Uzņēmējdarbība, kas sniedz prieku klientam un pašam uzņēmējam

GalerijaPrint

“Izbaudi mirkli, veido atmiņas, ķer sajūtu, ļaujies piedzīvojumam, palutini sevi, atpūties kvalitatīvi!” Tā savā mājaslapā http://atputaludza.lv ikvienu ludzānieti un Ludzas ciemiņu aicina IK “Dambis 4” īpašnieks Dagnis Tihovskis.

Daudzi Latvijas iedzīvotāji Dagni atpazīst kā vienu no Tihovsku ģimenes pārstāvjiem un ir iemīļojuši viņu sirsnīgās un skanīgās dziesmas, kurām caurvijas Latgales spēks un patiesums. Taču ludzānieši Dagni pazīst arī kā aktīvu uzņēmēju tūrisma jomā, kurš piedāvā Ludzas viesiem izbaudīt aktīvu atpūtu, iepazīstot Ludzu, Ludzas novadu un zilo ezeru zemi – Latgali.

Īstens dzimtās zemes patriots

Kā īstens savas dzimtās puses patriots Dagnis ir saistījis savu dzīvi ar Ludzas pusi. Te nodibināta ģimene. Abi ar sievu Lanu audzina savas atvases – meitiņu Kristiānu un dēliņu Kristoferu, attīsta un pilnveido savu uzņēmējdarbību, ar katru gadu paplašinot piedāvājumu klāstu, tā radot aizvien jaunas atpūtas un svētku svinēšanas iespējas vietējiem iedzīvotājiem un piesaistot tūristus, radot viņiem iespēju iepazīt Ludzu no cita skata punkta.

Ideja par uzņēmējdarbību tūrisma jomā Dagnim radās 2014. gadā, kad viņš strādāja  Ludzas tūrisma informācijas centrā. Šis darbs bija Dagņa  pirmā darba pieredze klientu apkalpošanā. Tā bija lieliska iespēja iepazīt Ludzas tūristu un viņa vēlmes. Daudzi tūristi, kuri viesojās Ludzā, meklēja dažādas atpūtas iespējas Latvijas senākajā pilsetā, kas ir bagāta ar ezeriem. Ludzu ieskauj trīs ezeri – Mazais Ludzas un Lielais Ludzas ezers un Dunākļu ezers. Arī tuvākā apkārtne ir ezeriem bagāta. Tā ir pilsētas bagātība, kas noteikti ir  jāredz un jāizbauda arī Ludzas ciemiņiem. Darbā ar Ludzas viesiem   tūrisma informācijas centrā Dagnis saprata, ka Ludzas bagātība – ezeri – netiek izmantota pilnvērtīgi, daudzas aktīvā tūrisma nišas Ludzas apkārtnē ir brīvas. Dagnis nolēma tās aizpildīt. 2015. gadā tika dibināts uzņēmums IK “Dambis 4”.

Īstenotas vispārdrošākās idejas

Pirmais aktīvā tūrisma pakalpojums, ko Dagnis piedāvāja saviem klientiem, ir velosipēdu noma. Tas deva iespēju Ludzas ciemiņiem iepazīt Ludzu, braucot ar velosipēdu, ierasties vietās, kur ar auto piekļūšana nav iespējama, baudīt pilsētas gleznaino apkārtni un skaisto dabu. Gadiem ritot, izprotot un ņemot vērā klientu vēlmes, radās jaunas idejas, pakalpojumu klāsts tika paplašināts. Ieviešot jaunus pakalpojumus, bija nepieciešami arī ieguldījumi. Finanšu piesaistē uzņēmuma attīstībai tika saņemts atbalsts LEADER projektos. Kā jebkuram uzņēmumam, arī Dagņa IK tas ir liels atbalsts, kas ļauj piepildīt vispārdrošākās idejas. Bet tajā pašā laikā saņemtais atbalsts projekta ietvaros arī neļauj atslābt, bet gan liek cieši turēties pie izvirzītajiem uzdevumiem un sasniegt iecerētos mērķus.

Iesniedzot projekta pieteikumu konkursā “Esi uzņēmējs Ludzas novadā”, ko katru gadu organizē Ludzas novada pašvaldība, piešķirot atbalstu novada jaunajiem uzņēmējiem savu uzņēmumu attīstībai un pilnveidei, IK “Dambis 4” saņēma atbalstu jauna inventāra un pamatlīdzekļu iegādei.

Jau otro gadu Dagnis izmanto iespēju, ko sniedz pašvaldība, daļēji fiansējot darbiniekus vasaras sezonā Ludzas novada skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma ietvaros. Vasara ir karstākais laiks tūrisma jomā, tāpēc šajā laikā palīgu darbs ir neatsverams. Turklāt tas ir lielisks veids, kā sniegt sava novada jauniešiem iespēju gūt pirmo darba pieredzi, nopelnīt pirmo algu un iepazīt uzņēmējdarbības kā iztikas avota pozitīvos un negatīvos aspektus.

Jāpiezīmē, ka Dagnis, pats gados jauns uzņēmējs, aktīvi atbalsta   darboties gribošus jauniešus. 2016. gadā viņš piedalījās arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Ludzas konsultāciju biroja jauniešu programmā “Laukiem būt!” Nākamajos gados viņš labprāt līdzdarbojās šajā pasākumā kā jauniešu iedvesmotājs, daloties ar savu pieredzi un sniedzot padomus topošajiem jaunajiem uzņēmējiem. Galvenais, ko Dagnis toreiz uzsvēra, bija ieteikums jauniešiem piedalīties visos iespējamos konkursos un projektos, lai gūtu papildu finansējumu sava biznesa attīstībai, kā arī lai iegūtu jaunus kontaktus, zināšanas un pieredzi. 

Patreiz IK “Dambis 4” piedāvāto pakalpojumu klāsts ir plašs. Ir izveidots savs zīmols “Atpūta Ludzā”, pieejamie pakalpojumi ir apkopoti mājaslapā http://atputaludza.lv, ir aktīvs konts Facebook, kurā regulāri tiek atjaunota un papildināta informācija.

“Atpūta Ludzā” piedāvā plostu nomu. Tas ir aizraujošs brauciens ar plostu  pa Ludzas Mazo ezeru kopā ar Tihovsku ģimeni. Brauciena laikā tiek dziedātas latgaliešu tautasdziesmas, mācīti tautisko instrumentu nosaukumi un demonstrēta to spēle.

Peldošā māja ar pirti ir lielisks veids, kā relaksēties un gūt sirds mieru. Tā atrodas pašā Latvijas austrumu pierobežā, meža ieskautā ezerā. Lielisks veids laiskai atpūtai ir kubls, kas  piemērots ne tikai atpūtai vasaras sezonā, bet arī ļoti iecienīts ziemas periodā.

Ludzu var iepazīt, arī laivojot pa Ludzas ezeriem, no kurienes paveras lielisks skats uz senajām pilsdrupām un vecpilsētu. Laivošana ir iespējama gan ar kajakiem, gan kanoe laivām.

Aktīvs ūdensprieku baudītājs

Ir izstrādāti vairāki laivošanas maršruti – pa Rītupi, Zilupes upi, Istras upi. Piemēram, laivošanas maršruts pa Zilupes upi ir gar pašu Latvijas austrumu robežu, tas ir savdabīgs veids, kā iepazīt Latvijas attālākos nostūrus, slīdot laivā pa upes straumi.

Tāpat tiek piedāvāti arī ekstrēmāki ūdens atpūtas veidi adrenalīna cienītājiem – ūdenspriekus var baudīt, arī vizinoties ar ūdensmotociklu, SUP dēļiem vai vindsērfingu.

Arī pats Dagnis ir aktīvs ūdensprieku baudītājs. Visos pakalpojumos, ko piedāvā “Atpūta Ludzā” zīmols, ir nepieciešam klienta aktīva iesaiste, līdzdarbošanās. Visus pakalpojumus iespējams tā uzreiz pat neizdodas izbaudīt, piemēram, vindsērfingā. Iemaņas ir jāapgūst. Dagnis ir izmēģinājis un apguvis visu, ko piedāvā saviem klientiem,  un labprāt dalās savās zināšanās, iedrošina un veic pamatapmācību nepieciešamības gadījumā. Jo gandarījums, prieks un emocijas, ko gūst klienti, ir tā vērts.

Dagnis arī aktīvi sadarbojas ar Ludzas tūrisma un informācijas centru. Sadarbībā ar vietējiem ēdinātājiem “Atpūta Ludzā” piedalījās nesen notikušajās Mājas kafejnīcu dienās, lutinot savus klientus ar dziesmām un gardiem ēdieniem uz plosta braucienā pa Zvirgzdenes ezeru.

Klienti lielākoties ir tūristi no Latvijas, bet apmēram 10% no viesiem ir ārzemnieki. Savukārt Latvijas tūristu sadalījums ir apmēram 20% Ludzas novada iedzīvotāji, bet 80% citu Latvijas novadu iedzīvotāji.

Dagnis atzīst, ka lielākais dzinulis, kas liek virzīties uz priekšu, ir redzēt smaidu un prieka dzirksteli sava klienta acīs. Neatsverams atbalsts uzņēmējdarbībā ir Dagņa ģimene, sieva Lana – tie ir cilvēki, kuri atbalsta, saprot un iedvesmo. Dagnis ir aizrautīgs makšķernieks, bet no sava uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem visvairāk ir iecienījis braucienu ar ūdensmotociklu.

Vairāk darot, visu var paspēt

Uz jautājumu, kā to visu var apvienot ar algotu darbu, ģimenes dzīvi un muzicēšanu, Dagnis atbild, ka, vairāk darot, vairāk var paspēt. Viss esot atkarīgs no plānošanas. Kad viss pašam sev ir salikts pa plauktiņiem, tad viss notiek.

Visiem jauniešiem, kuriem ir kāds sapnis par uzņēmējdarbību, Dagnis iesaka uzdrošināties un realizēt savas idejas. Taču ikvienam Ludzas viesim Dagnis iesaka ne tikai aktīvo atpūtu “Atpūta Ludzā”, bet arī noteikti apskatīt vecpilsētu, Ludzas dažādu konfesiju baznīcas, senās pilsdrupas, Amatnieku centru un Ludzas Novadpētniecības muzeju.

Karīna Koroļonoka, - gatavā vizītkarte, labots amats?

LLKC Ludzas konsultāciju biroja vadītāja

Foto: no ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru