Jaunieši Vecumnieku novadā smeļas zināšanas un kaļ biznesa plānus
LLKC Bauskas nodaļa oktobrī rīkoja mācības „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Tās ir daļa no konkursa “Laukiem būt!”, kurā var piedalīties jaunieši, kuriem interesē uzņēmējdarbība laukos.
Mācības sākās ar informatīvo dienu, kuras laikā jaunieši iepazinās ar mācību programmu un iesniedza pieteikumu anketas. Kopā mācībām pieteicās desmit jaunieši un deviņi no tiem pārstāvēja Vecumnieku novadu. Gunita Berkmane no jauniešiem, kuri iepriekšējā gadā piedalījās mācībās, uzrunāja klātesošos jauniešu un pastāstīja par savu biznesa ideju un to, ko deva šāda veida mācības. Alīna Žukauska, Vecumnieku novada projektu koordinatore, izstāstīja, kā Vecumnieku novadā attīstās uzņēmējdarbība un ka ir iespēja piedalīties arī Vecumnieku novada organizētā biznesa ideju konkursā „Esi uzņēmējs Vecumnieku novadā 2018”. Tika pieminēts arī Bauskas biznesa inkubators, kurā atraktīvie jaunieši ar savām biznesa idejām var iestāties un iegūt papildu stimulu sava biznesa uzsākšanai.
Pašas mācības ilga no 3. līdz 11. oktobrim. Pirmajā dienā jauniešus uzrunāja Eleonora Maisaka un iepazīstināja ar uzņēmējdarbības pamatiem. Turpinājumā ar savu uzņēmējdarbības pieredzi tika aicināts dalīties Roberts Cešeiko, SIA “KEEFA” vadītājs. Viņš pastāstīja jauniešiem par bioloģisko dārzeņu biezeņu ražošanu un tirgus iekarošanu gan Latvijā, gan pasaulē. Pirmo dienu noslēdza Kristaps Stallīts, Vecumnieku novada lauku attīstības konsultants, izrunājot biznesa plāna tapšanas gaitu un būtību.
Otrā diena jauniešiem noritēja saspringti, klausoties Latvijas Zemnieku federācijas lauku attīstības ekspertes Agneses Haukas lekcijā par biznesa idejas ģenerēšanu, definēšanu un attīstību. Viņa jauniešus iepazīstināja arī ar tirgus analīzi un mārketinga trikiem.
Trešajā dienā lekcijas vadīja vizuālās mākslas pasniedzējs Bruno Bahs, kurš aizrāva jauniešu ar savām prezentēšanas iemaņām un ļoti interesanti izklāstīja par mārketingu un reklāmas būtību.
Ceturtajā dienā jauniešiem lika pasvīst Dace Griķe, LLKC Bauskas biroja vadītāja, jo tika pārrunāta grāmatvedība un finanšu plānošana, kā arī ķērāmies klāt pie biznesa plānu izveides, un notika naudas plūsmas sagatavošana. Lai neiegrimtu tikai ciparos, ar savu uzņēmējdarbības pieredzi tika uzaicināta dalīties Linda Daga, SIA “Sēdnīca” īpašniece. Viņa pastāstīja jauniešiem par iepakojuma un suvenīru lietu biznesu un arī par savas kafejnīcas vadīšanu.
Piektā diena jauniešiem sākās satraukti, jo nu bija jāprezentē savas biznesa idejas un jārāda paveiktais mācību laikā. Biznesa plānu prezentācijai sekoja līdzi arī neliela žūrija, kuru veidoja Bārbeles pārvaldes darbinieki, un tika nominēta gatavākā un aizraujošākā biznesa ideja.
Biznesa idejas bija visdažādākās, piemēram, vilnas izstrādājumu ražošana, apkurināmā materiālu ražošana, dažādu pārtikas produktu ražošana un citas labas idejas. Par labāko un aizraujošāko ideju tika atzīta bioloģisko ārstniecisko augu audzēšana un tējas namiņa izveide.
Pēc biznesa ideju prezentēšanas jauniešiem bija iespēja iepazīties ar Kārli Ulmani, SIA “Ābolis” vadītāju un apskatīt viņa nelielo ražotni. Kārlis mums laipni izstāstīja, kā radās viņa uzņēmums un ar ko tas nodarbojas. Protams, nogaršojām viltoto bišu maizi un gardās ābolu sulas. Pēc tam mēs devāmies pie uzņēmēja Kaspara Ādama, SIA “Liellopu izsoļu nams” vadītāja. Kaspars aizraujoši pastāstīja par savu uzņēmu un tā darbību, kā arī deva daudzas pamācības jaunajiem uzņēmējiem, lai neuzkāptu uz vecajiem grābekļiem. Diena mums noslēdzas ar Vecmuižas alus darītavas apmeklējumu, kur mūs iepazīstināja ar alus ražošanas niansēm un ar daudzveidīgo produkcijas klāstu.
Mācības noritēja veiksmīgi, un visi jaunieši bija gandarīti par paveikto un atzinīgi novērtēja šo mācību saturu.
Paldies Vecumnieku novadam un Bārbeles pagasta pārvaldei par sadarbību!
Kristaps Stallīts,
Vecumnieku novada lauku attīstības konsultants
Pievienot komentāru