Jēkabpils jauniešiem Līvānos atziņām bagāta diena

GalerijaPrint

Tuvojoties mācību “Laukiem būt!” noslēgumam, LLKC Jēkabpils biroja jaunieši devās pie Līvānu uzņēmējiem iepazīties ar uzņēmējdarbības mazāk zināmo – praktisko pusi.

Mūs laipni uzņēma un pieredzē dalījās Marika Rudzīte-Griķe savā ģimenes uzņēmumā  “Handmade Latgola”. Marika atbraucējus sagaidīja kopā ar mammu Emeritu, jo arī viņa, atceroties savus vecākus, pastāsta par pirmo pozitīvo pārdošanas pieredzi bērnībā. Lai gan ilgus gadus nostrādājusi par skolotāju, nu atkal kopā ar meitu atgriezusies uzņēmējdarbības vidē. Viņas abas atzīst, ka ir svarīgi, ja biznesā iesaistīta ģimene, tā ir kopīga atbildība, uzticēšanās, lēmumu pieņemšana. “Handmade Latgola” izveide nav bijusi vienkārša, bet ir bijis sapnis un ļoti liela vēlēšanās to īstenot. Tā tapa vieta ar daudzu vērtību apvienojumu – ģimenes mantojums un vērtības ar Latgales mūsdienu amatniecības piedāvājumu, vieta pilsētā ar lauku klusumu, dārzu un upes tuvumu. Te padomāts ne tikai par to, lai apmeklētājiem būtu interesanta apskates, pasākumu vieta un reizē neparasta, bet mājīga naktsmītne, bet arī par to, lai izstrādājumi, ko šeit var iegādāties, būtu ar savu stāstu un pievienoto vērtību. Uzspēlējot spēli “Kahoot” platformā, dalībnieki uzzina interesantus faktus gan par “Handmade Latgola”, gan par citiem Līvānu uzņēmumiem. Marikas Rudzītes-Griķes pieredze balstīta gan savā uzņēmējdarbībā, gan sadarbībā ar daudziem Latgales uzņēmējiem – amatniekiem, mājražotājiem, tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Kopā ir vieglāk jebkurā darbības jomā, kur cilvēki mijiedarbojas.

Turpat netālu darbojas SIA „Metālfabrika Nr. 1" un Valērijs Konstantinovs. Pirms dodamies pie viņa, “Handmade Latgola” mums parāda viņa kaltos durvju rokturus. Valēriju pazīst un viņa darbus apbrīno gan vietējie, gan pilsētas viesi ne tikai Līvānos, bet arī citās Latvijas pilsētās. Viņš ir izveidojis iedzīvotāju iemīļoto metāla braucamrīku “Spararats” un arī metāla “Izlīgšanas soliņu”, tā  slīpā konstrukcija satuvina sēdētājus. Valērijs kaļ ne tikai dekoratīvus darbus, bet arī visdažādākos metāla izstrādājumus – sadzīvē noderīgas lietas, darbarīkus pēc pasūtījuma. Kalēja arodu viņš iepazina un apguva pēc tam, kad bija jau strādājis citus darbus gan Latvijā, gan ārzemēs. Viņa interesi saistīja ledus skulptūru plenērā Līvānos ieraudzīts darbs  – ledus kalēja lakta ar āmuru, tam bijis zīmīgs nosaukums – "Gaidīšana". Valērijs devās uzmeklēt tā autoru – kalēju Edgaru Vronski no Daugavpils. Tā tika apgūtas un vēlāk, praktiski darbojoties, noslīpētas kalēja amata prasmes, iegūts Amatnieku kameras Meistara diploms. Tagad viņš savas prasmes gribētu nodot tālāk. Jauniešiem iespēja izmēģināt pašiem, cik šis arods viegls vai smags, izkaļot sev naglu.

Dodamies tālāk uz viesu namu “Saulpurenes”, tur sagaida Marika Kirillova. Viņa par kvalitatīvu naktsmītņu un atpūtas piedāvājuma nodrošināšanu un pozitīvu Līvānu novada tēla veidošanu saņēmusi Līvānu novada 2023. gada balvu. Tātad šeit ir, ko pamācīties tiem, kuri savu uzņēmējdarbības nozari nolēmuši saistīt ar tūrismu. Piedāvājums plašs – mājīgas naktsmītnes, pirts, zivju dīķis makšķerēšanai, ugunskura un atpūtas vieta, bērnu pilsētiņa, volejbola laukums. Te ir pilsētas tuvums un iespējas apvienojumā ar lauku klusumu, mieru un citām lauku iespējām. Marika izrāda un pastāsta gan par pozitīvo pieredzi, gan par dažādiem “it kā” sīkumiem, kas rada problēmas. Šogad viesu nams piedalījies arī Mājas kafejnīcu dienās, arī tur sava pirmā pieredze un secinājumi. Sarunas turpinās pie pusdienu galda, tiek apspriestas arī jauniešu ieceres. Priekšlikumi, ieteikumi, pārdomas…

Braucienā gūtās atziņas:

  • Lai uzņēmējdarbība varētu pastāvēt un attīstīties, visu laiku jāseko līdzi klientu prasībām un vajadzībām.
  • Kvalitatīvs piedāvājums vienmēr ir pieprasīts.
  • Jebkurā jomā svarīgi apzināt un attīstīt savu īstumu un oriģinalitāti.
  • Uzņēmējdarbībā svarīga lieta ir sadarbība.
  • Pieredzes brauciens bija motivējošs un praktiskiem ieteikumiem bagāts.

 

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

FOTO

1. “Handmade Latgola” un Marika Rudzīte-Griķe

2. SIA „Metālfabrika Nr. 1" un Valērijs Konstantinovs

3./4. Viesu nams “Saulpurenes” un Marika Kirillova

Foto galerija: 

Pievienot komentāru