Rēzeknes birojs organizē mācības

GalerijaPrint

Gada nogale LLKC reģionālajos konsultāciju birojos ir laiks, kad tiek iepazīti jaunie esošie un potenciālie uzņēmēji un viņu biznesa idejas, jo norisinās mācības “Laukiem būt!“ programmas ietvaros. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad Ludzas un Rēzeknes konsultāciju biroji organizēja kopīgas mācības. Šogad tajās piedalījās gan jaunieši ar pieredzi uzņēmējdarbībā, gan tie, kuri tuvākajā laikā plāno to uzsākt, gan arī tie, kuri šajās mācībās iegūtās zināšanas izmanto, lai saprastu, vai vēlas savu nākotni saistīt ar uzņēmējdarbību.

Pasākuma “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros notika sešas mācību dienas. To laikā tika izskatītas dažādas tēmas – par ideju ģenerēšanu, biznesa plāna sastāvdaļām, mārketingu, tirgus analīzi un utt. Mācības bija intensīvas un lekcijas piesātinātas ar informācijas klāstu, pieredzes stāstiem.

Mācību procesā jaunieši ne tikai gūst zināšanas un pieredzi no lektoriem, kuri ir eksperti savā jomā, bet arī tiekas ar vietējiem uzņēmējiem un iepriekšējo gadu mācību dalībniekiem, kuri ir veiksmīgi realizējuši savu biznesa ideju.

Ludzas un Rēzeknes biroju mācību dalībnieki 11. novembrī apmeklēja trīs uzņēmējus – divus Ludzā un vienu Rēzeknes novadā.

SIA “Organic Products” Ludzā īpašniece ir Zanda Trukšāne,  Ludzas biroja organizēto jauniešu mācību 2016. gada dalībniece. Zanda atzīst, ka, kaut  gan konkursā “Laukiem būt!” netika iegūta naudas balva, pasākums bija kā pirmais atspēriens uzņēmējdarbības uzsākšanai. Zandas lielais atbalsts ir viņas ģimene – vīrs un vecāki. Ģimenes uzņēmums darbojas bioloģiskās lauksaimniecības jomā, audzējot ķirbjus, kabačus, garšaugus un pārstrādājot tos sukādēs, tējās un garšvielu maisījumos. Sākumā uzņēmējdarbība tika veikta mājražotāja statusā, taču tagad, realizējot LEADER projektus, tika atvērta ražotne pašā Ludzas vecpilsētā. Ražošanas apjomi ir palielinājušies tiktāl, ka ar savu izaudzēto produkciju nepieteik, pārstrādei tiek iegādātas izejvielas no vietējām biloģiskajām saimniecībām. Patreiz tiek strādāts pie eksporta uzsākšanas. Zanda iedrošināja jauniešus izmantot fiansējuma piesaisti uzņēmējdarbības attīstībai un nebaidīties no kontrolējošām iestādēm. Jo, piemēram, Pārtikas un veterinārā dienesta galvenais uzdevumus ir pasargāt patērētājus no nekvalitatīvas produkcijas iegādes, tāpēc arī visas likumdošanas prasības, kuras kontrolē dienests, ir likumsakarīgas, loģiskas un izpildāmas. Līdzīgi ir arī ar Lauku atbalsta dienesta darbiniekiem, ar kuriem nākas saskarties projekta  realizācijas laikā. Tāpat šī dienesta prasības ir vērstas uz to, lai pasargātu pašu uzņēmēju no neveiksmes projektu realizācijas laikā.

Otrs uzņēmums, kuru apmeklējām Ludzā, bija “Kebab House”.  Īpašnieka Sandra Grebeža aizraušanās jau sen ir ēdienu gatavošana. Tas viņam ne tikai ļoti patīk, bet arī padodas. Pēc gūtās pieredzes darbā Anglijā līdzīgā uzņēmumā, atgriežoties Latvijā, tika nolemts atvērt Ludzā ātrās ēdināšanas ēstuvi.  Uzņēmējdarbības attīstīšanai arī tika izmantots LEADER projekta finansējums. Tā ietvaros tika iegādāts inventārs, mēbeles. Sākotnēji telpas bija ļoti mazas, bet tagad tās ir paplašinātas, ļoti mājīgi un gaumīgi iekārtotas. Par to jauniešiem bija iespēja pašiem pārliecināties, baudot garšīgas pusdienas “Kebab House”.

Rēzeknes novada Lendžu pagastā savās lauku mājās saimnieko Ineta un Jānis Silabrieži, kuri ir dibinājuši IK “LoBumeņš”. Jānis ir konkursa “Laukiem būt!” Rēzeknes biroja iepriekšējo gadu dalībnieks un konkursa otrās vietas ieguvējs savā kategorijā. Dalība konkursā saimniekam palikusi atmiņā kā interesanta un aizraujoša pieredze, no kuras gūts ļoti daudz. Jāņa biznesa ideja bija gaļas kūpinājumu ražošana, kas, izmantojot konkursā iegūto naudas balvu, tika realizēta. Šobrīd saimnieki piedāvā cūkgaļas produkciju, kas kūpināta tikai ar alkšņu malku bez pārtikas piedevām. Saimnieki atzīst, ka viņu uzņēmējdarbība ir ne tikai bizness, bet arī dzīvesveids. IK “LoBumeņš” savu produkciju realizē tikai saimniecībā. Ir izveidojies savs klientu loks, kuriem ir sava WhatsApp grupa, kurā tiek paziņots, kad plānota gaļas kūpināšana. Tāpat ir arī savs konts Facebook. Klienti paši brauc uz saimniecību pēc gatavās produkcijas. Tās iegāde tiek apvienota ar jauku patērzēšanu zem viensētas lielajiem kokiem un skaistās apkārtnes baudīšanu. IK “Lobumeņš” labprāt piedalās ikgadējā Rēzeknes novada pašvaldības organizētā pasākumā – “Uzņēmēji aicina ciemos!”, kura ietvaros uzņem ciemiņus un dalās ar savu uzņēmējdarbības pieredzes stāstu. Saimniekiem plānu un ideju ir daudz, savukārt mēs novēlam, lai viss iecerētais piepildās.

Šādas tikšanās ir ļoti interesantas un iedvesmojošas. Katrā uzņēmumā tika sakalusītas vērtīgas atziņas, kas noteikti būs noderīgas topošajiem uzņēmējiem. Jaunieši atzīst, ka pieredzes apmaiņas braucieni ir interesanti un vērtīgi. Paklausoties uzņēmēju veiksmes stāstus, arī jaunieši ir iedvesmas pilni īstenot savas idejas!

Pasākuma “Laukiem būt!” noslēgumā jaunieši padalījās ar savām idejām un plāniem. Kādam jau ir konkrēts rīcības plāns, kāds tikai ir plānošanas posmā. Taču kopumā jaunieši ir apņēmības pilni īstenot savas idejas. Rēzeknes un Ludzas konsultāciju birojs novēl jauniešiem panākumus ideju īstenošanā!

Sanita Geduševa,
LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja ekonomikas konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru