Kokapstrāde interesē jau kopš bērnības

GalerijaPrint

Tērvetes novada kultūras namā decembrī notika “Gada balle 2019” lauksaimniekiem un uzņēmējiem. Turpinot tradīciju, tika sumināts veiksmīgs uzņēmējs, kuram tika pasniegts ceļojošais svečturis. Šogad tas nonāca kokapstrādes amatnieka Igora Šafara rokās, un to pasniedza svečtura iepriekšējā turētāja  – SIA “A.R.D. Mēnestiņš” vadītāja Anda Muciniece.

Darbošanās ar koku Igoru aizrāvusi jau kopš bērnības. Vienmēr mājturības stundas, kurās tika apstrādāts koks, šķitušas  interesantākās. Sāktas arī mācības Rīgas Valsts tehnikumā par kokapstrādes tehnologu, tās diemžēl nav pabeigtas. Ja arī kādreiz pietrūkst zināšanu kāda izstrādājuma darināšanā, to vienmēr, pameklējot informāciju internetā, kā arī pašam padomājot, var izgatavot. Vienmēr paticis darboties, radīt izstrādājumus ar rokām, tajā skaitā arī no metāla. Igors ar dzīvesbiedri Martu un dēliņu Kārli dzīvo ģimenes mājā ar vecākiem, kopīga ir arī saimniekošana zemes apstrādē. Ja lauku darbi norit no pavasara līdz rudenim, tad brīvajos brīžos un sezonu starplaikā amatnieks rada savus darbus. Ja jāstrādā pie kāda lielāka vai steidzamāka pasūtījuma, tad tēvam ar lauku saimniecības darbiem jātiek galā vienam.  

Klientu loku Igoram lielākoties veido paziņas un apkārtnes ļaudis. Pēdējā laikā jūtams klientu skaita pieaugums, jo reklāma cilvēkus sasniedz no mutes mutē. Igors 2019. gadā pārstāvējis Tērvetes novadu, ar saviem koka izstrādājumiem piedaloties gan Latvijas meža dienās LVM dabas parkā Tērvetē, gan Uzņēmēju dienās Zemgalē, Jelgavā.

Augstkalnē ir apskatāmi vairāki Igora pagājušogad gatavotie vides objekti – koka soli Augstkalnes parkā un Mežmuižas pils parkā. Lai gan Igors pavisam nesen reģistrējis savu saimniecisko darbību, viņa darbi jau nonākuši patērētāju uzmanības lokā. Kā nu ne  – ar savām prasmīgajām rokām meistars darina lietas, sākot ar koka traukiem, beidzot ar virtuves mēbelēm. Īpaši  izceļas mēbeles, kurās kokam tiek dāvāts otrs mūžs, piemēram, Jelgavas izstādē bija apskatāms Igora izgatavots spoguļa rāmis, kā arī īpaša koka izlietne, kas piesaista ar neparasto risinājumu, jo tā veidota no dabīga materiāla.

Īstenojies kāds no Igora Šafara sapņiem  – saņemts LEADER atbalsts formātzāģa iegādei. Šis darbarīks bija ļoti nepieciešams, lai varētu izgatavot virtuves mēbeles, kuras ir ļoti pieprasītas, bet līdz šim bija grūti izgatavojamas. Savu darbošanos kokapstrādes jomā Igors sāka pavisam mazā telpā, kas kādreiz  pildīja kūts lomu ģimenes saimniecībā. Ar LEADER atbalstu iegādājoties gana lielo formātzāģi, vairāk laika nācās veltīt telpu izbūvei, kur novietot jauno darbarīku. Zinot, ka pavasarī tiks izsludināta pēdējā LEADER kārta šajā plānošanas periodā, uzņēmējam ir sapnis par vēl vienas iekārtas iegādi, lai atvieglotu un paplašinātu savu darbošanos kokapstrādē.

Meistara darbs norit ne tikai savā darbnīcā. Lielformāta darbi tiek sagatavoti konkrētajā vietā. Pirms saimnieciskās darbības veicēja statusa iegūšanas tika strādāts Tērvetes novada pašvaldībā. Aizejot no algota darba, meistars pasūtījumiem var nodoties pilnvērtīgi normālā darba laikā, ne tikai vakaros. Jautāts, vai vēlētos atgriezties algotā darbā, Igors kategoriski noliedz šādu iespēju, jo sajutis jēdziena “pats sev saimnieks” garšu. Patlaban meistars palīdz īstenot ieceres citam mazajam uzņēmējam, kurš sniedz pakalpojumus tūrisma jomā  – nodrošina naktsmītnes viesiem. Starpsezonu laikā Igors te strādā, lai arī nākamajā sezonā Tērvetes novadā viesi justos ērti un labi, nakšņotu gaumīgi iekārtotā un mājīgā viesu namiņā.

Monta Mantrova,
Tērvetes novada lauku attīstības konsultante 

Foto: no Igora Šafara personīgā arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru