Saimniecības bagātība ir čaklums

GalerijaPrint

Jau trešo gadu Krāslavas novada Indras pagasta zemnieku saimniecības ,,Bagātības” īpašniece Olga Birke lielāko saimniecībā iegūto piena daļu, apmēram deviņas, desmit tonnas gadā, pārstrādā pati.

Bioloģiskajā zemnieku saimniecībā „Bagātības”, kas atrodas netālu no Baltkrievijas robežas, apsaimnieko 36 hektārus zemes, tajā tiek turētas deviņas slaucamās govis un piecas telītes, lai paplašinātu piena ražošanu, jo tā šobrīd sāk pietrūkt. Kopējais lopu skaits saimniecībā ir 31.

 Līdzās tradicionālajai piena lopkopībai saimniece Olga kopš 2012. gada 6. septembra ir reģistrējusies kā piena produktu mājražotāja. Daļu piena saimnieki joprojām realizē piena kombinātam. Dienā izslauc ap 170 litriem piena, apmēram 80 litri tiek pārstrādāti garšīgos sieros, biezpienā un krējumā. Vietējā tirgū tiek piedāvāti astoņu veidu sieri – ar ķiplokiem, zaļumiem, ķimenēm, papriku, žāvētiem augļiem, saulespuķu sēkliņām un apceptais siers. Pircēju vidū vislielākais pieprasījums ir pēc apceptā siera un siera ar žāvētiem augļiem. Iecienīts ir mājas biezpiens, krējums un svaigs piens.

 Reģistrējot mājražošanu, saimniecei problēmu nav bijis, un arī turpmāk sadarbība ar kontrolējošajām iestādēm veidojusies abpusēji saprotoša un prasības izdodas ievērot bez īpašas piepūles. Galvenā prasība, kas bija jāizpilda, mājās gatavojot piena produktus, bija jāiekārto šim darbam atsevišķi nodalīta telpa, jānodrošina aukstā un karstā ūdens padeve, kanalizācija un atsevišķs sanitārais mezgls. Olgas gadījumā telpa jau bija uzcelta, tikai vajadzēja veikt remontu un iegādāties nerūsējošā tērauda traukus.

 Pienu vārot, tālu neaizskriesi...

 Tehnoloģiskais process ir tradicionāls: sieri tiek vārīti un daļa – apcepti, biezpiens – atsildīts, bet krējums – separēts. Olga stāsta, ka zināšanas par ražošanu galvenokārt apguvusi pašmācības ceļā, kā arī devusies iepazīt  pieredzi uz Andrupenes siera ražotni. Arī produktu receptūras saimniece sastāda pati un rūpīgi ievēro tehnoloģisko procesu, to dokumentējot. Produktu apjomi ir atkarīgi no pieprasījuma. Olga atzīst, ka darbs ir laikietilpīgs un prasa uzmanību, tāpēc šo nodarbi gandrīz neiespējami apvienot ar kādu citu. Viņa nosmej: „Vārot pienu, tālu neaizskriesi...”

 Ja daļa mājražotāju par sarežģītāko, sākot darbu, uzskata nepieciešamās dokumentācijas pareizu sakārtošanu, arī par to Olga saka, – neesot nekā sarežģīta, tikai viss regulāri jāpiefiksē, tad arī varēs atbrīvoties no liekām galvassāpēm. Ir situācijas, kad tieši precīzi pieraksti atvieglo dzīvi, piemēram, Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu vizīšu laikā.

 Produkcijai pagaidām netiek veidots īpašs iepakojums, kā arī veikti reklāmas pasākumi, jo saimniecei ir savs klientu loks, un saražotās produkcijas daudzums šobrīd ir pieprasījumam atbilstošs, un viss tiek pārdots. Sieri, biezpiens un krējums tiek tirgoti savās mājās, kur tiek realizēts lielākais apjoms, un pēc pasūtījuma – vietējā tirgū. Visbiežāk tiek braukts uz Krāslavu, kas nav īpaši tālu – aptuveni 30 kilometru. Taču izbraukuma tirdzniecībai nepieciešamas aukstuma somas, kas rada papildu izdevumus, tāpēc izdevīgāk ir tirgot mājās.

 Jāiepazīst tirgus niša

 Informāciju par iespējām tirgoties tirgos un pasākumu laikā Olga lielākoties iegūst mutiski no organizatoriem vai citiem tirgotājiem. Viņa ir pārliecināta, ka ir jābūt kādai „rozīnītei”, ar ko atšķirties no citiem, lai piesaistītu klientus. Un pirmā no tām ir produktu kvalitāte.

 Sākot mājražošanu, kredītlīdzekļi netika piesaistīti, un tas ļauj drošāk saimniekot. Tiem, kuri tikai domā par mājražošanas sākšanu, Olga iesaka rūpīgi izpētīt konkrētā produkta tirgus nišu, lai, ieguldot ražošanā, netiktu piedzīvota vilšanās realizācijas procesā.

 Diemžēl 2013. gada rudenī saimniecību piemeklēja nelaime, – nodega mājražošanas ēka. Pašreiz tā ir atjaunota, un darbs enerģiski turpinās.

 Saimniecības nosaukums raksturo saimniekus Olgu un Andreju Birkes, kuri ar savu plašo dvēseli ir bagātība ne tikai ģimenei, bet arī visam Krāslavas novadam. Viņi neapstājas pie sasniegtā un nu jau attīsta tūrisma pakalpojumu, sadarbojas ar aģentūru „Lauku ceļotājs” un ir kulinārā mantojuma tīkla dalībniece. Saimniecībā tiek piedāvātas degustācijas, tiek stāstīts par piena ieguvi un piena produktu ražošanu. Z/s „Bagātības” piena produktus var iegādāties arī Krāslavas Tūrisma informācijas centrā. Cilvēki, kuri pabijuši saimniecībā, saka, ka šīs ģimenes bagātība ir ne tikai pārticība, bet čaklums, izdoma un sirsnība. Un cilvēki brauc bieži, jo novadā un tuvākajā apkārtnē ir tikai viena šāda saimniecība, kur iespējams iepazīt lauku darbus, mājlopus un pārtikas ražošanu. Šogad pat viesu uzņemšanu sākts ierobežot, lai tas netraucētu ražošanai. Taču nācis klāt arī jauns labdarības projekts cilvēkiem ar invaliditāti, – saimniecībā jau ciemojusies pirmā bērnu grupa no Dagdas novada, drīzumā gaidāma nākamā.

 Olgai patīk darbs, ko dara

 Olga saka: „Man patīk tas, ko es daru, bet galvenais, lai tas patiktu arī cilvēkiem, kuri ierodas pie mums. Šķiet, ka viņiem ir interesanti, īpaši bērniem. Viņi vēro mājdzīvniekus, arī putnus – vistas un pāvus. Tāpat apskata mana vīra veidotos akmens darbus – āra kamīnu, dekorus, puķu dobes, kā arī priecājas par lielo dīķi un izmanto šūpoles. Protams, visiem patīk degustēt sierus.”

 Aktīvi piedaloties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra un Valsts Lauku tīkla rīkotajos semināros un pieredzes apmaiņas braucienos, Olga ir sapratusi, ka, ražojot pienu ar pievienoto vērtību, var nopelnīt vairāk. Zemnieku saimniecības ,,Bagātības” saimniece semināros iegūtās zināšanas un pieredzes apmaiņas braucienos redzēto cenšas realizēt savā saimniecībā, kas viņai arī izdodas. Gatavojot projekta pieteikumu,  saimniece plāno palielināt piena produktu mājražošanas apjomu. Ir iecere iegādāties vakuuma iepakojuma iekārtu sieram, termosomas un galdiņus, kas nepieciešami tirdzniecībai, izremontēt ražotni vai pat uzcelt jaunu, tālāk no mājas, kur atrodas pašreizējā.

 Viktorija Lene,

LLKC Krāslavas nodaļas lauku attīstības konsultante

 Dace Millere,

LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto galerija: 

Pievienot komentāru