrību, kā apgādāt tos ar visu pārējo, kas nepieciešams dzīvošanai.

Parādīt meža īsto dzīvi

Lai nokļūtu namiņos, ir jādodas pa meža taku, līdz nonāk nelielā pļaviņā meža viducī. Visapkārt takām ir neskarts mežs: krituši koki, lapas, celmi. Daba ir dzīva, un tāds ir arī mērķis – neiejaukties dabas procesos un parādīt meža īsto dzīvi, lai to var baudīt ar koku šalkoņu, putna dziesmu, un pat kāda meža dzīvnieka sastapšanu ceļā. Biežākais klientu jautājums ir: kā šie meža namiņi tur nokļuva? Uz ko Krista atbild –  jā, tas nebija viegli. Namiņu karkasus ieveda ziemā, kad zeme ir sasalusi, bet viss pārējais līdz namiņiem ir sanests ar rokām. Problēmas sagādāja apbūves saskaņošana ar būvvaldi par būvniecības procesiem. Būve pašā meža vidū. Bet arī šo situāciju Krista ir veiksmīgi atrisinājusi.

Pati Krista smejot saka: “Esmu šobrīd viss – no uzņēmējas līdz apkopējai. Plānoju, kontrolēju finanses, kārtoju grāmatvedību. Pati izvietoju reklāmas sociālajos tīklos, sagaidu namiņa apmeklētājus. Lai namiņos būtu tīrs, sakopts, silts, piemēram, malka, lai būtu ar ko ziemas dienās iekurt kamīnu, gultas veļa, kas ir jāmaina pēc katra klienta apmeklējuma, trauki kafijai, tējai, sveces, viss līdz namiņiem tiek nogādāts “uz manām rokām.”  Tas prasa fizisku piepūli, un te Krista teic lielu paldies savai ģimenei par atbalstu – vīram un vecākiem.

Izmantots projektu atbalsts

Lai attīstītu savu biznesa ideju, Krista šobrīd īsteno LEADER projektu “Pārvietojamo moduļu māju iegāde jaunas naktsmītnes izveidei Gulbenes novada Stradu pagastā” sadarbībā ar biedrību “Sateka”. Projekta ietvaros tika iegādāti divi pārvietojamo moduļu māju karkasi un ainavas baudīšanai nepieciešamie logi un durvis.

Meža namiņu viesi ir no dažādām Latvijas vietām, lielākoties tie ir no Rīgas vai Pierīgas, Valmieras. Bet vismazāko interesei izrāda vietējās apkaimes iedzīvotāji: Gulbene, Balvi. Pilsētas iedzīvotājiem, te ierodoties, sākumā rodas apjukuma un pārsteiguma sajūta. Iebraucot ar mašīnu, kur beidzas piebraucamais ceļš pie meža takas, rodas jautājums: “Kā nokļūt tālāk?” Taču, kad nokļūst līdz namiņam, apmeklētāju sajūtas ir dažādas. Lielākoties tās ir patīkami pārsteigtas, bet ir tādi, kurus  pārņem baiļu sajūta būt vienam meža biezoknī. Ir apmeklētāji, kuri jau namiņus ir iecienījuši un tos apmeklē atkārtoti. Krista ir izveidojusi viesu grāmatu, kur labie, sirsnīgie ierakstītie vārdi sniedz gandarījuma sajūtu par paveikto. “Tā ir kā ceļa maize, iedvesma jauniem darbiem un enerģijas pieplūdums,” viņa teic.

Visvairāk apmeklētāju – ziemā

Lielākais atpūtnieku pieprasījums ir tieši ziemas periodā. Īpaši Ziemassvētku laikā. Arī pašai Kristai šis gadalaiks ir mīļākais, un viņa to labprāt pavada namiņā. “Tad šeit ir kā ziemas pasakā,” viņa teic. Egļu zari sasniguši ar sniegu, meža takas kupenās, un pa namiņu logu krītošās sniega pārslas rada ļoti maģisku un īpašu sajūtu. Šo burvību pastiprina sprakstošā malka, silta tējas krūze un sveču gaisma. Savukārt vasarā te ir zaļi – vējš šalc caur koku lapām, dzirdamas putnu dziesmas un  nesteidzīgi var baudīt mieru un klusumu. Pie atpūtas namiņa ir arī kubls, ko labprāt izmanto apmeklētāji.

Domas par nākotnes piedāvājumu

Krista ir četrus mēnešus veca dēliņa mamma. Un arī šie pienākumi aizņem lielu dienas daļu. Taču tas nav šķērslis jauniem plāniem. “Var jau nedarīt neko, bet, ja ir sapņi un motivācija, tad no rīta jau celies ar jaunu enerģiju, lai piepildītu kādu no savām nākotnes iecerēm!” Netradicionālo tūrisma ideju un namiņu autore vēlas paplašināt ar jaunu, lielāku namiņu, kur varēs izmitināt lielāku cilvēku skaitu, piemēram, ģimeni ar bērniem vai lielāku draugu pulciņu. Šāds pieprasījums no klientiem izskan itin bieži. Arī pašai ir radusies jau šāda ideja. Nakts mežā ar ģimeni, bērniem vai draugu kompāniju ziemas garajos vakaros vai siltajās zaļās vasaras brīvdienās – tāds ir nākotnes piedāvājums. Vieta mežā jau ir noskatīta. Atliek nodomu sākt realizēt. “Uzņēmējdarbība prasa attīstību. Un attīstībā ir jāiegulda. Ir ieņēmumi no uzņēmējdarbības, bet pretī vienmēr ir izdevumi,” tāpēc Krista saka, ka lūko jaunas finanšu piesaistes iespējas.

Arī šogad Krista ir pieņēmusi “Laukiem būt!” konkursa izaicinājumu. Tā ir viena no atbalsta iespējām uzņēmējdarbības attīstībā.

Rasa Medne,
LLKC Gulbenes biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: no Kristas Artas Grodnes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru