No olas līdz cālim, no hobija līdz uzņēmējdarbībai
Sabīne Zupa Viesītes novada Saukas pagasta “Vilciņos” ar vistu audzēšanu nodarbojas vairāk nekā astoņus gadus, kad pirmās 20 vistiņas tika uzdāvinātas Sabīnes vecvecākiem pēc tam, kad tika likvidētas gotiņas. Darba ritms bija tik ierasts, ka nebija viegli tā vienā dienā apstāties.
Sabīne 2015. gadā pārņēma saimniecību no vectēva. Tad vistu saime tika papildināta līdz 100 vistām, pēc tam klāt iepirktas zosis, pīles un pērļu vistas. Iniciatore bija Sabīnes mamma, jo viņai jau kopš bērnības patika nodarboties ar lauksaimniecības darbiem. Sabīne atceras: “Sākumā tikai palīdzēju mammai ikdienas darbos, bet atceros, tas bija 2016. gada ziemā, un vienu dienu teicu mammai, ka mums vajag tak to putnu vairāk! Uz to viņa atbildēja: “Beidzot, es gaidīju, kad tu to teiksi!” Tā sākās ceļš uz savu uzņēmējdarbību. Izmēģinātas daudzas un dažādas šķirnes, izvēlētas: Legorn, Mini Legorn, Cream Legbar, Australorp, Rodhe Island Red, Puškinckaja, Brabanconne. Tās, kurām pēc pieredzes bija laba dējība, izturība pret slimībām, un to īpašības atbilst pieprasījumam gan pēc inkubācijas olām, gan pēc cāļiem. Saimniecība realizē pārtikas olas nelielos apjomos gala patērētājiem vai mazumtirdzniecībai, inkubācijai, cālēnus, pīlēnus, zoslēnus. Sabīne uzskata, ka ir jārūpējas, lai vista netiek “izdzīta” ar dēšanu, jo svarīgi, lai būtu kvalitatīvas inkubācijas olas, tā rezultātā arī šķiltos veselīgi un stipri cāļi. Tiek sniegtas konsultācijas putnu turēšanā, tai skaitā bioloģiskajām saimniecībām un arī piedāvāta pašu gatavota papildbarība putniem. Sabīne uzskata, ka tā ir radoša un interesanta nodarbošanās. Taču jābūt arī ekonomiskajam pamatojumam.
Liela vērtība – saimniekot senču sētā
Sabīne saka: “Pirms kaut ko uzsākam, mūsu ģimenē ir pieņemts veikt aprēķinus un izanalizēt, vai ir tā vērts. Tomēr putnkopība atnāca dabiski, protams, daudz plānojām, jo, lai pārveidotu saimniecības telpas, bija nepieciešami lieli ieguldījumi, bet visu nevar izvērtēt un izmērīt naudā. Manuprāt, liela vērtība ir tā, ka varam saimniekot savu senču lauku sētā, to sakopt un uzturēt, tad arī darbs sniedz lielāku gandarījumu”.
“Vilciņi” ir ģimenes saimniecība, vīrs paralēli algotajam darbam nodarbojas ar graudu audzēšanu, mamma blakus saimniecībā audzē ķiplokus. “Man patīk strādāt kopā ar savu mammu. Mēs esam komanda, kur viena otru papildinām, motivējam, varam aizstāt viena otru, visu izrunāt, bet tai pat laikā esam sadalījušas savus darbus tā, lai abas justos novērtētas, veicot savus pienākumus. Tas ir būtiski saimniekojot sadalīt veicamos darbus, ko katra no mums dara to, kas mums padodas vislabāk,” atzīst Sabīne.
Saimniecība ir atvērta apmeklētājiem, putnus var apskatīt, iepazīties ar visu ciklu – no olas līdz pieaugušam putnam, kā notiek olu savākšana, inkubēšana un no olas izšķiļas pūkains cālis. Apskates laikā iespējams pabarot putnus. Saimniecība piedalās Lauku ceļotāja akcijā Atvērtās dienas laukos, lai arī pilsētu iedzīvotāji iepazītu lauku dzīvi un nobaudītu lauku labumus. Nepārtraukti jādomā, kā pārsteigt apmeklētājus. Tiek rīkotas radošās darbnīcas. Arī pārdodot produkciju, vienmēr jādomā, kā piesaistīt uzmanību ar noformējumu un olu krāsu dažādību.
Izstrādāta sava papildbarība
Seni tautas ticējumi stāsta, ka, lai cāļi labi izšķiltos, olas jānes perēt vīriešu cepurē un jāliek perēt svētdienā, kā arī tad, kad pūš dienvidu vējš. Kādus nosacījumus ievēro Sabīne? Olu inkubācijai tiek pievērsta liela uzmanība, olas pārtikai un inkubācijai iegūst visu gadu. Kad izšķiļas cālēni, jādomā par to ēdienkarti, pieaugušiem putniem sava barības izvēle un dienas norma. Pākšaugi, zirņi, kāposti, kabači, gurķi, auzas, mieži, kvieši – tā ir tikai daļa no vistas ikdienas ēdienkartes. Lai spētu piedāvāt patērētājam kvalitatīvas, veselīgas olas, nācās domāt par maisījuma izstrādi, kas pēc sastāva un īpašībām atšķirtos no masveidā komerciāli piedāvātajām barības piedevām. Sabīne stāsta: ”Šāda veida papildbarību devām saviem putniem, un pēc vairāku gadu pieredzes bija labi rezultāti. Putnu saimē nav kanibālisma, pavasarī putniem ir skaistas spalvu rotas, kas parasti pēc ziemas nav, un tie būtiski neslimo un notiek patstāvīga olu dēšana visu gadu. Papildbarības piedevas sastāvā ietilpst ogļhidrāti un olbaltumvielas, eļļas un citas vielas saturošie graudaugi, minerālvielas, ko svarīgi putniem saņemt uzturā, īpaši ziemas mēnešos. Sastāvs ir sabalansēts un izdevīgs nelielām putnu saimniecībām, jo maisījums jau sagatavots un nav nepieciešams šīs visas vērtīgās minerālvielas un ogļhidrātus iegādāties lielos iepakojumos, kuri ir salīdzinoši dārgi un kurus, ilgi uzglabājot, zūd to vērtība. Mērķauditorija ir putnu saimniecības, kas nodarbojas ar inkubācijas olu tirdzniecību, pārtikas olu tirdzniecību, cāļu un jaunputnu tirdzniecību. Tā, pēc veiktajām analīzēm un apspriežoties ar nozares speciālistiem, mūsu izveidotais sastāvs ir vērtīgs mājputniem, esam procesā, lai noformētu patentu šim produktam.”
Uzņēmējdarbība jāattīsta apdomīgi
“Vilciņos” 2018. gads bija veiksmīgs, jo iegūts LAD finansiāls atbalsts Lauku partnerības “Sēlija” projektu konkursā, lai varētu iegādāties iekārtas mājputnu papildbarības ražošanai. Pēc veiksmīga projekta uzrakstīšanas nācās plānot ražošanas telpas, kam iegūts finansiāls atbalsts no “Altum” atbalsta programmas lauksaimniekiem. Projektu summas nav lielas, bet ne tādēļ, ka baidītos riskēt, bet, pēc Sabīnes domām, uzņēmējdarbība jāattīsta apdomīgi un izvērtējot savas iespējas un resursus. Lai tiktu līdz papildbarības ražošanai, bija garš process, jo tas prasīja laiku un līdzekļus. No PVD bija stingra uzraudzība un daudz prasību, kuras jāizpilda. Bet Sabīne uzskata, ka ir būtiski, ko un kādā kvalitātē dodam ēst saviem putniem. Tieši tādēļ kopā ar mammu radās ideja par papildbarības ražošanu, kas kopīgiem spēkiem īstenota.
Putnkopība devusi daudz interesantu projektu
Pirms savas uzņēmējdarbības uzsākšanas Sabīne piedalījās LLKC mācībās “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”, apmeklēja seminārus par putnkopību. 2016. gadā Jēkabpils konsultāciju birojs Saukas pagasta Lones Tautas namā organizēja informatīvu semināru par mājputnu audzēšanu un ēdināšanu, kas notika plašāka pasākuma “Cāļu diena Viesītes novadā” ietvaros. Pasākumā piedalījās arī Sabīne, citi varēja apskatīt z/s „Vilciņi” mājputnu izstādi un piedalīties atraktīvā loterijā. Nu jau divus gadus Sabīne pati organizē šo pasākumu. Mājputnu audzēšana, pateicoties Sabīnes uzņēmējdarbībai, kļuvusi par vienu no Saukas pagasta identitātēm. Arī šogad 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, Viesītes novada Lonē jau ceturto reizi notika pasākums “Cāļu diena”, kas bija veltīts kā pieaugušajiem, tā bērniem, un bija viens no svarīgākajiem Latvijas putnkopības nozares notikumiem. Šogad pilnā vārdā šo dienu sauca “Mācību diena un mājputnu tirgus “Cāļu dienas””. Sabīne aktīvi piedalās arī citos pasākumos. Viņa ar savu produkciju 2018. gadā sekmīgi piedalījās Rīgas svētkos. 2019. gada sākumā Viesītes muzejs “Sēlija” piedalījās izstādē “Balttour 2019”, kur bija pārstāvēti arī “Vilciņi”, kas kļuvusi par iemīļotu skolēnu un ģimeņu apmeklējumu vietu. Izveidota sava mājaslapa dejejputni.lv. Saimniecība iesaistāsLatvijas Putnkopības asociācijas darbā.
Pagājušajā gadā Sabīne iesaistījās Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas Interreg LLKC organizētajā Biznesa mentoru tīkla izveidē. Tagad viņa kā mentors labprāt dalās savā pieredzē un atbalsta jaunos uzņēmējdarbības uzsācējus. Sabīne atzīst: “Putnkopība man personīgi ir atnesusi tik daudz interesantu projektu, esmu iepazinusi dažādus cilvēkus, ieguvusi draugus, piedalījusies braucienos, un ar šo nodarbošanos saistītie pasākumi un notikumi ir devuši pārliecību, ka tam, ko es daru, ir pievienotā vērtība.”
Anita Putka,
Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante
Foto: no Sabīnes Zupas arhīva
Pievienot komentāru