Stāmerienas skolēni dodas pie lauku uzņēmējiem

GalerijaPrint

Gulbenes novada Stāmerienas pamatskolas 7. līdz 9. klašu skolēni un skolotājas kopā ar LLKC Gulbenes biroja speciālistiem 8. oktobrī viesojās Šķilbēnu pagasta zemnieku saimniecībā ”Kotiņi”, apmeklēja dabas parku “Balkanu kalni”  un atpakaļceļā iepazinās ar sava pagasta saimniecību “Sūnekļi”.

Šis pieredzes apmaiņas brauciens lieliski iekļāvās Gulbenes novada Karjeras dienu pasākuma ietvaros, jo jau vairākus gadus oktobra otrā nedēļa pieder Karjeras nedēļas aktivitātēm visu vecumposmu bērniem un jauniešiem ar moto “Vadi savu karjeru pats!”, un ar šo braucienu veiksmīgi iepazinām lauku uzņēmējdarbības vidi.

Pirmo apmeklējām Alda Ločmeļa z/s “Kotiņi”, kur mūs sagaidīja jauns, zinošs un atraktīvs saimniecības speciālists Rolands Keišs. Sākumā viņš skolēnus iepazīstināja ar saimniecības vēsturi un izaugsmi 25 gadu garumā.  “Kotiņi”ir vadošā sēklaudzēšanas saimniecībā Latvijā, kur graudaugus audzē 3000 ha platībā. Saimniecība ir ar pilnu ražošanas ciklu, kas rada milzīgu pievienoto vērtību, jo graudkopības produkts tiek pārstrādāts saimniecībā uz vietas. Šeit tiek ražota rapšu eļļa, zirņu, pupu, kviešu, miežu milti, miežu grūbas, putraimi, pērļu grūbas, lopbarības milti. Saimniecības durvis vienmēr ir atvērtas jebkuram viesim, kas vēlas parunāties vai iegādāties produkciju. Rolands pastāstīja, ka “Kotiņos” tiek dotas darba vietas 45 darbiniekiem, un nepieciešami ir jauni un gudri dažādu profilu speciālisti. Šādā saimniecībā, kā teica Rolands, “nav vairs traktoristu, bet ir traktoru operatori, kuri strādā ar jaunākajām tehnoloģijām”. Viņš skolēnus, kuri ir savas profesijas izvēles priekšā, informēja, ka laukos ir ļoti vajadzīgi gudri un jauni traktoristi, pārtikas tehnologi, projektu vadītāji, ekonomisti, informācijas tehnoloģiju speciālisti, jo laukos saimniecības attīstās un modernizējas. Z/s “Kotiņi” ir lielisks piemērs, kā jāstrādā modernai un patriotiski domājošai Latvijas saimniecībai, jo pavisam nesen vecajās, jau gandrīz atjaunotajās Rekovas dzirnavās top dārzeņu, piena, gaļas pārstrāde un ēdināšana, produkciju iepērkot no apkārtējiem zemniekiem, un, protams, tiek izmantots savā saimniecībā radītais, par ko mēs visi pārliecinājāmies, jo galdā tika celta fantastiski garšīga pērļu grūbu biezputra, dažādu miltu lielās pankūkas ar ievārījumu un krējumu un vīnogu sulā briedinātu grūbu saldais ēdiens ar putukrējumu. Gardi paēduši, saņēmuši dāvanā pa paciņai pērļu grūbu, pateikušies Rolandam par jauko ekskursiju, devāmies projām, bet Rolanda ceļa vārdi skolēniem bija šādi: “Ejiet tur, kur sirds saka, un tad jūs nekļūdīsaties!” (Rolands runā latgaliski.)

Tālāk mūsu zeltainā rudens ainavu apvītais ceļš aizlīkumoja uz brīnišķīgu vietu Šķilbēnu pagastā: dabas parku “Balkanu kalni”, kas ar pašvaldības atbalstu un vietējo cilvēku entuziasmu un aizrautību tiek pilnveidota kā ainaviski skaista vieta ar izteiktu reljefu 20 ha platībā. Vasarā šeit var atpūsties piknika vietās, sakurinot ugunskuru, uzceļot telti, pieejama velonoma un tenisa laukums, uz kura skolēni ļāvās izbaudīt savas prasmes lielā tenisa spēlē. Ziemā dabas parks „Balkanu kalni” aktīvās atpūtas cienītājiem piedāvā distanču slēpošanas trasi, ir pieejama 1,5 km gara apgaismota trases daļa un darbojas slēpošanas inventāra noma. Arī šeit runājām par biznesa iespējām laukos, kā var dažādot saimniecības darbību sekmīgi, izmantojot vidi un ainavu.

Atpakaļceļā, baudot saules pielietā rudens lapu zelta ainavas, skolēni atgriezās Stāmerienas pagastā, kur paciemojās Rēderu ģimenes saimniecībā “Sūnekļi”. Šī ir bioloģiska saimniecība jau 11 gadus, kur nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu un graudkopību. Skolēnu lielu interesi piesaistīja gaļas lopu ganāmpulks, kurā visi ar lielu prieku, nemaz nebaidoties, devās lopu ganībās, lai gotiņas pacienātu ar saimnieka sarūpēto maizīti. Pašlaik ganāmpulkā ir dažādu šķirņu krustojumu 53 gaļas liellopi, jo visiem patīk, ka lopiņi ir dažādās krāsās, ir vizuāli interesantāks un acij tīkamāks skats. Šogad pirmo reizi saimniecībā tika audzētas kaņepes, kuru sēkliņas tika uzdāvinātas katram skolēnam, lai nākamgad varētu izaudzēt savā dārziņā un rudenī pagatavot ļoti garšīgu kaņepju sviestu. Šī ir tipiska ģimenes saimniecība, kurā strādā tikai vecāki ar bērniem, un, neskatoties uz smago darbu, bet, redzot, ka darbs nes arī augļus, ir cerība, ka bērni neaizbēgs no laukiem, jo meitas Anda un Daina jau strādā un mācās savās izvēlētajās profesijās tepat Stāmerienā un Gulbenē, palīdz vecākiem, bet saimniecības turpinātājs būs dēls Rūdis.

Stāmerienas pamatskolas skolēni jau Karjeras nedēļas pirmajā dienā guva daudz jaunu iespaidu par lauksaimniecības profesijām un uzņēmējdarbību. Skolēniem diena bija bagāta ar jaunu pieredzi, informāciju un iespaidiem. Skolēni un skolotāji atzina, ka pasākums ir izdevies, visu redzēto un dzirdēto varēs izmantot karjeras izvēlē.

Brauciens notika VLT īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Aiva Rēdere,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru

Partneri

Iepriekšējais

Kļūda | Lauku tīkls

Kļūda

Statusa ziņojums

  • rules_cron: Launched in thread 1
  • ultimate_cron_plugin_logger_database_cleanup: Launched in thread 1
  • dblog_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_failure_queue: Launched in thread 1
  • queue_views_bulk_operations: Launched in thread 1
  • simplenews_cron: Launched in thread 1
  • queue_smtp_send_queue: Launched in thread 1
Tīmekļa vietnē notika negaidīta kļūda. Lūdzu, mēģiniet vēlreiz vēlāk.