Rumānija – vieta, kur tradīcijas un inovācijas iet roku rokā

GalerijaPrint

LLKC Kuldīgas biroja konsultanti novembra sākumā devās uz Bukaresti, Rumāniju pieredzes apmaiņas braucienā, lai gūtu pieredzi par to, kā tiek radīta pievienotā vērtība, kā tiek realizēts vietējais produkts un kā notiek sadarbība starp lauksaimniekiem Rumānijā.

Rumānija ir valsts ar vislielāko lauksaimnieku skaitu ES, sasniedzot gandrīz 3,5 miljonus. Tomēr 90% ir mazas saimniecības, kuru platība nepārsniedz 5 hektārus. Rumānija ir viena no lielākajām labības ražotājām ES un lielākā saulespuķu sēklu, medus un plūmju ražotāja.

Rumānijas mērķi ir attīstīt noturīgu un ilgtspējīgu lauksaimniecības nozari, palielinot saimniecību ekonomisko dzīvotspēju, samazinot ienākumu atšķirības starp saimniecībām un palielinot lauksaimniecības nozares orientāciju uz tirgu un konkurētspēju. Plāns arī atbalstīs lauksaimniekus, kuri sniedz ieguldījumu vides aizsardzībā, lauksaimniecības dzīvnieku labturības paaugstināšanā un saskaņotas sociāli ekonomiskās attīstības nodrošināšanā lauku apvidos.

Brauciena laikā tika apmeklēta starptautiskā lauksaimniecības, dārzkopības, vīnkopības un lopkopības iekārtu un produktu izstāde INDAGRA 2024, kas ir vērienīgākā un nozīmīgākā lauksaimniecības izstāde Rumānijā. Šī izstāde iekļāva lauksaimniecības tehnikas zonu, augu aizsardzības līdzekļu un mēslošanas (iekļaujot apūdeņošanas sistēmu, dronu tehnoloģijas u. c.) ekspozīciju. Tika piedāvāti apkures risinājumi un kurināmā izejmateriāls, dažādas produkcijas ražošanai nepieciešamās konveijera iekārtas. Darbojās lauksaimniecības dzīvnieku izstāde (govis, zirgi un iespaidīgs mājputnu šķirņu daudzums), dārzniecības un stādu tirgus. Vēl: ražošanas tehnoloģijas, darba aprīkojums, iekārtas un veterinārie produkti; finanses, konsultācijas, sertifikācijas institūcijas, specializētie laikraksti. Izstāde iepazīstina ar jaunākajām tendencēm lauksaimniecības, vīnkopības, dārzkopības un lopkopības jomās, uzrunājot uzņēmumus arī no Moldovas, Polijas, Slovākijas u. c. 

Izstādē pārtikai bija veltīta viena liela atsevišķa telts. Daudz produkcijas tiek pārstrādāts saimniecībās uz vietas. Piemēram, saimniecību no Ibisas vada divi brāļi, tā izveidota 1994. gadā un  nodarbojas ar piena lopkopību un saražoto pienu pārstrādā dažādos sieros. Produkts ir saņēmis arī ES aizsargāto produktu  zīmi. 

Viesojoties pie vietējiem lauksaimniekiem, var redzēt, ka  lauksaimniecības attīstība un lauksaimniecības produktu pārstrāde iet kopsolī ar jaunākajām tehnoloģijām, tomēr  joprojām cieņā ir arī sentēvu metodes. Piemēram, lauksaimnieku tirgū Bukarestes centrā bija iespējams ne vien nogaršot vietējo produkciju – vīnogas un  sieru, bet arī degustēt ar autentisku tradicionālu vīnogu sulas spiedi spiestu sarkano vīnogu sulu, kura tika iegūta klientu acu priekšā.

Izbraucot ārpus Bukarestes, daudzviet ceļmalās bija sastopami vietējie mazie zemnieki, kuri tirgoja savu saražoto produkciju. Vairums piedāvāja dažādus sezonas augļus – ābolus, bumbierus un vīnogas. Kā arī pārstrādātus pašražotos primāro pārtikas produktu konservējumus un mājās ražotus vīnus. Visi satiktie tirgotāji bija ļoti atvērti komunikācijai.

Varēja novērot, ka saimniecībās lauki tiek iekārtoti slejās, gandrīz katrā saimniecībā tiek audzēta kukurūza. Kalnu apvidos bija redzamas lielākas un mazākas aitu saimniecības.

Apmeklēta tika arī neliela vietējā alus darītava un restorāns Brasovas centrā ar nosaukumu “Mustața de Bere”. Ļoti jauka un iecienīta vieta. Tur iespējams gan baudīt gardu ēdienu, gan alus mīļotājiem nogaršot viņu ražoto alu. Iegadāties var arī citu ražotāju produkciju. Uzņēmumu pirms sešiem gadiem izveidoja trīs draugi. Alus tiek ražots vietējam tirgum un to ir iespējams nogaršot un iegādāties tikai Brasovā pie viņiem un dažos citos vietējos restorānos. Viņu mērķis ir piedāvāt klientiem nemainīgi labas kvalitātes produktu, kas izceltos ar atmiņā paliekošu garšu. Pieejami ir četri veidi. Alus tiek ražots no bioloģiskām izejvielām. Ūdens nāk no kalniem, bet mieži tiek iegādāti no Vācijas, jo diemžēl Rumānijā šis kultūraugs tiek audzēts maz un kvalitāte nav pietiekami augsta. Dienā tiek saražotas 500 pudeles alus. Kā saka viņi paši, tad kopienai ir liela nozīme. Viņiem ir daudz draugu un sadarbības partneru, kuri reklamē viņu produktu un nes tālāk viņu ideju par sadarbību. Patīkamu pārsteigumu radīja restorāna noformējums, jo vienu sienu rotāja bildes ar viņu piedāvāto produkciju dažādās pasaules vietās, kuras viņiem iesūtījuši apmierinātie klienti. Tika uzņemta arī Kuldīgas biroja grupas bilde, un saimnieks solīja, ka tā nokļūs uz šīs sienas.

Lauksaimniecība Rumānijā ir plaukstoša nozare, kas ietver dažādas kultūras un produktus, lielu uzsvaru liekot uz kvalitāti un ilgtspēju, koncentrējoties uz inovācijām, bet nepazaudējot tradicionālās vērtības un lepojoties ar tām. Lauksaimnieki savu saražoto produkciju nebaidās tirgot tiešā tirdzniecībā, kā arī piedāvā sortimentā savu kaimiņu saražoto produkciju. Katrs ražotājs lepojas ar savu saražoto produkciju, kas ir viens no galvenajiem faktoriem, lai veiksmīgi realizētu produkciju. Uzņēmēji paši savā saimniecībā pārstrādā produkciju, kā rezultātā cilvēki var palikt laukos un dzīvot tuvāk dabai. Mūsu lauksaimniekiem būtu jāpārņem šī pieredze, lai kļūtu vēl konkurētspējīgāki. 

Brauciena laikā arī radās plāns uzsākt jaunu tradīciju un veidot kolāžas birojā – “LLKC – visur”, noskatītu no iepazītā uzņēmuma “Mustața de Bere”.

Brauciena tēma: “Lauksaimniecības produkcijas pavienotās vērtības radīšana, vietējā produkta realizācijas iespējas, sadarbība, mārketinga pasākumi”.


 

Vendija Madara Kancāne,

LLKC Kuldīgas biroja lopkopības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru