Laidu skolēni iepazīst uzņēmējdarbību laukos
Laidu pamatskolā mācās skolēni, kuru dzīvesvieta ir laukos, tomēr ne visiem ģimenes saimnieciskā darbība saistīta ar lauksaimniecību.
Lai popularizētu uzņēmējdarbības iespējas laukos un veicinātu jauniešu vēlmi palikt vai atgriezties laukos, devāmies pie Laidu pamatskolas audzēkņiem. Skolā pamatizglītību apgūst 71 audzēknis 16 pedagogu vadībā. Skolā jūtama priecīga, darbīga atmosfēra. Nedaudz iepazīstamies ar skolas bagāto vēsturi. Savu darbību tā uzsākusi jau 1921. gadā, vairākkārt mainījusi savu nosaukumu. Skolā visa gada garumā iedibinātas tradīcijas, lai iepazīstinātu skolēnus gan ar valsts svētkiem, gan gadskārtu godiem. Skolas moto ir iemācīt mācīties ar prieku tīrā un sakoptā vidē un mācības apvienot ar sev interesējošām papildu nodarbībām. Savstarpējā sapratne veicina piederības sajūtu savai skolai un novadam un motivē palikšanai laukos.
Informatīvās tikšanās laikā skolēniem parādījām prezentāciju par daudzveidīgiem uzņēmējdarbības veidiem lauku teritorijā, attīstot gan tradicionālās, gan netradicionālas nozares. Skolēni klausījās ar interesi un stāstīto saistīja ar sava un apkārtējo pagastu saimniecībām, nosaucot piemērus dažādiem saimniekošanas veidiem. Lielāka interese bija par netradicionālām nozarēm un iespējām sniegt pakalpojums. Bieži vien skolēniem ir priekšstats, ka laukos iespējams nodarboties tikai ar graudkopību, lopkopību vai mežsaimniecību. Dažādu pakalpojumu sfēru parasti nesaista ar biznesu laukos. Skolēnus interesēja, ar kādām iestādēm jāsadarbojas lauku uzņēmējiem un kādas ir to galvenās funkcijas. Iepazīstinājām ar LLKC struktūru, atrašanās vietu un sniegtajiem pakalpojumiem. Visi vienprātīgi piekrita, ka arī saimniekošanai laukos nepieciešama laba izglītība. Iepazīstinājām ar izglītības apgūšanas iespējām tuvākajā un tālākajā apkārtnē. Daudzus interesēja darba iespējas pēc dažādu profesiju apguves. Lielākā daļa Laidu pamatskolas skolēnu lepojas ar piederību Kuldīgas novadam un gribētu rast biznesa iespējas tajā.
Skolēni, pedagogu vadībā aktīvi piedalās dažādos projektos un konkursos. Informējām par iespēju iesaistīties akcijā “Šodien laukos”.
Nobeigumā organizējām nelielu konkursu par lauksaimniecības jautājumiem. Skolēni bija atsaucīgi un labprāt piedalījās. Pārsteidza, ka daudzi nezināja, ka rudzi sējami rudenī, nevis pavasarī. Pēc pasākuma pedagogi atzina, ka svarīgi iepazīstināt skolēnus ar procesiem laukos, lai radītu interesi par lauksaimniecības profesijām un jaunieši saredzētu iespējas dzīvei un darbam laukos.
Inese Blūma,
Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru