Liepājas pusē izglītojas un gūst jaunas atziņas lauku tūrisma jomā

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Liepājas nodaļa 6. un 7. novembrī piedāvāja divu dienu bezmaksas izglītojošo semināru par lauku tūrisma piedāvājuma izveidi un pilnveides iespējām saimniecībā (uzņēmumā).

Pirmajā mācību dienā Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidkurzemes pārvaldesinspektore Gita Riekstiņa pastāstīja par likumdošanas pamatprasībām, kas jāievēro saistībā ar ēdiena pagatavošanu mājas apstākļos un produkcijas degustāciju organizēšanu.

Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja vadītāja Inta Šoriņa aizrautīgi un ar lielu pozitīvismu raksturoja biroja darbības mērķus, darbības principus un turpmākās ieceres. Tūrisma biroja mērķis ir veidot Lejaskurzemi kā izcila tūrisma galamērķa atpazīstamību Latvijā un ārvalstīs, un, lai tas būtu iespējams, ir svarīgi izzināt mērķauditoriju (dzimums, vecums, ģimenes stāvoklis, maksātspēja, paradumi u.c.) un apmeklējuma iemeslus. Klientu izvēli ietekmē saprotamas informācijas pieejamība internetā, kvalitatīvas un pārdomātas bildes, valodu zināšanas un komunikācijas spējas. Inta akcentēja, ka ir ļoti daudz iespēju izvietot informāciju par piedāvāto reģionālā un valsts līmenī, un tai pašā laikā nekad nedrīkst aizmirst par pieejamību novada mājaslapā.

Dienas noslēgumā LLKC Jelgavas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante un lauku tūrisma gide Videga Vītola dalījās savā pieredzē un pastāstīja par tūristu uzņemšanas priekšrocībām un trūkumiem, ekskursiju plānošanu, informācijas pieejamības nodrošināšanu, viesmīlības principiem, savstarpējas sadarbības nozīmi un izstāstīja arī par pozitīviem piemēriem gan ārvalstīs, gan Latvijā. Pēc gūtām atsauksmēm, ļoti vērtīga bija arī iespēja pašiem mācību dalībniekiem aktīvi iesaistīties un, sadaloties grupās, izstrādāt savu maršrutu ar piedāvājumu tūristiem. Tā bija ļoti vērtīga iespēja gan pastāstīt vairāk par savu esošo vai plānoto piedāvājumu, gan arī izzināt, kā tas varētu izskatīties kopumā.

Otrajā mācību dienā apmeklējām trīs dažādās jomās strādājošus uzņēmumus (saimniecības) – SIA “Zoovilla” (Grobiņas novads), SIA “SC Grand” (Priekules novads) un z/s “Padambji” (Priekules novads). Lai arī visām apmeklētajām vietām ir dažāda pieredze tūristu uzņemšanā, tām ir kaut kas kopīgs: tie ir spēcīgi ģimenes uzņēmumi, kur ikvienu ciemiņu sagaida ar laipnību un ar patiesu aizrautību dalās savā pieredzē.

Zane Gusta (SIA “Zoovilla”, “Lavender Villa”) šogad pirmo reizi un veiksmīgi ir uzsākusi darbu tūrisma jomā.  Viņa izstāstīja par saimniecības izveides vēsturi, parādīja tajā piedāvātās iespējas, padalījās savā pieredzē un redzējumā, kāpēc tieši lauku tūrisms, radošās darbnīcas un arī mierīga atpūta pie dabas ir aizvien pieprasītākas. Zane akcentēja arī nianses, kurām pēc pieredzes būtu jāpievērš liela uzmanība – pozitīvām un negatīvām atsauksmēm, kas ļauj pilnveidoties, atvērtībai arī mazām cilvēku grupām, tūrisma uzņēmumu savstarpējas sadarbības nozīmei, laika plānošanai un spējai neļauties grūtībām, bet gan vienmēr meklēt risinājumus sarežģītās situācijās.

Viesojāmies Priekules novadā pie Ineses Meļķes ģimenes uzņēmumā SIA “SC Grand”, kas saviem klientiem piedāvā garšīgus, veselīgus un dabīgus sēklu un riekstu maisījumus un alkšņu malkas gaļas kūpinājumus. Lai arī uzņēmumu apmeklējām, kad nenotika aktīvs ražošanas process, tā  bija laba iespēja iepazīties ar pārstrādes uzņēmuma darbības principiem un piedāvātajām iespējām, uzņemot apmeklētājus. Inese atzīst, ka katra pozitīva atsauksme no klientiem dod spēku un jaunu enerģiju.

Mācību  noslēgumā viesojamies Priekules novadā Ingutas Mellumas ģimenes saimniecībā z/s “Padambji”, kas strādā augkopības jomā un savus ar mīlestību audzētos ābolīšus piegādā gan vietējām izglītības iestādēm, gan arī mazumtirdzniecības veikaliem. Inguta ar savu stāstījumu ikvienu apmeklētāju izveda cauri četriem gadalaikiem, sākot no pavasara līdz ziemai un ļāva izbaudīt mieru, kas valda laukos.

Apkopojot atsauksmes par notikušo semināru, var saskatīt vienu svarīgu niansi, kurai būtu jāpievērš aizvien vairāk uzmanības, rīkojot pasākumus un lauku saimniecībā/uzņēmuma pieņemot tūristus – cilvēku alerģijas, kas ir ļoti dažādas. Ir arī ļoti aktuāli jautājumi par finansējuma un atbalsta saņemšanas iespējām, pašizmaksas aprēķinu veikšanu, viesmīlību un konfliktu risināšanu ar klientiem, kā arī savstarpējai sadarbības veidošanai gan ar pašvaldībām, gan vietējām saimniecībām. Izglītojošais seminārs apliecināja to, ka, ja tēma ir aktuāla un tā patiesi saistoša, tad nepastāv ne laika, ne atrāšanās vietas ierobežojuma.

Lauku tūrisms nozīmi nevar noliegt, jo tā ir iespēja iepazīt un izzināt lauku vidi, saimniecībām tas var būt svarīgs ienākumu avots, vērtīgs atpazīstamības veicinātājs, kā arī pozitīvs enerģijas lādiņš.   

Pasākums notika Valsts Lauks tīkla pasākuma „Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas konsultāciju biroja vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru