Kokneses uzņēmēji pēc idejām dodas uz Raunu un Smilteni
Kokneses novada mājražotāji un lauku tūrisma uzņēmēji 2. martā devās pieredzes apmaiņā pie kolēģiem Vidzemē. Kokneses Tūrisma centra un Kokneses lauku attīstības konsultanta aicināti, pasākumā piedalījās trīsdesmit Kokneses, Pļaviņu un Aizkraukles uzņēmēji.
Vidzeme kopš seniem laikiem lepojas ar saviem cilvēkiem, kuri ir darbīgi, radoši un kuri ir sapņojuši, domājuši, riskējuši un īstenojuši savas biznesa idejas. Pie dažiem no viņiem izdodas paviesoties arī mums.
Nelielā ģimenes tipa mājā sagaida SIA „Latnature” dabīgo čipsu ražotnes saimniece Zane Krēsliņa-Plētiena. Ar aizrautību klausāmies viņas stāstījumā par dzīves pieredzi un vēlmi izmantot uzturā dārzeņus, kas radījusi ideju par veselīgu čipsu ražošanu. Tā nu ideja par kaut ko garšīgu un reizē veselīgu pārtapusi ražotnē, kur top dārzeņu čipsi un dārzeņu sausmaizītes, kas gatavoti pēc īpašas receptes, tos kaltējot zemā temperatūrā – no selerijām, bietēm, burkāniem, ķirbjiem un kalē kāpostiem. Saimniece ir dāsna un dalās arī tehnoloģisko procesu norisi un receptūrām.
SIA „Siera un makaronu ražotne” mūs sagaida jauns un ļoti atraktīvs saimnieks – Ilmārs Ceriņš. Tas ir viens no piemēriem, kā pieprasījums rada piedāvājumu un ko var paveikt pats saimnieks, čakli strādājot un uzdrošinoties.
Braucam uz Smiltenes kompetenču centru, kurp dodas mācīties arī ne viens vien koknesietis, jo šeit tiek piedāvāts apgūt unikālas profesijas.
Blomē tautiski stilizētā tērpā, ar baltu saimnieces lakatiņu ap galvu, kas viņai tik ļoti piestāv, smaidīga un dzīvesprieku izstarojoša, mūs savā interesanti iekārtotajā lauku namā sagaida “Vidzemes absolūtais gada cilvēks tūrismā” Ilze Briede. Viņa sāk, kā pati saka, ar savu lielīšanos, un to dzirdēt ir vērts, jo stāsts ir par to, kā tiek piepildīts sapnis un no pilsētas dodoties prom, apzināti uzsākot dzīvi laukos, no darbošanās uzsākšanas tūrismā nonākt līdz maizes cepšanai. Tas ir tik aizraujoši, - klausīties cilvēkā, kurš joprojām mācās, uzklausa un apgūst senās dzīves gudrības, pilnveidojas un ar prieku iegūtajā dalās ar citiem. Tad ir klāt laiks, kad mums jāsāk līdzdarboties. Bet vispirms ir saimnieces stāsts. Mēs, stāvot līdzās simtgadīgā abrā rūgstošajai rudzu maizes mīklai, uzzinām, ka saimniece mūs gaida jau divas dienas, jo maizes cepšana nav ātra. Uzklausām, kādas domas vajadzīgas, lai maizīte izdotos. Dzirdam arī stāstu par to, kā tapusi maizes krāsns un daudz ticējumu par maizi. Ar mīļumu sirdī sākam veidot savus rudzu maizes klaipiņus. Apkārtējā pasaule pazūd kaut kur tālu, un caur maizes klaipiņu mūsu rokās sajūtam senatnes un tagadnes savīšanos. Pēc ņiprām sarunām ar “Donu” saimnieci, nobaudot viņas vārīto stipro un garšīgo zupu, kā arī gaisīgi garšīgo kūku ar rudzu maizes pamatni, katrs meklējam savu karsto, tikko no krāsns izņemto maizes klaipiņu, un acīs ieviešas dīvains miklums, bet tas jau laikam no krāsns siltuma! Trīs stundas, kas pavadītas, klausoties runātīgajā saimniecē un savstarpējā pieredzes apmaiņā, paiet nemanot. Atkal esam ceļā, līdzi ņemot pārliecību, ka, ticot un ieguldot daudz darba, mūsu sapņi var piepildīties.
Esam pateicīgi Ilzei par atsaucību, jo viņa ir no tiem saimniekiem, kuri dalās ar savām zināšanām un padomiem no sirds. Arī mēs ticam, ka daloties kopā iegūstam.
Pie Ilzes arī redzējām, kā savieno pārtikas produktu pārstrādi ar lauku tūrismu, jo arī mūsu mājražotāji bieži ir lauku tūrisma uzņēmēji.
Mājražotājiem, kuri ir arī lauku tūrisma uzņēmēji, vērtīgi bija mācīties, kā savu pakalpojumu piedāvāt, kā veidot stāstījumu par savu saimniecību un produktu. Svarīgākais atzinums ir tas, ka stāstījums no sirds un cieņa pret darbu, vēsturi un līdzcilvēkiem ir pamatā labai komunikācijai.
Pasākums notika ar Centrālbaltijas pārrobežu programmas 2014.-2020. gadam projekta Nr. CB110 “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” atbalstu.
Ineta Sproģe,
Kokneses novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru