Krustpils skolēni saskata uzņēmējdarbības iespējas laukos

GalerijaPrint

LLKC Jēkabpils konsultāciju birojs sadarbībā ar Krustpils pamatskolu 28. septembrī organizēja informatīvo tikšanos un pieredzes apmaiņas braucienu skolēniem. Tā mērķis bija radīt interesi par lauksaimniecības, mežsaimniecības, zivsaimniecības, mājražošanas un citām nozarēm laukos, veidot skolēniem izpratni par nozaru darbību, īpatnībām un tradīcijām,  kā arī sniegt informāciju par lauksaimniecības profesionālo izglītību un darba iespējām.

Tikšanās laikā skolēni arī uzzināja par LLKC darbību, sniegtajiem pakalpojumiem, kā arī neklātienē iepazinās ar Krustpils novada dažādu nozaru saimniecībām. Skolēnu zināšanu līmenis par lauksaimniecību ir atšķirīgs. Vieni, kuriem mājās ir saimniecības un vecāki vai vecvecāki darbojas lauksaimniecības nozarē, ir diezgan zinoši. Viņi ar aizrautību pastāstīja par to, kādos lauku darbos palīdz vecākiem un kādas uzņēmējdarbības iespējas saskata laukos, piemēram, audzēt trušus, nodarboties ar biškopību vai kādu netradicionālu darbības veidu. Taču citi jaunieši par lauksaimniecību un citām nozarēm laukos zina salīdzinoši maz. Tāpēc pēc informatīvās daļas sekoja izbraukuma seminārs uz Krustpils un Pļaviņu novada lauku saimniecībām un iepazīti cilvēki, kuri spējuši izveidot interesantu dzīves vidi vietējā lauku teritorijā. Pārbrauciena laikā skolēni tika iepazīstināti ar citām šo novadu saimniecībām, teritorijas īpatnībām, bija jāmin mīklas par dabu un jāatbild uz āķīgiem jautājumiem, ar kuriem gan visi veiksmīgi tika galā.

Pirmā tika apmeklēta Krustpils pagasta saimniecība „Krustpils putni”, kur mūs sagaidīja saimniecības pārstāve Zanda Bojere, viņa pārstāv arī Mīļdzīvnieku biedrību. Saimniecība dibināta pirms četriem gadiem, ir bioloģiski sertificēta. Te audzē dažādu šķirņu vistas, aitas, trušus, zirgus un ponijus. Brauciena dalībniekus vairāk interesē zirgi. Zanda parāda, kā pareizi sagatavot un apseglot zirgu. Skolēni var darboties līdzi, izskan jautājumi, daudziem šī ir pirmā tuvākā iepazīšanās ar zirgkopību. Dažiem vairāk patīk poniji, jo viņi ir ļoti draudzīgi, bērni var viņus barot, paglaudīt, nofotografēties. Saimniece pastāstīja par dažādām zirgu šķirnēm un to izmantošanu mūsdienās, par to, ka saimniecībā notiek arī apmācības jāšanā. Nesen, augusta sākumā, te notika pasākums “Svētki kopā ar zirgiem” ar daudzveidīgu programmu, tai skaitā Latvijas šķirnes zirgu parādi. Šādu pasākumu plānots organizēt arī nākamajā gadā. Noslēgumā drosmīgākie varēja izmantot iespēju un Zandas pavadībā izjāt nelielu apli.

Tālākais maršruts gar Aivieksti ved uz Pļaviņu novadu. Tā kā rīts ir bijis rudenīgi vējains, braucējus sagaida pārsteigums. Ceļu aizšķērsojis nolūzis liels kļavas zars. Taču Krustpils pamatskolas zēni kopā ar šoferi ātri novērš šo nebūšanu, un visi plānotajā laikā ierodas Vietalvas pagasta “Aivaros” – trušu un putnu saimniecībā „Karlīnas”. Saimniecība izveidojusies pavisam nesen, tikai šovasar uzņemti pirmie saimniecības apskatītāji, bet skolēnu autobuss ir pirmais, kas apmeklē šo vietu. Ģimenes saimniecības pārstāvis Silvars Dumpis pastāstīja, ka pametis darbu Rīgā un pārcēlies saimniekot laukos, lai pats varētu plānot savu laiku un nodarbotos ar to, kas patīk. Neilgā laika periodā, ieguldot savu darbu, sasniegti rezultāti. Saimniecība var lepoties ar tīršķirnes – Tīringas, Kalifornijas, Burgundas, Kastor rex, Dalmācijas rex, Šinšilla rex un citu šķirņu trušiem. Šeit apskatāmi arī ekskluzīvi putni – lavandas tītari, zelta kohini, sudraba viandotes, zīda vistas, Āfrikas zosis, pudeļpīles, fazāni. Putni ir draudzīgi un droši, bērni tos var paglaudīt, pabarot. Starp putniem un trušiem āra aplokā dzīvo pundurkaziņas. Būros uz ziemas miegu gatavojas murkšķi. Apkārtējā vide izveidota tā, lai patīkami justos gan dzīvnieki, gan apmeklētāji. Silvers pastāsta arī par nākotnes plāniem, kā uzlabot un paplašināt esošo piedāvājumu. Skolēni ir ļoti apmierināti ar redzēto.

Atpakaļceļā plānota iepazīšanās ar sporta biedrību „Juči” Pļaviņu novadā, ko vada Pēteris Kalniņš. Viņš ir Aiviekstes pagasta saimniecības “Juči” īpašnieks un skvoša spēles entuziasts, viņa vadībā izveidoti standartiem atbilstoši skvoša spēles laukumi ar skatītāju tribīni, iekārtota trenažieru zāle, vieta treniņiem. Daļēji piesaistīts ES finansējums – LEADER projekts. Skvoša spēle Latvijā vēl nav plaši izplatīta, P. Kalniņš to apguvis, viesojoties Amerikā. Mazbērni pamudināja Kalniņa kungu to attīstīt arī Pļaviņu novadā. Lai to izdarītu, bija jānodibina biedrība un jāraksta projekts, sākums nebija viegls. Toties tagad Pļaviņās notiek treniņi un sacensības. P. Kalniņa mazmeita ir ieguvusi Latvijā pirmo vietu savā vecuma grupā. Šovasar notika sacensības, kurās piedalījās Šveices skvoša klubs. Krustpils pamatskolas skolēni varēja apgūt spēles pamatelementus trenera vadībā, izmēģināt trenažierus. Noslēgumā visi apskatīja Pļaviņās izveidoto brīvdabas skvoša laukumu – pagaidām vienīgo Latvijā. Skolēni varēja pārliecināties, ka vietējās sabiedriskās dzīves veidošanā liela nozīme ir biedrībām, tomēr galvenais ir cilvēks, kas to uzņemas organizēt – ar degsmi, pārliecību, ar spēju pārvarēt grūtības.

Mājupceļā ar gūtajiem iespaidiem dalījās iepriekš izveidoto grupu: Zīles, Kastaņi un Akmentiņi dalībnieki, pastāstot par to, kas katrā vietā viņiem šķita sevišķi interesants. Rudens diena ir bijusi bagāta: iegūta jauna informācija, pieredze un atziņas, iegūts jauns redzējums par laukiem.

Paldies Krustpils skolas pedagogiem par veiksmīgi kopā  noorganizētu pasākumu! Arī es, pavadot šo dienu kopā ar skolēniem, guvu jaunu pieredzi un atziņas.

Pasākums notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru