Skaistuma un garšu sezona saimniecībā “Dzintari”

GalerijaPrint

Ar Sarmīti un Daigu iepazinos, gatavojot projekta iesniegumu pasākumam “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Lai gūtu priekšstatu par puķu un dārzeņu audzēšanas pieredzi, devos ciemos uz saimniecību.

PS “Dzintari” ir neliela ģimenes saimniecība Ķekavas novada Daugmales pagastā. Sarmīte Ozoliņa pirms vairāk nekā desmit gadiem iegādājusies īpašumu “Dzintari” ar kopējo platību 2,8 ha. Sākumā turētas govis, vistas, cūkas pašpatēriņam, papildus viņa strādāja algotu darbu, kas bija liela slodze. Pamazām sāktas būvēt siltumnīcas dārzeņu audzēšanai un braukts uz tirdziņiem, lai gūtu papildus peļņu, lopu skaits pamazām tika samazināts lielā darba ieguldījuma dēļ. Šobrīd kopā tiek apsaimniekotas jau 5 siltumnīcas ar kopējo platību 1620 m2 galvenokārt dārzeņu audzēšanai, puķu un stādu audzēšanai, efektīvi izmantojot īpašuma platības. Siltumnīcās darbs sākas agri pavasarī, kad siltumnīcas sāk kurināt, un līdz vēlam rudenim, novācot vēl pēdējos lokus. Darba ieguldījums sezonas laikā ir intensīvs un realizētās produkcijas apjoms tieši atkarīgs no ieguldītā darba apjoma.

Produkcijas realizācijai saimniecībai izveidoti konti sociālajos tīklos tiešajai tirdzniecībai Facebook un Instagram platformās ar lapas nosaukumu “PS Dzintari” (facebook.com/zaliepirkstini), kuros darbojas Sarmītes meita Daiga. Gūta pieredze izbraukuma tirdziņos dažādās vietās un tagad katram tirdziņam jau zināms potenciālais noiets un pieprasītākā produkcija. Daigas enerģija un entuziasms ir saimniecības dvēsele tirdziņos, nesen saimniecība piedalījās arī izstādē Rāmavā. Ikviens ir gaidīts arī uz vietas saimniecībā, lai iegādātos puķu, dārzeņu stādus, garšaugus un dārzeņus. Ikdienā mammai ir agronoma loma, Daigai darbs sociālajos tīklos un tirdziņos. Sezonas beigās tiek veikts kopsavilkums, izvērtēts sezonas pieprasījums, tendences un tiek plānoti stādījumi, sējumi nākamajam gadam.

Saimniecības sauklis “Zaļie pirkstiņi” radies no klientu atsauksmēm, cik labi visi stādi aug. Kā saka Daiga – “ja dari darbu, ko mīli – augi aug savādāk, cilvēki to redz un novērtē”.

Kāda ir tava ikdiena saimniecībā? Kādi ir lielākie izaicinājumi un lielākais gandarījums, strādājot laukos ģimenes uzņēmumā?

Daiga stāsta: –  Pavasarī un vasaras sākumā esmu pie cilvēkiem tirdziņos, veicu mārketinga aktivitātes, bet uz vasaras vidu iesaistos arī siltumnīcu darbos. Man asinīs ir lauki, esmu bijusi pilsētas meitene un tajā pašā laikā arī lauku meitene. Man patīk lauku darbi, jūtu, ka no zemes nāk enerģija, pēc darba skolā un ar cilvēkiem, relaksējos un noņemu spriedzi zemes darbos. Lielākais izaicinājums, strādājot laukos, ir darbaspēka piesaiste Pierīgas reģionā sezonas laikā. Izaicinājums, strādājot ģimenes biznesā, ir tas, ka cilvēki ir dažādi – viens vēlas attīstīties un augt, otrs vēlas krāt naudu zeķē, jābūt kopīgam skatījumam un attīstības mērķim. Gandarījums, strādājot ģimenes biznesā, ir darīt to, kas tev patīk, darīt no sirds, un zini, ka viss iet uz 100%, to, ka tiek darīts sev. Svarīgs ir ģimenes atbalsts, lai ietu uz priekšu – un mums tas ir. Strādājot laukos, lielu gandarījumu sagādā klienti, kurus satieku gadu no gada gan gadatirgū, gan mājās, kas nāk ar labiem vārdiem: “Cik jums ir skaisti, veselīgi stādi, cik labi auga, cik garšīgi bija”. Braucot pat uz tālākiem reģioniem – cilvēki mūs atceras, tas ir liels gandarījums un pārliecība turpināt tālāk iesākto.

Kādi ir nākotnes plāni? Kas ir nepieciešams, lai saimniekotu vēl efektīvāk?

– Mēs vēlamies modernizēt siltumnīcas, lai ietaupītu cilvēku darbaspēku, lai trīsreiz naktī nav jāceļas piemest malku siltumnīcā, lai var noregulēt temperatūru un gulēt mierīgi, lai samazinātu cilvēku darbaspēka trūkuma ietekmi uz saimniecības darbiem. Katru gadu tiecamies uz cilvēka resursu saudzēšanu, lai saimniekotu efektīvāk, lai būtu spēks citām lietām. Plānojam atjaunot siltumnīcas, ir galdi, laistīšanas sistēmas, bet daudz ko vēl var uzlabot, lai ērti, pārdomāti strādātu. Nākotnes plāni ir saistīti ar skaistumu un garšu, sekojam līdzi arī globālajām tendencēm un mārketingam. Nākamgad vairāk plānojam audzēt dārzeņus. Audzēšanu vienmēr ietekmē laikapstākļi, ekonomiskā situācija valstī un citi riska faktori, kurus nav iespējams ietekmēt. Ir grūti brīži, kad nevar saprast, kāpēc nav pieprasījuma, bet, kad viss sakārtojas un cilvēki nāk – atkal var izbaudīt darbu, ko mīli. Ļoti bieži jāstrādā ar cilvēku izglītošanu kā konsultantam, reizēm ir pārsteidzoši saprast, cik cilvēki var būt tālu no augiem un izpratnes par to augšanas procesu, tāpēc sarunas ar cilvēkiem ir neatņemama mana darba sastāvdaļa, mans ieguldījums mūsu biznesā un nozarē.

Saimniecība šogad realizējusi projektu “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās”, iegādājoties traktoru un galdus siltumnīcām, šogad plānots veikt siltumnīcu atjaunošanu, prieks un gandarījums būt kopā ar saimniecību izaugsmes ceļā.

 

Agnese Genava,

LLKC Jelgavas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: PS “Dzintari” personīgais arhīvs

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru