Liepājas puses jaunieši apgūst uzņēmējdarbības pamatus

GalerijaPrint

LLKC Liepājas nodaļa Priekules novadā rīkoja apmācības jauniešiem „Tu vari vairāk!”. Mācības parādīja, ka jaunieši var krietni vairāk, nekā pirmajā brīdī šķiet, jo viņi ir atvērti, uzņēmīgi un nebaidās meklēt iespējas, lai nodrošinātu savu nākotni, dzīvojot laukos.

Mācībās piedalījās jaunieši no Priekules un Vaiņodes novada. Jauniešu nosauktie iemesli, kāpēc viņi iesaistījās apmācībās, ir: vēlme iegūt jaunas, ikdienā un uzņēmējdarbībā noderīgas zināšanas un pieredzi; iespēja attīstīt esošās idejas un noteikt svarīgākās no tām; iespēja iepazīties ar jauniem, aktīviem jauniešiem, citu cilvēku pieredzi un veiksmes stāstiem. Viņi tiecas pēc tā, lai saglabātu un attīstītu vecāku saimniecības, kļūtu par darba devējiem, nevis daba ņēmējiem un ar savu piemēru mudinātu citus jauniešus palikt un strādāt laukos.

Apmācība norisinājās divos posmos. 2015. gadā aprīlī Priekulē notika informatīvā diena un piecas izglītojošas mācību dienas par uzņēmējdarbībā aktuālām tēmām, kas noslēdzās ar jauniešu biznesa plānu izstrādāšanu un aizstāvēšanu, un jūnija sākumā kopā ar aktīviem Saldus novada jauniešiem bija lieliska iespēja doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Talsu pusi.

Mācību laikā jauniešiem bija iespēja pozitīvā un aizraujošā gaisotnē iepazīties ar dažādu nozaru personāla izveides principiem, biznesa plāna galvenajām sastāvdaļām, uzņēmējdarbības formām, uzņēmuma reģistrācijas procesu, kapitāla būtību un nozīmi uzņēmējdarbībā, uzņēmējdarbības rezultātu raksturojošiem rādītājiem un naudas plūsmas plānošanu, noskaidrot, ko nozīmē aktīvais un pasīvais bizness, uzzināt vairāk par reklāmas nozīmi uzņēmuma attīstībā, komunikācijas prasmju svarīgumu, klientu vajadzību izzināšanas un aktīvās pārdošanas procesu, cenas noteikšanu pakalpojumiem un precēm.

 

Jauniešiem tika uzdoti vairāki praktiski jautājumi, kas lika padomāt par to: kādi mēs esam un ko varam gūt viens no otra, kāds ir ideālais uzņēmējs un cik ļoti es vēlos izveidot savu uzņēmējdarbību. Ļoti labu iespēju jauniešiem redzēt sevi no malas un saskatīt to, kas būtu jāpilnveido sevī, deva lomu spēle ar iejušanos pārdevēja un pircēja lomā.

 Pateicoties lektoru Egitas Sproģes (biznesa trenere), Kristiānas Rožulejas (LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante), Anitas Rogas (SIA „AGFinance” valdes locekle) un Edītes Irbes (pašizaugsmes trenere un pasākumu vadītāja) profesionalitātei, atraktivitātei un spējai iesaistīt jauniešus diskusijā, visas mācību dienas bija interesantas un aizraujošas.

 Mācību noslēdzošo dienu var saukt par „iespēju dienu”, jo tika runāts par iespējām iegūt nepieciešamo finansējumu un atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai, t. i., Zaiga Jaunzeme (Altum Liepājas filiāles ESF Starta programmas konsultante) izstāstīja par Altum programmas ietvaros pieejamo atbalstu. Santa Brāle (Liepājas rajona partnerības pārstāve) informēja par LEADER aktualitātēm un plānotajām atbalsta programmām un nosacījumiem. Rolita Vaidila (Kurzemes biznesa inkubatora pārstāve) pastāstīja par inkubatora piedāvātajām iespējām un pozitīviem uzņēmēju piemēriem.

Dienas noslēgumā jauniešiem bija jāparāda, ko viņi ir apguvuši mācību laikā, un jāaizstāv biznesa idejas.

 Biznesa plānus aizstāvēja un sertifikātus ieguva:

  • Elza Līga Strēle un Jekaterina Siļčukova, Skolēnu mācību uzņēmums „SEMS”. Uzņēmums piedāvā interesanta dizaina un izmēru krēslus, kuriem par pamata materiālu kalpo nevajadzīgas riepas.
  • Sintija Freimane, atpūtas bāze „Kalētnieki”.
  • Inese Plostniece un Ivars Mednis, biškopības attīstība z/s „Ratnieki”. Abiem jauniešiem ir skaidri plāni, kā turpmāk attīstīt savu saimniecību, jo biškopība ir viņu sirdslieta.
  • Justīne Tilgale, z/s „Karuļi” – dažādas atpūtas iespējas.
  • Evita Valdmane, z/s „Sudrabkalni” – lauku tūrisma attīstības iespējas. Jau šobrīd Evita kopā ar vīru Edmundu ir izveidojuši saimniecību, kas nodarbojas ar puķkopību, augkopību, biškopību un lopkopību. Ir savs veikals, kur iespējams iegādāties ar mīlestību izaudzētās puķes un stādus. Viņu moto – nepadoties un meklēt risinājumus visās dzīves situācijās.
  • Vladislavs Zverevs, interneta veikala izveidošana.
  • Dzintars Krūmkalns, SIA „Krūmkalni” darbības attīstīšana.
  • Uģis Zainutdinovs, „Ēku krāsošana” – oriģināls risinājums, kā ēku krāsošanas procesu padarīt vieglāku, ātrāku un kvalitatīvāku.

 Jaunieši iepazīst lauku uzņēmēju pieredzi

 Aptuveni pēc mēneša visi tika aicināti satikties vēlreiz. Kopā ar Saldus aktīvajiem jauniešiem bija iespēja apmeklēt Talsu novadu, iepazīstoties ar trim saimniecībām:

  • Egitas Sudakovas ģimenes saimniecību „Kurzemnieki” Lībagu pagastā, Talsu novadā, kas nodarbojas ar ābolu audzēšanu, pārstrādi un viesu uzņemšanu. Te ir iespēja iegādāties ābolus, ābolu sulu, žāvētus ābolus un ābolu čipsus. „Kurzemnieki” atrodas dabas parka „Talsu pauguraine” teritorijā – skaistā vietā, kuru ieskauj ābeļdārzi, tīrumi, meži, pakalni un pa vidu visam Sirds jeb Sukturu ezers. Bija iespējams iepazīties ar saimniecības izveides vēsturi, darbības principiem, ābolu audzēšanas niansēm, saimniecības piedāvāto produkciju un pārstrādes tehnoloģijām. Ikdienā te valda divas nesavienojamas lietas – miers, kas ir jūtams dabā, un saimnieku patiesā viesmīlībā, un rosība – atvērtība sadarbībai un kooperācijai. Ražošanas attīstībai saimniecība izmanto Eiropas Savienības projektu finansējumu un vienmēr izvērtē jaunas attīstības iespējas (piemēram, viesu un atpūtnieku uzņemšanu).

 Kristīnes Pilienas saimniecību „Bērzi” Vandzenes pagastā, Talsu novadā, kur darbojas divi savstarpēji saistīti uzņēmumi – bioloģiskā zemnieku saimniecība „Bērzi” (kazkopība un kazas piena produktu pārstrāde) un IK „Caprine” (kazas piena produktu konditorejas izstrādājumi un saldējums). Īpašniece Kristīne jauniešiem parādīja trīs staltus ozolus, kas ir palikuši kā liecība par Kārļa Ulmaņa viesošanos Vandzenē, izstāstīja un izrādīja savu saimniecību, uzsverot cik ļoti kazkopībā svarīga savstarpējā sadarbība un kopdarbība, un aicināja uz saimniecības veikalu (degustāciju telpu), kur varēja degustēt saimniecībā ražoto un pārliecināties par produkcijas daudzveidību.

 Ingas un Raimonda Zviedriņu saimniecību „Bandenieki” Valdgales pagastā, Talsu novadā, kura piedāvā bišu vaska sveču liešanu (sveču darbnīcā uz vietas, izbraukumos skolās, bērnudārzos un individuālos pasākumos), bišu produktu degustāciju, izbraucienus pa meža ceļiem un bezceļiem ar 4x4 automašīnām, pirti, viesu māju un auto servisu. Saimnieku darbības moto ir „Nekad nepadoties!”. Labs dienas noslēgums bija iespēja jauniešiem pašiem izbaudīt sveču liešanas procesu un arī ekstrēmākas sajūtas, izbraucot ar automašīnu pa bezceļu.

 Mācību un pieredzes apmaiņas brauciena laikā dalībnieki guva daudz pozitīvu emociju, praktisku zināšanu un ideju savu prasmju uzlabošanai. Jaunieši atzīst, ka ir guvuši zināšanas no praktiķiem, kas zina uzņēmējdarbības būtību un „knifus”. Tas viss deva viņiem motivāciju sākt vai turpināt esošo uzņēmējdarbību.

 Mācības un pieredzes apmaiņas braucienu organizēja Kristiāna Rožuleja (LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante) un Irina Gintere (LLKC Priekules novada lauku attīstības konsultante).

 Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

 Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru