Kvalitatīvas ražas iegūšana siltumnīcās interesē daudziem

GalerijaPrint

Raunā 16. novembrī norisinājās seminārs “Kvalitatīvas un veselīgas ražas iegūšana siltumnīcās”. Seminārā kā lektori uzstājās LLKC vecākais eksperts dārzkopībā Māris Narvils un Dārzkopības institūta pētniece Valentīna Pole. Semināru apmeklēja vairāk nekā trīsdesmit klausītāji no dažādiem Vidzemes reģiona novadiem, un ne tikai. Plašā semināra apmeklētība norāda, ka tēma lauksaimniekiem ir aktuāla.

Dārzkopības eksperts Māris Narvils dalījās pieredzē un zināšanās par tēmām “Optimālu augšanas faktoru nodrošināšana siltumnīcās” un “Siltumnīcu dezinfekcija un augsnes atveseļošana”. Katram dalībniekam bija vērtīgi ieklausīties Māra lekcijā, jo tā lielā mērā tika vērsta uz klimata pārmaiņu izraisītajām sekām un inovatīviem risinājumiem resursu efektīvai izmantošanai – lietus ūdens un saules siltuma uzkrāšana resursu taupīšanas un ekonomijas nolūkos. Tāpat uzmanība tika vērsta uz pareizu siltumnīcas būvniecības vietas izvēli, segmateriāliem un ventilāciju.

Dārzkopības institūta pētniece Valentīna Pole lasīja lekciju par tēmām “Barības elementu aprites īpatnības augsnē (substrātā)”, “Barības elementu uzņemšana un mēslošanas līdzekļu izvēle” un “ Augsnes (substrāta) sagatavošanas nozīme un augsnes maiņa”.

Semināra dalībnieki uzzināja, cik būtiski ir novērtēt pavasarī iegādātā kūdras substrāta kvalitāti, jo tas ietekmē tālāko augu augšanu un attīstību. Nopirkto kūdras substrātu būtu vēlams no maisa izbērt un divas nedēļas vēdināt. Ļoti būtiski noteikt pH, lai saprastu vai substrāta pH līmenis piemērots attiecīgajām augu kultūrām, ko plānots audzēt. Bieži vien nekvalitatīvs kūdras substrāts kļūst par iemeslu stādu bojāejai. Uzzinājām daudz jauna par augu problēmām segtajās platībās – slimībām un kaitēkļiem. Valentīna Pole ieteica uzmanīties arī ar rudzu sēšanu siltumnīcā, jo rudzi mēdz slimot ar pelēko puvi, kas var inficēt augus, kas pēc tam tiek stādīti.

Valentīna Pole norādīja, ka bieži vien, ieraugot augam kādas pazīmes, kas nav attiecināmas uz normālu augu augšanu un veselīgu ražu, tās tiek novērtētas kā slimības vai kaitēkļi, kas bojā augus un ražu. Tomēr vairumā gadījumu pie vainas ir tieši barības elementu deficīts vai pārbagātība, kā arī augsnes pH un siltumnīcas mikroklimats vai arī vairāku faktoru kopums. Tāpēc dārzkopim jābūt zinošam, lai spētu atšķirt un novērtēt augu pazīmes, kas liecina par problēmu.

Semināra noslēgumā dalībniekiem tika dota iespēja noteikt nitrātu daudzumu līdzi paņemtajos dārzeņos un pH dažādos augsnes paraugos, kā arī uzdot sev interesējošus un aktuālus jautājumus Dārzkopības institūta pētniecei.

Semināra dalībnieki tika mudināti rūpīgi pārdomāt siltumnīcu būvniecību, plānojot pēc iespējas efektīvāku resursu izmantošanu un ilgtspēju.

Pasākums notika Valsts Lauks tīkla pasākuma „Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.

Gunda Kazerovska,

LLKC Cēsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru