Svarīga vēlme un apņēmība darīt

GalerijaPrint

Arī LLKC Aizkraukles birojā noslēdzies tradicionālais konkurss jauniešiem „Laukiem būt!”, kurā šogad bija pieteikušies12 dalībnieki.

Mācības LLKC Aizkraukles birojā ilga no 4. oktobra līdz 7. novembrim un ietvēra informatīvo dienu, mācības, individuālu jauniešu sadarbību, mācību ekskursiju un tiem, kuri vēlas piedalīties ar savu biznesa ideju tālāk, – konkursu „Laukiem būt!”. Mācību mērķis ir apmācīt jauniešus par ideju ģenerēšanu un analīzi, biznesa plāna veidošanu un projektu izstrādi, kā arī palīdzēt dalībniekiem īstenot savas idejas lauku attīstībai konsultāciju, teorētisku un praktisku nodarbību veidā.

Pasākuma dalībnieki ieguva teorētiskas un praktiskas zināšanas par uzņēmuma veidošanu, naudas plūsmu, izvēlētās darbības jomas perspektīvu un idejas dzīvotspēju, reāli apzinoties arī riskus, uzsākot vai attīstot savu uzņēmējdarbību laukos. Mācību mērķis ir attīstīt jauniešu zināšanas, pieredzi un kompetences, kas nepieciešamas savas uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstīšanai, veicinot lauku attīstību, kā arī uzturēt jauniešu uzņēmējdarbības motivāciju.

Ar jauniešiem par idejas ģenerēšanu, definēšanu un attīstību, par drosmi uzdrīkstēties un sākt kaut ko jaunu, meklēt savu ceļu dzīvē un kļūt veiksmīgam divas mācību dienas aizraujoši stāstīja lektore Marika Rudzīte-Griķe. Ar savu pieredzi, noieto ceļu, veiksmēm un neveiksmēm Marika iedvesmoja, jo pievērsa uzmanību svarīgam aspektam, – veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir smags, neatlaidīgs darbs, spēja ātri pieņemt lēmumus, uzdrīkstēšanās un ticība sev, savai idejai un pārliecība par tās dzīvotspēju.

Par uzņēmējdarbības sākšanu, iespējamiem atbalstiem stāstīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Zigrīda Mikāne. Viņa sniedza arī daudzpusīgu informāciju par Jēkabpils biznesa inkubatora pakalpojumiem jaunajiem uzņēmējiem. Savukārt „Altum” pārstāvis Edgars Mekšs, stāstot par piedāvātajām iespējām, atklāja „Zelta likumu” – sākot uzņēmējdarbību, sākumā plānot maksimālus izdevumu un minimālus ienākumus, nevis otrādi. Atceroties, ka izdošanās pamatā ir apņemšanās pašam darīt daudz un no visas sirds.

LLKC Aizkraukles biroja grāmatvedības konsultante Mairita Bērziņa katram jaunietim palīdzēja veidot viņa uzņēmuma naudas plūsmu, aprēķināt peļņu un zaudējumus, izvērtēt riskus un koriģēt plānotos izdevumus un ieņēmumus. Jaunieši guva ieskatu arī darba algas un nodokļu maksāšanā.

 

Mācību ekskursijā jaunieši devās uz Latgali, viesojoties četros atšķirīgos uzņēmumos un noklausījās uzņēmēju pieredzi. Līvānos aizkrauklieši apmeklēja šūšanas uzņēmumu „Jata”, kur varēja vērot gan darba procesu, gan uzzināt dažādas nianses par apģērba šūšanu. Uzņēmuma pārstāve atklāja, ka Līvānos ražotne darbojas jau 16. gadu un diemžēl viss te tapušais apģērbs ir paredzēts eksportam. Latvijas tirgum te nešuj neko, un par to bija vērts aizdomāties.

Otrais pieturas punkts ekskursijā bija Preiļos – moto un metāla mākslas galerijā „Nester Custom”. Īpašnieki ar aizrautību izrāda telpas, pastāsta par katru metāla skulptūru un iedvesmo arī citus ar savu aizrautību. Esot te, stiprinās pārliecība – svarīgi ir „degt” par savu ideju, tikai tad tā spēj aizraut arī citus!

Nākamā pietura bija Preiļu novada zemnieku saimniecībā „Mazie Gavari”, kur saimnieko Jānis Gavars. “Mazie Gavari” ir ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar bioloģisku augkopības, dārzeņkopības produkcijas audzēšanu un dārzeņu pārstrādi. Saimnieks izrādīja darba telpas un pastāstīja par dārzeņu audzēšanu, novākšanu, uzglabāšanu un apstrādes procesu. Te audzē cietes kartupeļus, kāļus, bietes, burkānus, dažādu veidu kāpostus, cukīni, gurķus, tomātus un zaļumus. Lielākā daļa dārzeņu tiek pārstrādāta saimniecībā, te gatavoto arī skābētus kāpostus un  sakņaugus, realizē fasētus vakuumā, gatavus tūlītējai lietošanai (mizotus, rīvētus).

Pēdējā pieturvieta – Sutru pagastā pie zieddares un pirtnieces Gitas Usānes, kura patīkami pārsteidza ar vien Latgales ļaudīm raksturīgo viesmīlību, vienkāršību un sirds siltumu. Viesošanās laikā varēja baudīt Gitas ievākto zāļu tēju, nogaršot garšvielu maisījumus, sīrupus un uzlējumus. Saimniece dalījās arī ar savu pieredzi – kā no „rūdītas” grāmatvedes kļuvusi par pirtnieci un kā šajā nodarbē veiksmīgi iesaistījusi visu ģimeni. Gita radīja pārliecību, ka visas lietas izdodas, ja dara ar sirdi, ja ieklausās sevī, ja uz darbu katru dienu var nākt ar prieku.

Iedvesmojoties no Latgales uzņēmējiem, arī LLKC Aizkraukles biroja pēdējā mācību dienā jaunieši prezentēja katrs savu biznesa ideju. Ingas iecere ir izveidot māju cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem, kurā viņi varētu būt paši, dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi. Mājoklis atšķirtos no pansionāta, jo tajā būtu tikai daži dzīvokļi, un pret katru iemītnieku būtu individuāla attieksme. Aivja iecere ir izveidot savu uzņēmumu Skrīveros, kurā taptu dažādi ekskluzīvi koka darinājumi. Marija iecerējusi veidot meistarklases, kurās interesentiem mācītu adītprasmes. Inesei biznesa ideja saistīta ar dažādu apzaļumošanas pakalpojumu sniegšanu, ierīkojot gan puķu dobes pagalmos un  privātmājās, gan piedāvājot savus pakalpojumus kapavietu labiekārtošanā. Baiba iecerējusi veidot aktīvās atpūtas trasi Koknesē, bet Antra – vēlas attīstīt kūku cepšanas biznesu. Gita veidos uzņēmumu, kas piedāvās svētku organizēšanas pakalpojumus, savukārt Madara vēlētos rīkot meistarklases floristikā, Alita  – atvērt nelielu uzņēmumu, kas piedāvātu fotogrāfa pakalpojumus. Tatjana iecerējusi veidot šūšanas uzņēmumu, kas šūtu apģērbu korpulentiem cilvēkiem. Didzis iecerējis Pļaviņu novadā izveidot glempingus, kas attīstītu gan tūrismu, gan būtu iespēja nakšņot tuvāk dabai, tikai komfortablos apstākļos, savukārt Evitas ideja ir radīt jaunas lietas no atkārtoti izmantojamiem atkritumiem, tādējādi neražojot jaunus, bet lietderīgi izmantojot jau esošos resursus.

Pēc mācībām jaunieši ir ieguvuši ne tikai zināšanas, iepazinuši foršus pasniedzējus, uzdrīkstējušies dalīties savos sapņos, bet arī nodibinājuši kontaktus un atklājuši sevi no jauna!

Valentīna Beča,

LLKC Aizkraukles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru