Mācības iedvesmo un saliedē jauniešus

GalerijaPrint

LLKC Dobeles un Jelgavas nodaļas 4. oktobrī aicināja uz informatīvo dienu par pasākumu “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Tajā 20 interesentiem tika izstāstīts par iespēju piedalīties piecu dienu bezmaksas mācībās, pieredzē dalījās iepriekšējā gada mācību un konkursa “Laukiem būt!” fināliste Elīna Zeiliņa, kā arī Lolita Duge iepazīstināja ar  savu iedvesmojošo veiksmes stāstu par “Piparmētru namiņa” izveidošanu. Jaunieši bija iedvesmoti mācībām.

Pirmajā mācību dienā jaunieši kopā ar atraktīvo un radošo lektori Elīnu Miķelsoni apguva idejas ģenerēšanu, liekot kopā dažādus priekšmetus un radot unikālas idejas. Otrajā mācību dienā partnerības “Lielupe” projektu vadītāja Videga Strautniece stāstīja un dalījās pieredzē par LEADER projektu iespējām. LLKC Dobeles biroja grāmatvedības konsultante Inga Bērmane pastāstīja par uzņēmējdarbības formām, to piemērotāko izvēli, kā arī, kopā praktiski darbojoties, apguva grāmatvedības uzskaites pamatprincipus. Trešajā mācību dienā attīstības finanšu institūcijas ALTUM Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa stāstīja par ALTUM finansējuma piesaistes iespējām, iedrošināja jauniešus nebaidīties no savām idejām. Dienas otrajā pusē kopā ar Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultanti Agnesi Stivriņu tika izrunātas biznesa plāna sastāvdaļas ar piemēriem, kā arī tika apgūta finanšu plānošana un saimniecisko rezultātu aprēķināšana. Ceturtajā mācību dienā dalībniekus ar tirgus analīzi, konkurentu izpēti un mārketinga aktivitātēm iepazīstināja lektore Edīte Irbe. Jaunieši guva iedvesmu un ieteikumus gan no lektoriem, gan cits no cita, dalībnieki sadraudzējās, sekoja līdzi citu idejām un izteica nožēlu, ka mācības beigsies.

Pēc teorētisko zināšanu iegūšanas dalībnieki devās gūt praktisku pieredzi pie uzņēmējiem. Bikstu pagastā smaidīga sagaidīja Anna Jurgaite, kura ir 2018. gada mācību dalībniece un konkursa “Laukiem būt!” fināliste. Anna ir izveidojusi zīmolu “Ezervanna” un, kā pati saka, – “vāra ziepes” gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Katrs no dalībniekiem labprāt iegādājās Annas smaržīgās ziepes un ar iedvesmu klausījās stāstu par savas idejas attīstīšanu. Tālāk Vītiņu pagasta “Lielvaicēnos” jaunieši iepazinās ar biškopības produktu ražošanu. Biškopis Artūrs Grudovskis atklāja biškopības kā biznesa pozitīvos un negatīvos aspektus. Turpat netālu, Vītiņu pagasta “Skrastiņos”, mājražotāja Inga Eglīte jauniešiem atklāja kūku cepšanas nianses un bija iespēja baudīt siltu zupu un gardas kūkas svaigā gaisā. Zemnieku saimniecībā “Imantas” jauniešiem par vistu olu ražošanu un projektu īstenošanu pieredzē dalījās saimnieks Ğirts Ante, kurš arī savulaik ar sievu Agnesi bija apguvuši zināšanas biznesa plāna izstrādē LLKC jauniešu mācībās. Aucē SIA “Bestberry” audzē irbenes un pārstrādā tās dažādos veselībai noderīgos produktos. Produktu ražošanai tiek izmantots praktiski viss augs – ogas, ziedi, miza, sēklas un pumpuri. Māris Šermuks jauniešus iepazīstināja ar daudzajiem produktiem, ražošanas procesu un produktu virzību tirgū. Neizpalika arī degustācija. Jau vēlā vakarā jauniešu pieredzes brauciens noslēdzās radošuma mekā – Abgunstes muižā. Tās saimnieki Asnāte un Jānis Avotnieki laipni uzņēma jauniešu grupu, izstāstīja par savu pieredzi muižas apsaimniekošanā, pasākumu rīkošanā un daudzo projektu realizēšanā. Viss šajā vietā izraisa apbrīnu un sajūsmu!

Pēc mācību apgūšanas 15. novembrī 19 jaunieši prezentēja savas biznesa idejas. Trīs dalībnieki apvienojās vienā biznesa idejā, tādēļ tika aizstāvētas 17. Žūrijas komisijā piedalījās LLKC Jelgavas biroja vadītāja Anna Liscova, partnerības “Lielupe” pārstāve Videga Strautniece un ALTUM pārstāve Mārīte Lazdiņa. Žūrija pateicās par iespēju iepazīties ar lieliskajām idejām un deva ieteikumus tālākai dalībai konkursā “Laukiem būt!”. Idejas bija ļoti dažādās nozarēs, ideju gatavība bija no jau strādājoša uzņēmuma līdz tajā pašā nedēļā dzimušai idejai. Jauniešiem šis bija kā mēģinājums un treniņš ceļā uz konkursu “Laukiem būt!”.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Agnese Stivriņa,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Raimonda Ribikauska,

LLKC Dobeles biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Agnese Stivriņa, Raimonda Ribikauska

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru