Nebaidīties no savu ideju īstenošanas
Arī šogad LLKC Saldus birojs organizēja jauniešu mācības uzņēmējdarbības veicināšanai. Oktobrī visi interesenti tika aicināti uz mācību un konkursa “Laukiem būt!” informatīvo dienu, lai iepazītos ar organizatoriskām lietām, ieklausītos iepriekšējo mācību un konkursa dalībnieku stāstos un aizpildītu pieteikuma anketas.
Mācību process
Pēc iepriekšējo dalībnieku atsauksmēm, jau trešo gadu turpinājām sadarbību ar Uldi Drišļuku, kurš ar jauniešiem strādā divas mācību dienas. Lielākais darbs kopā ar Uldi tiek veltīts ideju definēšanai, pilnveidošanai. Kad idejas jauniešiem konkretizētas – darbs tiek veltīts produktu raksturojumiem, klientiem, konkurentiem, mārketingam, uzņēmējdarbības iespējamajiem riskiem, iesaistītajiem cilvēkiem – darbiniekiem un vadītājam.
Par uzņēmējdarbības veida izvēli, dokumentāciju, grāmatvedību un finanšu plānošanu stāstīja LLKC Saldus biroja darbinieces – Alise Bērtule un Signe Bumbiere. Finanšu diena ik gadu ir sarežģīta un nogurdinoša, tāpēc mācību dienas noslēgumā aicinājām mārketinga speciālisti Edīti Irbi, kuras uzdevums bija jauniešiem pastāstīt, kā prezentēt ne tikai savu ideju, bet vispirms jau sevi pašu. Edīte ne tikai stāstīja, bet lika arī pašiem veidot iestrādes labākai sevis un idejas prezentēšanai. Ikvienam bija uzdevums pieteikt sevi un savu ideju auditorijas priekšā. Un nevis pieteikt vienu reizi, bet pēc Edītes aicinājumiem un ieteikumiem – tik ilgi, līdz tas viss skanēja pārliecinoši.
Arī šogad mūsu ikgadējie mācību viesi bija finanšu institūcija Altum un Saldus rajona attīstības biedrība, kuru pārstāvji pastāstīja par organizāciju ikdienas darbu un iespējām, kā biznesa idejām var palīdzēt konkrētā organizācija. Jaunieši tika iepazīstināti ar Altum atbalstītiem projektiem un īstenotajiem LEADER projektiem.
Izbraukums pie Jelgavas novada uzņēmējiem
Mācību ietvaros vienu dienu viesojāmies Jelgavas pusē, lai dzirdētu reālus stāstus par to, kā nebaidīties no savu ideju īstenošanas.
Dienu sākām Nākotnē, strausu fermā “Mazzariņi”, kur saimnieko Laugaļu ģimene. Ierodoties saprotam, ka audzēti tiek ne tikai strausi, bet arī truši un alpakas. Laugaļu ģimene piedāvā ne tikai fermas apskati un iepazīšanos ar dzīvniekiem, bet viņi iekārtojuši arī tādu kā mazu veikaliņu, kurā piedāvā dažādus produktus, kas saražoti saimniecībā. No ēdamām lietām līdz dizaina priekšmetiem.
Tālāk dodamies pie Jāņa Volksona uz z/s “Trubenieki”, lai iepazītos ar viņa stāstu. Jānis sāk savu piedzīvojumiem bagāto stāstu par šitake sēņu audzēšanu, inkubatora izveidi un tūrisma attīstīšanu. Z/s “Trubenieki” ir lielākie šitake sēņu audzētāji Latvijā. Jānis stāsta, ka sākumā sēnes realizējuši restorānos, taču tagad ir pienācis brīdis, kad visas sēnes tiek realizētas restorānā, kas ierīkots Jāņa tēva sētā! Respektīvi, saimniecība šobrīd saražo tik daudz, lai nodrošinātu tūristiem degustācijas un produktus, ko iegādāties līdzi – svaigas sēnes, sēņu sviestu un sēņu maizi. Saimnieks runā daudz un nebaidās dalīties zināšanās un pieredzē, kas iegūta – par to jaunieši ir sajūsmā! Caur stāstiem un smiekliem par dažādiem atgadījumiem esam nonākuši līdz restorāna galdiem, kur sagatavota sēņu zupas degustācija. Smaržīgi un garšīgi!
Dienu noslēdzām pagājušā gada konkursa “Laukiem būt!” fināla norises vietā – Abgunstes muižā. Muižas īpašnieki – Asnāte un Jānis Avotnieki muižu saredz kā radošuma meku, māju dzīvošanai un vietu dzīves svinēšanai! Trīs gadu laikā, kopš muižas durvis vēra Avotnieku ģimene, tur īstenoti vairāk nekā 30 projekti. Šajā salīdzinoši īsajā laika posmā Abgunstes muiža uzņēmusi tūkstošiem viesu, tur ir noritējuši vairāki mākslas simpoziji, veikti dažādi labiekārtošanas darbi, uzbūvēts Baltijā lielākais keramikas ceplis, iekārtotas darbnīcas, aizvadītas kāzas un vēl un vēl, un saimnieki negrasās apstāties, jo ideju ir daudz! Jaunieši bija pārsteigti par Abgunstes muižu un Avotnieku ģimenes darbību tajā.
Saldus biroja jauniešu bilance 2019. gada mācībās: 11 dalībnieki un 9 biznesa idejas! Mācības un konkurss “Laukiem būt!” ir sevi pierādījis, un jauniešu acīs veidojies kā laba iespēja, kur pilnveidot un attīstīt savas idejas. To mums pierādīja šī gada jauniešu apņēmība – jo mācībās piedalījās ne tikai Saldus un Brocēnu novada jaunieši, bet arī interesenti no Durbes, Skrundas, Kuldīgas un Dobeles novadiem.
Paldies ikvienam iesaistītajam šajā mācību norisē – LLKC Saldus konsultācija biroja darbiniekiem, Saldus mākslas skolai (par rakstu darbiem uz apliecinājumiem), Līvai Apriķei, Ingai Polencai, Didzim Dreimanim, Laugaļu ģimenei, Jānim Volksonam, Asnātei Avotniecei, Uldim Drišļukam, Edītei Irbei, Ilzei Grundmanei un Sandrai Fridrihsonei.
Mācības notika VLT aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšana” ietvaros.
Signe Bumbiere,
LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Sandis Behmanis
Pievienot komentāru