Trīs stāsti, kā hobijs mājas virtuvē kļūst par biznesu

GalerijaPrint

LLKC Tukuma konsultāciju birojs 15. oktobrī rīkoja atkārtotu pieredzes apmaiņas un mācību braucienu, lai interesentus iepazīstinātu ar to, kā citviet tiek veidots bizness, kādas labas atziņas varam paņemt sev. Maršrutā apskatījām saimniecības Ozolnieku un Olaines novados, kas nodarbojas ar augu un ogu pārstrādi. Apmeklējuma tēma bija lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana.

Ozolnieku novadā SIA ”Positive Foods” nodarbojas ar dabīgu saldumu un našķu ražošanu no Latvijā audzētiem augļiem un dārzeņiem.  Mūs sagaida uzņēmuma īpašniece Ilva Kavicka, kuras stāstījums piesaista  mūsu neviltotu uzmanību. Šo nelielo ražotni, kas darbojas ar zīmolu “Abras gardumi”, Ilva vada kopā ar draudzeni Līgu Kleinu. Tā kopā ir drošāk, lai šajos laikos noturētu savu uzņēmumu. Mēs visi vēlamies  panašķoties ar saldumiem, tad kāpēc gan neizvēlēties dabīgām vielām vērtīgus saldumus? Tādēļ uzņēmuma saimnieces patērētājiem piedāvā no žāvētu augļu un dārzeņu masas veidotas bumbas šokolādē. Atšķirībā no citiem ražotājiem viņas strādā ar šokolādi bez pievienota cukura. “Abras” saldumos ir dabas sniegtais augļu saldums un vitamīni. Saldumu dažiem produktiem dod pievienotā stēvija. Ir taču labi, ja bērnam var piedāvāt enerģijas batoniņu no dārzeņiem, kas arī ir salds. Šeit tiek ražotas arī dažādas marmelādes – nātru, alus, smiltsērkšķu, dzērveņu, upeņu un citas. Lai pagatavotu alus marmelādi, katlā tiekot vārīts miežu iesals ar apiņiem. Savukārt par nātrēm ir vesels stāsts, kā tās tiek vāktas, kā mēģinātas audzēt, kā iegūti zinātniski pamatoti pētījumi par to vērtību. Lai nebūtu tukša runāšana, tiek piedāvāts degustēt nātru kokteili, kuru pat baudījis agrākais Valsts prezidents Raimonds Vējonis izstādē “Rīga Food”. Nātru pulveris ļoti pieprasīts esot ziemas periodā. To šeit var iegādāties arī uz svara, jo saimnieces atbalsta tagad par populāru kļuvušo Zero waste (beziepakojuma) tirdzniecību.

Liels pārbaudījumu laiks bijis pavasarī, kad pandēmijas dēļ nācās aizvērt ražotni, jo veikali vairs neņēma produkciju. Lai noturētos mainīgajos apstākļos, nācās meklēt risinājumu. Saimniece stāsta, ka līdz pandēmijas laikam uzņēmums tikai ražoja produkciju veikaliem. Tagad bija radusies iecere ražot saldējumu, tāpat apmeklētājiem atvērt ražotnes durvis, lai aicinātu ģimenes un tūristus praktiski darboties meistarklasēs. Ļoti ātri tika iegādāta saldējuma ražošanas iekārta, izmantojot LIAA Jelgavas biznesa inkubatora atbalstu. Doma bija ražot saldējumu, kādu citos veikalos nevar nopirkt. Tā uzņēmums ie guva popularitāti, ražojot saldējumu arī vegāniem. Šobrīd šī niša ir ļoti augoša, jo pieaug šādu produktu patērētāju skaits. Tāpat pieaugot to cilvēku īpatsvars, kuri meklē atšķirīgus produktus. Piemēram, ļoti iecienītas ir šokolādes konfektes ar dārzeņiem.

Saimniece uzsver, cik nozīmīgs ir produkta iepakojums. No tā ir atkarīgs, vai saražotais produkts nonāks veikala plauktos. Ilva ir gatava dalīties ar informāciju par iepakojuma jautājumiem un izsaka savas pārdomas par informācijas trūkumu atbilstošas iekārtas piemērotībai nepieciešamā darba veikšanai. Jo pirms pirkšanas nav iespējams iekārtu testēt, tādēļ nākas reizēm vilties un atgriezties pie roku darba. Bet viņas esot apmierinātas par Latvijā iegādāto iekārtu, kas izveido apaļas formas bumbiņas konfekšu ražošanai.

Atvadoties gribam ieteikt, ka šeit ir interesanti gan lieliem, gan maziem. Saimnieces priecāsies par jebkuru ģimeni vai lielāku grupiņu, kura vēlēsies praktiski darboties konfekšu gatavošanā. Patīkami, ka visu sagatavoto var iesaiņot un paņemt līdzi. Par vēlmi apmeklēt, lūgums iepriekš vienoties pa tālr. 29412852.

Tālāk dodamies pie Ances Dandenas, kura nodarbojas ar dabīgās kosmētikas ražošanu. No svaigi ievāktiem augiem un augļiem destilācijas procesā Ance iegūst ziedūdeņus. 2019. gadā  viņa veiksmīgi startējusi konkursā ”Laukiem būt!” un ir gandarīta par iegūto otro vietu kategorijā ”Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimnieciskā nozarē”. Par iegūtajiem līdzekļiem ir iegādātas ražošanas iekārtas, izstrādāts jauns iepakojuma dizains un reģistrēta preču zīme “Green Wing Paleo Skincare”. Ances ražotie ziedūdeņi ir arī pamatprodukts citu kosmētikas līdzekļu ražošanā. Mums tiek dota iespēja testēt un iepazīt dažādos produktus, no kuriem vislielāko atsaucību guva vīgriezes ziedūdens. Piedāvājamo produktu klāstā ir eļļa sejas kopšanai, eļļa nagu nostiprināšanai, mālu-augu maskas un matu kopšanas līdzekļi. Īpaši aromātisks ir ķermeņa ogu skrubis, kura sastāvā ir avenes un upenes. Šos visus produktus var pasūtīt mājaslapā www.ziedūdeņi.lv, un Ance priecājas par katru jaunu pasūtījumu. Tas nozīmē , ka patērētājs tos ir novērtējis. Ance uzskata, ka pie mums augošie augi ir krietni  aromātiskāki un vielām bagātāki, jo dabas apstākļi pie mums ir skarbāki. Šo produktu autore ir gandarīta par darbu, ko dara, un klātesošos aicina ieskatīties sev apkārt un ieraudzīt iespējas, lai darītu to, kas sirdij tuvs.

Olainē mūs sagaida SIA “Smalkais mulsis” īpašnieces Ilze Kalāce-Bērziņa un Ieva Briķe. Par šīm jaunajām uzņēmējām un viņu veiksmes stāstu nu jau var uzzināt dažādos žurnālos un televīzijas pārraidēs. Viņu radītais produkts ir unikāls ar to, ka īsā laikā iekarojis lielveikalu plauktus un pat līdz Covid krīzes sākumam bija pieprasīts produkts airBaltic lidojumu ēdienkartē. Viņas ražo veselīgu produktu no smalcinātām auzu pārslām, kurām pievienoti žāvēti augļi. To visu sasmalcinot, visas garšas sakārtojas kopīgā garšas buķetē. Patlaban patērētājam tiek piedāvāti četru veidu produkti – ar eksotiskiem augļiem, ar Latvijas avenēm un dzērvenēm, ar sēklām, kā arī tumšais muslis. Pēdējam ir pievienotas aronijas un dedzināts kokosrieksts. Tumšo iecienījuši vegāni, to pievieno maizes cepšanā, tā iegūstot tumšu maizes nokrāsu. Patērētāji atrodot arvien jaunu produkta pielietošanas veidu,  pievieno smūtijiem, cep kūkas, panē karbonādes. Popularitāti palīdz veidot sociālie tīkli Facebook un Instagram, kur lietotāji dalās ar savām receptēm. Mācību brauciena dalībnieki sarunās atdzina, ka klātienē redzētais un dzirdētais dod iedrošinājumu īstenot kādu uzlabojumu pašu biznesā. Ilze un Ieva saka, ka attīstības pamatā bijusi uzņēmība, vēlēšanās mācīties un meklēt iespējas finansiālam atbalstam. Īpašu paldies meitenes velta LLKC, par ta spēju palīdzēt, dodot iespēju izglītoties. Jaunās uzņēmējas ir paveikušas ļoti daudz. Iekārtotas jaunas telpas, kurās nu jau strādā ar profesionālām iekārtām. Bet agrāk ir bijis pasūtījums, kur divās nedēļās jāsagatavo seši tūkstoši iepakojumu, strādājot tikai 7 m2 lielā platībā.

Patlaban jauno uzņēmēju mērķis ir pierādīt sevi Latvijā, nokļūstot visos veikalos. Ilze un Ieva aicina interesentus braukt darboties meistarklasēs. Viņas stāsta, ka patīkot katrs pasākums, jo enerģijas apmaiņa un iedvesma esot stimuls tālākai darbībai.

Šajā mācību braucienā daudz jautājām, garšojām un vērojām. Kāds ieguva vērtīgu informāciju, kā sevi pasniegt, cik svarīga loma noformējumam. Savukārt cits vairāk piestrādās pie sava produkta reklāmas sociālajos tīklos. Dzirdējām informāciju, ka biznesa inkubators ir tā vieta, kas reāli palīdz. Tā finansējums sniedz iespēju straujāk un ātrāk iet uz priekšu. Dzīvojam interesantā laikā, daudz dzirdējām, ka vegānisms ir kļuvis ļoti populārs. Tādēļ  jādomā, kādu produktu piedāvāt, kas derīgs gan vegāniem, gan citādi ēdošajiem. Visus  apmeklētos uzņēmējus vienoja kopīgas lietas. To saimnieku hobijs un pirmie mēģinājumi bija sākušies mājas virtuvē, līdz tas pārauga par biznesu. Visas meitenes bija saņēmušas un izmantojušas LLKC atbalstu. Šodien vairākkārt dzirdējām, ka no problēmām nav jābaidās, tās risinot, vienmēr tiek satikti vajadzīgie cilvēki, atrasts labākais variants. Lai šodienas mācību braucienā redzētais raisa idejas, kuras tālāk pilnveidojas un noved pie laba rezultāta!

Ilze Ruka,
LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru