Rēzeknes un Ludzas novadu jaunieši gūst pieredzi un iedvesmu

GalerijaPrint

Šī gada 6. oktobrī visos Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra reģionālajos birojos norisinājās pasākuma “Laukiem būt!” informatīvā diena. Arī Rēzeknes un Ludzas novada jaunieši tikās Ludzā, lai pasākuma atklāšanas dienā kopīgi noskatītos Lauku attīstības nodaļas iedvesmojošo tiešraidi, gūtu priekšstatu par “Laukiem būt!” pasākumu un iespējām, ko sniedz piedalīšanās tajā, savstarpēji iepazītos un dalītos ar citiem savā jau esošajā pieredzē uzņēmējdarbībā.

Vislielāko iedvesmu un iedrošinājumu topošais uzņēmējs var gūt no cita uzņēmēja, kurš ir radījis savu uzņēmumu no nulles, gājis cauri veiksmes brīžiem un saskāries arī ar neveiksmēm un izaicinājumiem, spējis sev un citiem pierādīt savas biznesa idejas dzīvotspēju, ir bijis drosmīgs un, neskatoties uz to visu, ir laimīgs sava ceļa gājējs. Tāpēc Rēzeknes un Ludzas konsultāciju biroja “Laukiem būt!” 2023. gada sezonas dalībnieki 6. oktobrī apmeklēja divas Ludzas uzņēmējas, kuras pārsteidz ar savu apņēmību, veikumu un pozitīvo attieksmi.

Jaunieši viesojās SIA “Organic Products” ražotnē, kas atrodas pašā Ludzas vecpilsētā.  Ražotne ir Zandas Trukšānes un viņas ģimenes izlolotais uzņēmums, kas ražo BIO garšvielas, ogu pulverus, sukādes, tējas, liofilizētus produktus. SIA "Organic Products" ir bioloģiski sertificēts ģimenes uzņēmums. Zandas pārliecība ir piedāvāt klientiem augstvērtīgu, bioloģiski tīru produkciju, kas ir audzēta vietējo zemnieku bioloģiskajās saimniecībās. Jāpiebilst, ka 80% no ražošanas izejvielām tiek audzētas pašu bioloģiskajā saimniecībā. Pārējās tiek iepirktas no citām Latvijas saimniecībām. Piegādātāji tiek meklēti maksimāli tuvu ražotnei, tādējādi atvieglojot un padarot lētāku piegādes procesu un arī atbalstot vietējos audzētājus. Taču ir izejvielas, kas jāpiegādā no tālākiem Latvijas novadiem, jo vietējie audzētāji to nepiedāvā. Saimniecībā, kur notiek pilns ražošanas cikls, darba ir ļoti daudz. Neatsverams atbalsts ir visa ģimene – gan Zandas vīrs, gan  vecāki. Apbrīnojama ir Zandas apņēmība un drosme, realizējot tik lielus projektus. Taču paveiktais liek saprast, ka arī nelielā Latvijas pilsētā ir iespējams darīt lielas lietas. “Organic Products” produkcija ar internetveikala starpniecību ceļo pie sava patērētāja pat aiz Latvijas robežām.  Pie sasniegtā Zanda neapstājās, viņai ir aizvien jauni plāni un ieceres – produkcijas eksports, jaunu sadarbības partneru meklēšana. Tāpēc maksimāli tiek apmeklētas dažādas pārtikas izstādes un citi saistoši pasākumi Latvijā un citās valstīs. Tāpat tiek domāts par produkcijas klāsta paplašināšanu. Zanda atzīst, ka tas viss nebūtu bijis iespējams bez papildu finansējuma piesaistes, startējot dažādos projektos. Liels atbalsts ir bijis dalība Biznesa inkubatorā. Taču pirmais pasākums, kas licis noticēt sev, ir bijusi dalība “Laukiem būt!” pirms vairākiem gadiem.

Otrs Ludzas  uzņēmums, ko jaunieši apmeklēja, bija dizaina apģērbu studija “Bencha Muude”. Studijas īpašniece un idejas autore Gunita Mūrniece-Krišāne dalījās savā pieredzē  un atzina, ka viņas gadījumā viss noticis pakāpeniski, notikumi virknējušies loģiskā secībā, ka pašai pat esot grūti noteikt to brīdi, kad hobijs ir pārvērties biznesā.  Sākumā šķietami sarežģīto lietu risinājums slēpjas vienkāršajā. Kaut arī Gunitas izglītība nav saistīta ar šūšanu, kopš bērnības viņa sevi atceras šujot, tāpēc viņai šķiet pašsaprotami, ka hobijs ar laiku ir kļuvis par biznesu. Sākumā Gunitas darbnīca bija mājās Mežvidu pagastā, pirmie klienti  bija radi, paziņas. Bet jau apmēram gadu Gunita darbojas savā studijā Ludzas pilsētā. Tā Gunita ir četru bērnu mamma, “Bencha Muude” ražo galvenokārt apģērbu bērniem, kas ir radīts ar mīlestību Latgalē. Gunitas lepnums ir 2021. gadā radītā  kolekcija “Katram savu Laimes Lāci”. Kolekcijas ideja ir sargāt bērnus, likt justies droši un būt komfortā no ārpuses un arī savā sirsniņā, sajust savas zemes sargājošo spēku. Kolekcijas pamatā ir Laimes Lācis ar stilizētu latviešu rakstu zīmi – Laimas grābeklīti.  Kolekcijas audumi ir īpaši izvelēti dabīgi materiāli, kas krāsoti ar dabiskām, sertificētām krāsām ar oeko-tex sertifikātu, lai apģērbi ir droši un ilgtspējīgi. Aizvien biežāk vecāki un bērni vēlas ģērbties saskaņoti, tāpēc  “Bencha Muude” piedāvā  arī apģērbu kolekciju pieaugušajiem. Studijas apģērbus var iegādāties gan internetveikalā, gan klātienē studijā Ludzā.

Pieredzes apmaiņai veltītā diena jauniešiem Ludzā aizritēja pozitīvu emociju, iedvesmojošu stāstu un iedrošinājuma pilna. Lai šie stāsti ir kā vērtīga ceļamaize topošajiem uzņēmējiem!

 

Karīna Koroļonoka,

LLKC Ludzas konsultāciju biroja vadītāja

Foto: Sanita Geduševa, LLKC Rēzeknes biroja ekonomikas konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru