Uz Somiju pēc lauku uzņēmējdarbības pozitīvās pieredzes

GalerijaPrint

No 20. līdz 23. septembrim uzņēmēji no Lauku partnerības “Lielupe” un Liepājas rajona partnerības piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā un viesojās apbrīnojami skaitā ezeru pasaulē Lautsia Somijā.

No Lauku partnerības “Lielupe” darbības teritorijas piedalījās: “Piparmētru namiņa” saimniece Lolita Duge (mājražotāja/piparmētru pārstrāde, tējas, sīrupi, cepumi, zefīri, kosmētika un lauku tūrisms), biedrība “Liel.barons” (muižas apsaimniekošana, tūrisms un modes vēsture), zemnieku saimniecība “Bētras” (veselīgās krūmcidoniju un dzērveņu sukādes un sīrupi ar zīmolu “TePat”, augļkoku un krūmāju stādi), fiziskās un garīgās labsajūtas centrs “Vieglugaru.lv” (latviskās pirts pakalpojumi un tradīcijas), Inese Saulāja (dārzeņu audzēšana un tomātu pārstrāde, gatavojot gardo kečupu ar zīmolu “Superdentes”) un zemnieku saimniecība “Liepiņas” (medus un biškopības produkcija).

No Liepājas rajona partnerības darbības teritorijas piedalījās: Baiba Tikuma (mācību drava “Strops”, lauku tūrisms, medus un biškopības produkcija), SIA “ZOOVILLA” (lavandu audzēšana, dizaina mantiņas “LavenderToys” ar lavandas ziedu pildījumu, “LavenderVilla” – viesu namiņi semināru telpa, ekskursijas un nodarbības, “LavenderTaste”  – lavandas produktu mājražošana), “SOFIJAS laivas (viesu māja, laivu noma un citi ūdenstūrisma pakalpojumi Kurzemē), SIA “SC GRAND” (sēklu un riekstu maisījumi un dabīgi alkšņu malkas gaļas kūpinājumi).

Ar Somijas sadarbības partneru gādību divu dienu laikā, sadaloties grupās, kopā tika apmeklētas un iepazītas vairāk nekā 26 dažādas vietas, uzņēmumi un saimniecības, t.sk.:

 • lauku ģimenes saimniecības, kas nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu, piena lopkopību, kartupeļu un dažādu dārzeņu audzēšanu, agro tūrismu un mājražošanu;
 • vēsturisko stikla pūšanas ciematu, kur šobrīd savas mājas ir atraduši stikla dizaineri un stikla pūšanas kopiena;
 • mazu alus darītavu, kuras darbības pamatā ir īpašnieku neizmērojama aizrautība;
 • kopienu un nevalstisko organizāciju jaunrades, vēsturiskā mantojuma saglabāšanas un pasākumu norises vietas;
 • baznīcas, dažādus muzejus un vēsturiskās ēkas;
 • vietas, kur māca par veselīgu dzīvesveidu un rīko dažādas aktivitātes;
 • mājražotājus, kas gatavo sierus un saldējumus, veic gaļas pārstrādi un cep maizi;
 • lauku golfa laukumu, kas piedāvā iespēju bez steigas un mierā izbaudīt spēli un apkārtējo dabu;
 • Häme universitāti, kur ir iespējams apgūt daudzpusīgas zināšanas mežkopībā, elektroniskā, starptautiskā uzņēmējdarbībā un citos priekšmetos;
 • vietējo produktu veikalus un daudzas citas interesantas vietas un uzņēmumus.

Iepazinām vietējo dabu un tās izmantošanas iespējas, piesaistot tūristus, kā arī tradīcijas vietējo tirgus pasākumu rīkošanā, kur kā norises vieta tiek izmantota ciemata skola.

Būtu grūti raksturot visas apmeklētās vietas, bet ir dažas kopīgas iezīmes – ļoti liela nozīme, lai īstenotu noteikto ieceri, ir LEADER projektu finansējumam, ļoti aktīvai apmeklētāju piesaistei un informācijas sniegšanai tiek izmantots internets un sociālie tīkli, ir jūtams neizmērojams cilvēku sirsnīgums, viesmīlība, atvērtīb, daloties savā pieredzē, uzņēmīgums, darba un dabas mīlestība, kā arī kopības sajūta.

Jāatzīst, ka divas dienas pagāja ļoti ātri un katrs no brauciena dalībnieks ir guvis savas atziņas par redzēto un iespējām, kā var pilnveidot savu darbību. Ir arī iepazīti un nodibināti kontakti ar turpmākajiem sadarbības partneriem, ar kuriem paredzēta individuāla sadarbība – pieredzes apmaiņa.

Dalībai projektā tiek aicināti arī citi uzņēmēji no Jelgavas novada, Ozolnieku novada un Liepājas puses, kuri vēlētos atrast starptautiskus sadarbības partnerus, doties pieredzes apmaiņā, iegūt zināšanas, attīstīt jaunus produktus vai pakalpojumus, īstenot kopīgas mārketinga aktivitātes.

Papildus informāciju par projektu un tā aktivitātēm var atrast mājaslapā www.seic.ee vai arī, personiski sazinoties ar Lauku partnerību “Lielupe” un Liepājas rajona partnerību.

Brauciens notika starptautiskā LEADER projekta “Par ilgtspējīgu uzņēmējdarbību laukos” ietvaros.

Aleksejs Kačanovs,

 LLKC Liepājas biroja uzņēmējdarbības konsultants

UZZIŅAI

 • LEADER sadarbības projekts “Par ilgtspējīgu uzņēmējdarbība laukos” 2016.-2019. tika uzsākts, lai attīstītu astoņu LEADER vietējo rīcības grupu lauku teritoriju mikrouzņēmumus Igaunijā (Arenduskoda, East Harju un Green Riverland), Somijā (Linnaseutu, Pirkan Helmi un Sepra) un Latvijā (Lauku partnerība “Lielupe” un Liepājas rajona partnerība).
 • Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atklāta projektu iesniegumu konkursa Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma 19.3 “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” aktivitātes 19.33 “Starpvalstu sadarbība” atbalstu.
 • Projekta mērķa grupa: esošie un potenciālie lauku uzņēmēji, ģimeņu saimniecības, biedrības, kas attīsta saimniecisko darbību.
 • Galvenais projekta mērķis ir iesaistīt uzņēmējus starptautiskā sadarbībā, lai attīstītu pakalpojumus un apmainītos ar mārketinga pieredzi un zināšanām. Īpaša uzmanība pievērsta  jaunajiem uzņēmējiem, kas var piedalīties uzņēmēju apmaiņās un veidot sadarbības tīklu starp reģioniem.
 • Projekta aktivitātes ietver:
  • vietējo uzņēmēju starptautisko apmaiņu,
  • individuālus pieredzes apmaiņas braucienus,
  • kopīgas marketinga aktivitātes,
  • mājaslapas www.seic.ee izveidi, aktuālas informācijas ievietošana par projekta norisi un uzņēmējiem, kas meklē sadarbības iespējas.
Foto galerija: 

Pievienot komentāru