Talsu novadā rūpējas par saimniekošanas dažādošanu

GalerijaPrint

LLKC Talsu birojs 11. aprīlī organizēja saimniecību apmeklējumu par tēmu  “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana Tukuma novadā“.

Brauciens sākās ar “Kundziņ’ siers” apmeklējumu Bērzciemā, Tukuma novadā, kur tiek ražoti dažādi sieru veidi: svaigpiena sieri, klasiskais ķimeņu siers, sieri ar ķiplokiem, garšvielām, pikantie un kūpinātie sieri. Katrs siera ritulis ir īsts roku darbs. Viensētā apmeklējām pašu līdzekļiem uzcelto siera darītavu, kas ir ļoti kompakta, tajā pašā laikā aprīkota ar visu nepieciešamo. Izzinājām "Kundziņ`siera" tapšanas gaitu un piedalījāmies sieru degustācijā. Kundziņ’siers ir ģimenes uzņēmums –  paši dzīvo un strādā šeit. Sierotava apmeklētājiem ir atvērta jau trīs gadus, un tā paver iespējas lauku tūrismam. Saimniecībai pašai lopu nav, tie pienu iepērk no Talsu novada Vandzenes pagasta zemnieku saimniecības.

Ejot uz sierotavu, ārā mūs sagaidīja slaucama govs, kas izgatavota no kartona. Mūs ļoti uzrunāja saimnieces Sindijas Kundziņas ideja par izbraukuma meistarklasēm uz bērnudārziem un skolām, kur bērni uzzina par to, kā rodas piena produkti. Bērni var izmēģināt izslaukt prototipa govi un saldo krējumu sakult sviestā.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Tālāk devāmies un Enguri, kur mūs laipni uzņēma KuKul cepiens un Mazjūras Brūzis. KuKul ceptuve darbojas jau kopš 2021. gada decembra un strauji attīstās. Gardo maizi, izslavētos speķa pīrādziņus, saldās un sāļās smalkmaizītes, kūkas un daudzus citus produktus jau pazīst ne tikai Engures un tās apkārtnes iedzīvotāji, bet arī tūristi, kuri brauc speciāli vai arī piestāj, caurbraucot. Ceptuves ēkā ir arī Mākslas telpa, kur iespējams apskatīt un iegādāties vairāku amatnieku un mākslinieku darinājumus – rotaslietas, dēlīšus, ķermeņa skrubjus, ziepes, somas, rotaļlietas, gleznas un daudz citu skaistu lietu.

Jaunums ir alus darītava Mazjūras brūzis, kas šobrīd piedāvā lager tipa gaišo un tumšo alu.

KuKul cepiens ir kļuvis par tādu kā Engures ražotāju centru, jo ļoti veiksmīgi sadarbojas ar citiem ražotājiem, tādā veidā veicinot vietējās produkcijas noieta veicināšanu. Brīnišķīgi ir izdomātas vairākas programmas, piemēram, Engures garša, kur iespējams uzzināt un izgaršot trīs uz vienas ielas sastopamus uzņēmumus – maize, alus un zivis. Šajā programmā piedalās arī turpat netālu esošais lielais uzņēmums – Engures lepnums, zivju ražotne “Unda”. Projekta ietvaros uzņem arī grupas meistarklasēs, kur iespējams pašiem cept maizi. Var tikai apbrīnot Berkoldu ģimenes – Ivo un Sintijas lielās darba spējas un patiešām baudāmo atmosfēru, ko izdevies īstenot vecā, pamestā ēkā.

Tālāk devāmies uz stādaudzētavu “Celmu pasaule”, kur sastapām ne mazāk darbīgus saimniekus, kas spējuši izveidot stādaudzētavu ar 10 siltumnīcām, kuru kopējā platība sasniedz 3200 m2! Vairākas no mācību dalībniecēm gribēja naudasmakus atstāt grupas vadītājam, jo atzina, ka stādi ir viņu vājība, par ko var iztērēt ļoti daudz naudas. Apskatījām siltumnīcas, sakopto teritoriju, uzzinājām par saimniecisko darbību un par paildus nišu – grupu uzņemšanu saimniecībā. “Celmu pasaule” ar jauno darbinieku zināšanām aktīvi izmanto sociālo tīklu popularizēšanas iespējas. Arī mēs tikām aicināti pirms braukšanas iesaistīties vienā nelielā video, kurš nu jau sasniedzis vairāk kā 10 tūkstošu skatījumu. Šāda pieeja saimniecībai ļauj vairāk uzzināt cilvēkiem par viņiem un radīt vēlmi aizbraukt.

Saimniecību apmeklējumu noslēdzām ar Pūres šokolādes muzeju, kur iespējams iepazīties ar šokolādes tapšanas tradīcijām, izdzīvot saldo gardumu izgatavošanas procesu, kā arī nosvinēt kādu sev un saviem tuvajiem svarīgu notikumu. Pūres šokolādes muzejs jau gadiem ir veiksmīgi atradis nišu, kā piesaistīt tūristus ar produktu prezentēšanu, demonstrēšanu. Pēc apmeklējuma arī jums varam ieteikt – baudiet šokolādi, kamēr vēl var, jo tā ir patiesība, ka tās cena patiešām ievērojami paaugstināsies! Cenu kāpums saistīts ar sliktajiem laika apstākļiem, kas ir ietekmējuši kakao kultūras Rietumāfrikā, kas ražo 75% no pasaules kakao pupiņu piedāvājuma.

LAP 2014.-2020. apakšpasākums “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”, LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P23. Apmeklējuma tēma: “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”.

 

Katrīna Kļimovska,

LLKC Talsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Guntis Namriks

Foto galerija: 

Pievienot komentāru