Kad apnīk Rīgas stress...

Lai varētu saimniekot laukos, aizvien vairāk dažādu profesiju pārstāvji izvēlas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) piedāvāto iespēju tālmācībā apgūt pamatzināšanas lauksaimniecībā. Starp šiem ļaudīm ir ne vien, piemēram, hokejists Rodrigo Laviņš, bet arī veiksmīga IT uzņēmuma „TelCom” īpašnieks Jānis Kravalis.

Ir skaidrs, ka datorspeciālistam atrast dažnedažādāko informāciju nav nekādu problēmu. Arī Jānis, domādams par savu un ģimenes nākotni, ķēries pie izziņas procesa par iespējām dzīvot un saimniekot laukos. „LLKC interneta vietnē ir tiešām ļoti daudz noderīgas un interesantas informācijas – tieši tā es arī uzzināju par iespēju tālmācībā apgūt kursu „Lauksaimniecības pamati,” atzīst viņš.

Kādēļ gan jaunam, veiksmīga IT tehnoloģiju uzņēmuma īpašniekam būtu jāķeras pie lauku darbiem? „Ziniet, Rīgas stress jau ir apnicis,” atzīst Jānis. „Jaunības vēlme atrasties notikumu centrā, pilsētas burzmā un pelnīt lielo naudu ir noplakusi. Turklāt aug trīs bērni un arī lauku ikdiena nav gluži sveša – maniem vecākiem Straupē joprojām pieder zemnieku saimniecība.”

Šķiet, Jānis pie idejas par darbību laukos pieķēries tiešām nopietni. Izsolē jau iegādāta zeme – 50 hektāri Ventspils pusē un 15 hektāri Skrīveros. Kopumā Jānis vēlētos savā īpašumā iegūt aptuveni 300 hektāru zemes. Tādēļ viņš izpētījis zemju pieejamību arī Latgalē – tur zeme vēl ir pieejama. Tiesa gan, tā daudzviet aizaugusi un pauguraina, kas apgrūtina lauksaimniecisko darbību.

Jānis Kravalis: „Mans sapnis ir iegādāties lielu traktoru par 300 tūkstošiem eiro, lai apstrādātu lielas zemes platības. Pērn izsolē iegādātajās zemēs ir daudz pļavu, kas man ļaus ķerties pie gaļas lopu audzēšanas, ir arī bioloģiskās saimniekošanas sertifikāts. Pats galvenais, man ir arī nepieciešamais kapitāls šī biznesa uzsākšanai. Domāju – viss izdosies.”

Jānis Kravalis atzīst – biznesu laukos daudz vieglāk veidot tiem, kuriem jau ir kāds īpašums, piemēram, mantots no vecākiem. Šādos gadījumos vieglāk diversificēt ražošanu, nekā sākot saimniekot no nulles. Viņš arī ir pārliecināts, ka, piemēram, augkopība būtu jāmāca pamatskolā: „Uzskatu, ka dzīvojot Latvijā, cilvēkiem ir jāzina, kādi augi aug mūsu valstī, jāsaprot, kā strādā laukos”.

 

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Ilze Rūtenberga-Bērziņa

Pievienot komentāru