Kurzemnieku stāstus par kooperāciju uzklausa vidzemnieki
Dodamies uz Kurzemi. Esam norunājuši tikties ar LKS “Talsu novada garša” veikaliņa vadītāju un biedrības aktīvisti Ingu Zviedriņu, tāpēc pirmo apmeklējam viņas saimniecību Dundagas novadā. “Bandenieku” vairāk nekā simts gadu veco ēku Zviedriņu ģimene iegādājās 2005.gadā, sākumā vienkārši kā lauku sētu, kur aizbēgt no pilsētas. Bet tad tika nolemts šeit nodarboties ar biškopību, un tā tas notiek līdz šai dienai. Pat ceļa norādē uz “Bandeniekiem” ir rakstīts – “Sveču darbnīca”. Saimniecības galvenā nozare ir biškopība un visdažādāko bišu produktu ražošana. Saimniece Inga piedāvāja degustēt vairāk nekā 10 šķirņu medu, arī tādus, kam pievienotas dažādas jau baudītas un arī netradicionālas piedevas. Lielu piekrišanu ieguva glāzītē iebērtās saldētās dzērvenes, kas pārlietas ar medu.
“Bandeniekos” īstenots vēl viens sapnis – izveidots bišu namiņš ar gultām, kuras dod iespēju gulēt virs bitēm. Zem vienas gultas atrodas vismaz 150 000 bišu. Saimniece stāsta, ka ap bišu stropiem veidojas īpašs biolauks, līdz ar to notiek cilvēka un bišu biolauku mijiedarbība. Guļot uz bišu gultām, vibrācija darbojas šūnu līmenī, kas labvēlīgi ietekmē cilvēka nervu sistēmu, arī palīdz attīrīt aknu šūnas un stimulē to atjaunošanos. Pateicoties bišu biomagnētiskajam laukam, normalizējas cilvēka orgānu darbība, uzlabojas imunitāte. Gulēšana uz stropiem lieliski atjauno spēkus un relaksē. Latvijā šis, piemēram, Ukrainā tik populārais pakalpojums vēl ir salīdzinoši maz pieejams, bet jau ir ieguvis klientu atzinību. Arī mēs ar interesi pakavējamies bišu namiņā. Lai gan bites šeit ir galvenās, “Bandeniekos” piedāvā arī autoservisa pakalpojumus, ekstrēmus izbraucienus ar “bobiku”, pirti, sveču darbnīcu un brīvdienu māju, kuras gaumīgais un stilīgais interjers mūs sajūsmina.
Tālāk mūsu ceļš veda uz Talsiem, lai tiktos ar kooperatīva darbiniekiem un uzzinātu vairāk par sadarbības iespējām. Kooperatīvs savu darbību uzsāka 2017. gadā, kad iedvesmojās no kopējā brauciena uz Austrijas “Vulkānzemi”, Talsu novada mājražotāji nolēma apvienoties. Tūliņ arī tika izveidota kopēja tirdzniecības vieta, bet 2019. gadā durvis vēra pašu veikaliņš. Mēs apmeklējām nu jau jauno kooperatīva tirdzniecības vietu – jauku un gaumīgi iekārtotu veikaliņu, kur kooperatīva darbinieks Raimonds Zviedriņš atbildēja uz mūsu jautājumiem. Jau “Bandeniekos” saprotām, ka tieši Zviedriņu ģimene šobrīd ir uzņēmusies rūpi par lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Talsu novada garša” veikaliņa Talsos, Dundagas ielā 8 a darbību. Kā jau katrai kopdarbībai, ir savi labākie laiki un laiki, kas jāpārdzīvo. Lai nodrošinātu pircēju plūsmu veikalam, stāsta Inga, cenšoties sadarboties arī ar tālākas apkaimes ražotājiem. Talsos viņi vienīgie tirgo Rūjienas saldējumu “Minimelts”, kas ir mazu bumbiņu veidā. Piedāvājumā ir arī produkcija, ko ražojuši Kuldīgas, Saldus un citu novadu mājražotāji. Arī mūsu grupā esošie ražotāji no Matīšiem, SIA “Cietais rieksts”, ir ieinteresēti sadarbībā un apmainās kontaktiem.
Dodamies uz Kuldīgu, kur tiekamies ar Gunitu Šternbergu, kura jau no LKPS “Kuldīgas labumi” dibināšanas uzņēmusies vadīt un koordinēt tā darbu. Tieši “Kuldīgas labumu” darbība šobrīd ir mazo ražotāju kopdarbības veiksmes stāsts. Visi zina teicienu: “Visu izšķir kadri”. Te nu redzam un kārtējo reizi saprotam, ka bez cilvēka, kurš “deg” par savu darbu, nebūtu arī tāds rezultāts. Gunita Šternberga gan uzsver arī pašvaldības ieguldījumu kooperatīva darbības atbalstā, kas pirmos piecus gadus ir algojusi vadītāju, tā noteikti ir vērā ņemama pieredze.
Galvenokārt, kooperatīva biedru saražotais tiek realizēts “Kuldīgas labumu” veikalā Pilsētas laukumā 7 a. Viņa priecājas par veiksmīgo veikaliņa atrašanās vietu pilsētas centrā, kas ir viegli pieejama vietējiem iedzīvotājiem un arī tiem, kuri atbraukuši Kuldīgu lūkot, bieži ekskursija pilsētā beidzas tieši pie “Kuldīgas labumu” veikaliņa. Gunita stāsta, ka tiek darīts viss iespējamais, lai paplašinātu kooperatīva darbību, un drīz arī citos Latvijas novados tiku izveidoti Kuldīgas lauku labumu veikaliņi. Pirmā tāda tirdzniecības vieta šogad maijā atvērusies Liepājas tirgū un jau kļuvusi gana populāra.
Gunita uzsver, ka kooperācijas pamatā ir cilvēki un viņu darbs. Labprātīgi apvienojoties kopīgai saimnieciskai darbībai, var plānot lielāku mērķu sasniegšanu. Svarīgi ir tas, lai mājražotāji produktu ražošanā būtu atbildīgi, garantējot nemainīgu kvalitāti un produktu tradicionālo receptūru izmantošanu. Kooperatīva “Kuldīgas labumi” biedri iegulda lielu darbu, lai katra ražotāja piedāvātie produkti aizpildītu veikala plauktus un būtu pieejami bez pārtraukumiem. Īpaši svarīgi tas ir ar pamatproduktiem –
gaļas kūpinājumiem un kurzemnieku tradicionālajiem sklandraušiem.
Mūsu brauciena noslēgumā apmeklējām kooperatīva “Kuldīgas labumi” biedru – zemnieku saimniecību “Smilškalni”. Jau kooperatīva veikaliņā pamanījām gaumīgi noformētos “Smilškalnu” vīnus. Saimniecībā audzē, pārdod un pārstrādā dažādas ogas – zemenes, avenes, upenes, kazenes, aronijas, smiltsērkšķus, ķiršus, brūklenes un pīlādžus. Apmeklējam saimniecības vīna darītavu un, klausoties saimnieka Alvila Elkšņa stāstījumā, par darbu un nākotnes izaicinājumiem, degustējam galdā celtos ogu un augļu vīnus.
Ar ogu audzēšanu saimniecībā nodarbojas jau no 1997. gada. Tobrīd upenes par labu cenu iepirka “Latvijas balzams”. Izveidojās veiksmīga sadarbība ar SIA “Pūre food” Pūrē, kura nopirka visu izaudzēto. Mainoties cenu politikai un pieaugot brīvā tirgus konkurencei, pārdot ogas pārstrādei kļuva neizdevīgi. Bija jādomā jauns risinājums. Kļūstot labvēlīgākai alkohola aprites likumdošanai attiecībā uz mazām vīna darītavām, 2011. gadā “Smilškalnos” sāka attīstīt palīgnozari – mājas vīna ražošanu.
“Vīns nav pašmērķis, ar tā palīdzību ogas var pārdot par gada labāko vidējo cenu. Piemēram, avenes un kazenes ir ogas, kas jārealizē 24 stundu laikā, vīns ļauj ogas tirgot nesteidzīgi, visa gada garumā un veiksmīgi konkurēt ar ievesto produkciju,” saka saimnieks Alvils.
Degustācijas daļa ir vīndara stāstījums par saimniecību, vīnu un tā gatavošanu. Tas bija lielisks papildinājums arī mūsu apmeklējumam – tiekam mācīti sajust vīna pēcgaršu, smalkas smaržas nianses. Katram vīnam ir savs raksturs, – tas ir patstāvīgs un spēcīgs, līdzīgi vīndarim Alvilam Elksnim. Bijām satikuši un iepazinuši atsaucīgu, darbīgu cilvēku, kurš vienmēr atrod laiku parunāt ar saviem apmeklētājiem, dāvājot viņiem priecīgāku noskaņojumu.
Braucot mājup, secinām, ka sadarbība un kopā būšana, uzmanīga un godīga attieksme cita pret citu – tas ir pamats, uz kā būvēt nākotni. Kopjot tradīcijas un atbalstot vietējos ražotājus, mēs stiprinām savu valsti. Vēl reizi pārliecināmies, cik nozīmīgs ir cilvēks – gan tas, kurš vada un prezentē tikai savu saimniecību, un vēl vairāk, tas kurš vada kooperatīvu un spēj motivēt biedrus kopējam mērķim.
Pasākumu Valkas konsultāciju birojs organizēja ES līdzfinansētajā projektā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” par tēmu “ Kooperatīvu darbības attīstības un konkurētspējas palielināšanas pieredze dažādu nozaru kooperatīvos”.
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Valda Empele,
LLKC Valkas KB uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru