Vecumnieku novada vidusskolas iepazīstas ar bioloģisko lauksaimniecību

GalerijaPrint

Šogad LLKC Bauskas biroja pārstāvji uzrunāja Skaistkalnes un Valles vidusskolu vadību, kuras labprāt piekrita skolēnus iesaistīt informatīvajā pasākumā skolēniem un jauniešiem. Pasākuma mērķis ir popularizēt lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares vispārizglītojošajās skolās.

Pasākums sākās ar Skaistkalnes vidusskolā, kur LLKC Bauskas biroja pārstāvji iepazīstināja skolēnus ar LLKC darbību. Nākošā  tēma bija uzņēmējdarbība laukos, skolēniem izstāstot par dažādām iespējām. Par piemēru tika minēti vietējie uzņēmēji – SIA “Pienjāņi”, z/s “Mačeni” un citi.

Par galveno tēmu šogad bija izvēlēta bioloģiskā lauksaimniecība, jo Vecumnieku novadā tā ir aktuāla, te ir liels skaits bioloģisko saimniecību. Skolēniem tika stāstīts par bioloģisko produkciju: kā to atšķirt un kādas vērtības ir tajos. Skolēni jau iepriekš bija apmeklējuši dažas bioloģiskās saimniecības un izrādīja interesi par bioloģisko lopkopību. It sevišķi – par antibiotiku ietekmi uz lopu veselību, kā arī lopu ārstēšanu, nelietojot antibiotikas. Uz šiem jautājumiem atbildēja lopkopības konsultante Anita Vismane un izskaidroja lopkopības nianses bioloģiskajās saimniecībās.

Skolēni no Valles un Skaistkalnes vidusskolām tika arī aizvesti uz Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālo struktūrvienību, kur skolēnus iepazīstināja ar mācību programmām. Skolēni tika sadalīti grupās un pie katras profesijas pasniedzējiem vajadzēja veikt praktiskus profesijai atbilstošus  darbus, tā iepazīstot attiecīgās profesijas nianses. Auto mehāniķu kabinets vairāk uzrunāja puišus, kur visi tika iepazīstināti ar dažādiem naftas produktiem, kas bija jāatpazīst, kā arī varēja patrenēties metināšanā. Viesmīlības un pakalpojumu speciālistu kabinets vairāk uzrunāja meitenes, jo bija visiem jāveido dažādi saldumu dekori, kā arī pareizi jāsaloka salvetes un jāuzklāj galds. Pie pavāriem visi izmēģināja roku cepumu cepšanā. Datorsistēmu tehniķu kabinetā skolēni iepazinās ar mūsdienu datortehnikas uzbūvi. Augkopības tehniķu kabinetā skolēni iepazina dažādus kultūraugus un nezāles, bet lielāko aizrautību sagādāja lauksaimniecības tehnikas angāra pameklējums.

Skolēniem arī bija iespēja iepazīties ar z/s “Ozoli” īpašnieku Andri Kalniņu, kurš veiksmīgi vada bioloģisko piena lopkopības saimniecību. Viņš izskaidroja skolēniem, uz kādiem principiem saimniecība darbojas. Skolēni baudīja saimniecības produkciju – dažādus dārzeņu un, protams, svaigu pienu. Gājām arī uz fermu, kur skolēni varēja apskatīt jaunos teliņus un pārējos liellopus.

Brauciena laikā tika uzdoti dažādi jautājumi par saimniecību, un atraktīvākie skolēni tika pie SIA “KEEFA” produkcijas. Bioloģisko dārzeņu biezeņi garšoja visiem.

Pēdējā vizīte bija Valles vidusskolā, kur skolēnus iepazīstinājām ar bioloģiskā lauksaimniecības principiem un būtību. Skolēni ar interesi klausījās un aktīvi piedalījās diskusijās. Pieskārāmies arī lopkopības tēmai un skaidrojām par cūku mēri: kādi biodrošības pasākumi jāievēro un ka pa kritušiem dzīvniekiem mežā ir jāziņo. Skolēniem tika uzdoti dažādi jautājumi par bioloģisko lauksaimniecību, uz kuriem ātri tika rastas pareizās atbildes, jo skolēni ir zinoši un atraktīvi.

Dace Griķe,

LLKC Bauskas nodaļa

Foto galerija: 

Pievienot komentāru