Jelgavas jaunieši iepazīst uzņēmējdarbību

GalerijaPrint

Jelgavas nodaļas organizētajā pieredzes braucienā 14. septembrī piedalījās mācību dalībnieki un citi jaunie cilvēki, kuri ieinteresēti iepazīt dažādas nozares un uzsākt ko savu.

Saulainās dienas brauciens iesākās ar došanos uz Tērveti, kur darbojas trīs jaunu un uzņēmīgu cilvēku dibināts uzņēmums, kas “Tērvetes tauriņu” māju atklāja šī gada maijā. Tā izveidota bez kredītiem, un pagaidām vēl visus darbus puiši veic paši. Tauriņu māja ir vieta Tērvetē, kur iespējams redzēt un sastapt tauriņus no dažādiem tropu mežiem no visas pasaules. Kā arī ne tikai redzēt varavīksnes krāsu, pārsteidzošāko formu un dažāda izmēra tauriņus, bet arī izbaudīt īstu tropu klimatu uz savas ādas. Gaisa temperatūra atbilstoši dabiskajai tauriņu dzīves videi tiek uzturēta ap 30 grādiem un augstāk. Tauriņu mājā sastopamas arī vairāk nekā 200 dažādas augu sugas ar krāšņiem ziediem.

Mūs sagaida ne tikai Artis, viens no īpašniekiem, bet arī papagailis, kurš ik pa brīdim iespraucas stāstījumā ar savu balsi. Pirms došanās tropu klimatā uzzinājām idejas pirmsākumus un ceļu līdz “Tauriņu mājai”. Tauriņu klāsts ik pa laikam tiek papildināts un, katru reizi atbraucot, ir iespēja ieraudzīt aizvien jaunus tauriņus. Mājā tik tiešām jūtams tropu gaiss un siltums – apkārt lidinās daži putniņi un rada iespaidu, ka atrodamies brīvā dabā. Putniņi čivina, krāšņie tauriņi brīvi lidinās un nebaidās nosēsties uz pleca vai rokas. Ja tauriņš nolaižas uz jums, tad esot jāvēlas vēlēšanās, un vairākiem dalībniekiem tāda iespēja bija. Saules staru apspīdēti, tauriņi skaisti lidinās apkārt, citi atpūtina spārnus uz lielajām augu lapām. Daži iestiprinās pie augļiem un daži maskējas. Tauriņu mājā ir iespēja aplūkot dažādus tauriņus, kuru kūniņas ceļojušas no dažādām tālām zemēm.

Vīna darītavā “Ābelītes” Zaļenieku pagastā mūs laipni sagaida Nils. Viņš ir ražošanas tehnologs un jau divus gadus ir atbildīgs par vīna ražošanu. Uzņēmuma vadītājs un ražošanas tehnologs ir gados jauni cilvēki, kuri ir motivēti izmantot augļu dārza potenciālu. Vīnu ražo no īpašumā esošajā augļu dārzā un savvaļā ievāktiem augļiem un ogām. Uzsākta ābolu vīna ar dažādu ogu piedevu ražošana. Iespēja nodegustēt vairāku veidu vīnus – ābolu-brūkleņu, jāņogu, upeņu, aveņu.

Tika parādītas ražošanas iekārtas un telpas, izsmeļoši un saprotami pastāstīts ražošanas process un ieguldītā darba nozīmīgums, lai rezultātā iegūtu labu vīnu. Darbības uzsākšanas sākumā izstrādāts un īstenots ES projekts, kā rezultātā veikti ieguldījumi ražošanas iekārtās. Pēc brauciena vairāki dalībnieki uzsvēra, ka vīna darītavā “Ābelītes” skaidri redzams darbības mērķis un neatlaidība – pārliecinoša došanās uz mērķi ar zināšanām, kas tiek papildinātas.

Atpūtas kompleksā “Grantiņi” Svētes pusē mūs sagaidīja Laura, kura viesmīlīgi izrādīja apkārtni un pastāstīja par darbības aizsākumiem un šī brīža piedāvājumiem. Atpūtas komplekss ir labiekārtota teritorija bijušā grants karjerā, nodrošinot daudzveidīgu atpūtu, kā arī naktsmītnes un iespēju nobaudīt tur gatavoto maltīti.

Atpūtas kompleksā labiekārtotas kempinga mājiņas, brīvdienu māja un atsevišķā ēkā apartamenti ar četriem numuriņiem. Šeit var baudīt mieru un klusumu, meža gaisu, ūdens svaigumu un aktīvu atpūtu. Lieliska vieta atpūtai ģimenēm ar bērniem vai divatā. Grantiņos iespējams ieturēt maltīti restorānā un bez steigas nobaudīt dažādus ēdienus. Aktīvākā sezona ir vasarā, bet uzņēmuma pārstāve atzīst, ka arī ziemā ir pieprasījums gan pasākumu organizēšanai, gan naktsmītnēm. Ir iespēja peldēties un braukt ar laivām, katamarāniem un sup dēļiem, makšķerniekiem izvilkt kādu lomu. Blakus ierīkotajos dīķos tiek audzētas stores, kas ir Grantiņu lepnums un īpašais piedāvājums gardēžiem. Brauciena dalībniekiem bija iespēja nogaršot storu zupu un uz vietas cepto maizi. Ļoti gardi! Atpūtas kompleksu raksturo nepārtraukta attīstība un piedāvājumu dažādošana gan vasarā, gan citos gadalaikos.

Ēdamo pīlādžu dārzā “Pīlādžoga” Lielplatones pagastā saimniece Liene uzreiz piedāvāja nogaršot ēdamos pīlādžus tieši no kociņa. Saimniece stāsta, ka viss aizsākās ar to, ka, atgriežoties senču mājās, bija vēlme uzsākt kaut ko savu. Iedvesmojoties no dažiem rakstiem, tika nolemts, ka stādīs ēdamos pīlādžus. Lai ideju realizētu, pirms trīs gadiem izstrādāts un īstenots projekts par stādījumu ierīkošanu.  Viss aizsākās bez pieredzes, bet ar neatlaidību un mērķi.

Šogad pīlādžu dārzā sagaidīta pirmā raža, kuru bija iespējams realizēt. Ierīkotais dārzs ir 1,5 ha platībā un tajā aug piecas ēdamo pīlādžu šķirnes. Pirmās nogatavojās oranžās pīlādžogas, kuru raža jau nolasīta un mums bija iespēja nogaršot tieši no kociņa, kas speciāli atstāts nenolasīts. Septembra beigās būs ražas novākšana pārējām šķirnēm, ogas lasa ar rokām, un konkurenti uz ražu ir arī putni. Pīlādžogu pielietojums ir ļoti plašs, saimnieki ir atvērti sadarbības piedāvājumiem. Brauciena dalībnieki atzina, ka viņus iedvesmojis saimnieces stāstījums – ielēkt nezināmajā un augt kopā ar pīlādžiem.

 

Dažas dalībnieku atziņas, kas gūtas brauciena laikā:

-   var būt savādāk un netradicionālāk, ir daudz iespēju kā izpausties;

-   gūti praktiski ieteikumi un saredzēti attīstības virzieni;

-   nozares un idejas ir neierobežotas, svarīgi atrast savējo;

-   jaunieši Latvijā spēj attīstīt interesantas nozares profesionālā līmenī, neskatoties uz daudzajām grūtībām;

-   jāmēģina sadarboties ar citiem, vairāk runāt par attīstības iespējām;

-   ja kārtīgi pievēršas kādai jomai un izpēta gan plusus, gan mīnusus, tad ar to var daudz ko iegūt;

-   svarīgs darbs un neatlaidība, nav jābaidās eksperimentēt;

-   drosme uzsākt ko jaunu;

-   klients/patērētājs ir tas kurš daudzas lietas biznesā pasaka priekšā – jāmāk sadzirdēt;

-   jāmēģina nebaidīties no riska – tas jāapzinās un jāplāno;

-   nav svarīgi, ko tu dari, svarīgi, kā tu to dari!

 

Paldies visiem uzņēmējiem, kuri pastāstīja par savu pieredzi, motivējot uzsākt ko savu, un brauciena dalībniekiem par neviltoto interesi!

 

Pieredzes brauciens notika VLT pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

 

Sagatavoja

Zane Rone,

LLKC Jelgavas nodaļas Lauku attīstības konsultante

Foto: Z. Rone

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru