Pēc pieredzes uz Ziemeļlatgales lauku tūrisma saimniecībām
LLKC Daugavpils konsultāciju birojs 14. jūnijā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu par saimniekošanas dažādošanu, attīstot vietējās produkcijas noietu un tūrisma piedāvājuma organizēšanu. Dalībnieki no Daugavpils un Ilūkstes novadiem devās apmeklēt trīs saimniecības, kas saimnieko Ziemeļlatgalē, ar mērķi gūt jaunu pieredzi, idejas un vērtīgus padomus no saimniekiem.
Z/s “Kotiņi”, kas atrodas Šķilbēnu pagastā, nodarbojas ar graudkopību, un tās apstrādājamās zemes kopplatība ir ap 3000 ha, no kuriem lielāko daļu aizņem augstas kategorijas sertificētas sēklas platības, bet pārējās kultūraugi pārtikai un lopbarībai – mieži, kvieši, pupas, zirņi un rapsis. Saimniecībā ar speciālu sistēmu tiek tīrīti graudi un tiek nošķiroti piemaisījumi. “Kotiņu” papildu nozare ir pārtikai produktu ražošana un lopbarības miltu ražošana, tādā veidā katram saražotajam produktam tiek atrasts pielietojums un tiek radīta pievienotā vērtība. Šeit pat uz vietas saimniecībā apmeklētājiem ir iespēja iegādāties sertificētu graudaugu un pākšaugu sēklu, lopbarības miltus, pārtikas pupu, zirņu, kviešu, miežu miltus, miežu un kviešu grūbas, putraimus un pērļu grūbas, lobītus un šķeltus zirņus un pupas, kā arī pašu ražoto rapšu eļļu. Saimniecībā mums bija iespēja apskatīt jaunākās un modernākās graudaugu pārstrādes iekārtas un modernu lauksaimniecības tehniku. Saimniecība ir ieguvusi pārtikas kvalitātes zīmi “Zaļā karotīte”, kas apliecina, ka saimniecībā ražotā produkcija atbilst paaugstinātas kvalitātes kritērijiem, tie ir ražoti Latvijā, nesatur ĢMO un sintētiskās krāsvielas. Kotiņu saimniecības pārstāvis mums izstāstīja visu ražošanas procesu, saimniekošanas metodes, kā arī izrādīja visu saimniecību, atbildot uz visiem interesējošiem jautājumiem un dodot arī dažus padomus no saimniecības pieredzes.
Rekovas dzirnavas šobrīd ir “Kotiņu” saimniecības tūrisma objekts. Tur uzzinājām par dzirnavu vēsturi – sākotnēji tās bijušas koka dzirnavas, bet nodegušas pirms 85 gadiem. To vietā uzreiz tika uzbūvētas dzirnavas no akmens un tika izmatotas vilnas un koka apstrādei, tomēr tas neturpinājās ilgi, un dzirnavas tika pamestas novārtā. Pašlaik dzirnavu atjaunošana vēl nav pilnībā pabeigta, bet jau tagad tās ir vērts apmeklēt, jo tā ir ļoti skaista vieta un vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kur ikvienam ir iespēja nobaudīt vietējo Latgales produktu garšu. Ēdieni šeit tiek gatavoti, izmantojot z/s “Kotiņi” saražoto produkciju, kā arī Rekovas dzirnavas nodrošina saimniecības strādniekus ar pusdienām katru dienu. Rekovas dzirnavas apvieno sevī četras pārtikas pārstrādes nozares – piena, augļu, dārzeņu un gaļas pārstrādi, kā arī šeit ir ierīkota restorāna tipa ēdnīca, kur arī mūsu grupas dalībnieki varēja ieturēt pusdienas.
Balvu novada Bērzkalnes pagastā ļoti skaistā un sakoptā vietā atrodas viesu nams “Paradīzes”. Šeit ir plašākais aktīvās atpūtas piedāvājums Ziemeļlatgalē visai ģimenei – kvadracikli, ūdens balonu pilsētiņa, zorby bumbas, katamarāni, SUP dēļi un sporta laukumi. Šeit ir labiekārtota lauku māja, kurā var izmitināt 40 personas, pirts un svinību telpa. Saimnieki Sanita un Normunds Prūši stāsta, ka sākotnēji šeit tika plānota brīvdienu māja tikai savai ģimenei, kur var pavadīt laiku kopā, bet pamazām, labiekārtojot lauku īpašumu, radās doma, ka varētu uzņemt arī viesus. Saimnieki visus darbus paveic paši, tikai nedaudz piepalīdz draugi un radi, arī ES projektos neiesaistās. Saimniece aizraujas ar lavandu audzēšanu, no kurām vēlāk tiek izgatavoti aromātiskie lavandu maisiņi, bet saimnieks no koka izgatavo mēbeles, putnu būrus “Taisi pats” un dekoratīvos putnu būrīšus, kā arī dažādas citas interesantas lietas, ko šeit uz vietas ir iespēja iegādāties. Saimnieki cienāja mūs ar gardu tēju un pašceptu pīrāgu. “Paradīzes” ir vieta, kur aizmirst par ikdienas rutīnu un izjust lauku idilli mierā un klusumā.
Rugāju pagasta zemnieku saimniecībā “Rūķīši” saimnieks Guntis Štāls un citi mājinieki mūs sagaida un uzreiz aicina pie galda nogaršot uz ugunskura pagatavoto gulašzupu un kūpinātas zivis, kas ir nomakšķerētas “Rūķīšu” saimniecībā esošajos dīķos. Uzzinām visu par saimniecību un saimniekošanas veidu, kā arī labprāt atbild uz visiem jautājumiem, vēlāk izrāda arī visu saimniecību. Saimniecība ir reģistrēta 1992. gadā, pamazām tiek labiekārtota teritorija, ierīkoti zivju dīķi. Šobrīd šeit tiek piedāvāta lielā brīvdienu māja ar atpūtas telpu, kamīnu, virtuvi, dušu un trīs guļamistabām, kā arī šeit ir pieejama aktīvās atpūtas zona ar plašu teritoriju, kurā iespējams nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, šūpoties, sauļoties un gatavot uz dzīvas uguns. Sporta spēlēm vai tematiskajiem pasākumiem nodrošina telšu vietas un ēdināšanu līdz pat 300 personām. “Rūķīšos” īpašs gastronomisks baudījums ir svaigi kūpinātas zivis, kuras augušas saimniecības dīķos. Te tiek piedāvāta iespēja ieiet melnajā dūmu pirtī, nopērties ar smaržīgām pirtsslotiņām un relaksēties āra ozola kublā. Lauku tūrisma mītne “Rūķīši” ir pozitīvs piemērs, kā, dzīvojot līdzsvarā ar dabu, var veiksmīgi saimniekot laukos.
Pateicīgi visiem saimniekiem par silto uzņemšanu, apmierināti un iedvesmas pārpilni devāmies mājās.
Brauciens notika LAP pasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” ietvaros, tā tēma bija – “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”.
Inna Kolomijčuka,
LLKC Daugavpils konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Autores foto
Pievienot komentāru