BIOAmata – gardas un bioloģiski audzētas zemenes

GalerijaPrint

Oskars Balodis ar ģimeni saimnieko jaunā Cēsu novada Amatas pagastā, gleznainās Amatas upes krastā. Saimniecība ir bioloģiski sertificēta un tiek apsaimniekoti 10 hektāri lauksaimniecības zemes, audzēti graudaugi un zemenes. Baložu ģimenes saimniecībai izveidots zīmols “BIOAmata”, kas šobrīd saistās ar bioloģiski audzētām zemenēm.

“Ja saimniekot, tad tikai bioloģiski!”

Uz jautājumu, kāpēc tieši “BIOAmata”, saimnieks Oskars Balodis atbild īsi: “Tāpēc, ka saimniecību “padzirda” upe Amata. Un kāpēc BIO? Tāpēc, ka tā vajag! Tā liek sirds!” Oskara Baloža saimniecības pirmsākums rodams pirms septiņiem gadiem, kad viņš sācis apsaimniekot sievas vecāku zemi un izveidojis nelielu ģimenes saimniecību. Zeme jau kopš 1989. gada tikusi apsaimniekota bioloģiski, un Oskars ar ģimeni to gribējuši turpināt. Saimniecība jau septiņus gadus, kopš Oskars saimnieko, ir arī bioloģiski sertificēta. “Saimniekot bioloģiski ir ģimenes lēmums un pilnīga pārliecība. Ja saimniekot, tad tikai bioloģiski!” saka Oskars.

Patlaban saimniecībā tiek apstrādāti 10 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Saimniecībā tiek audzēti dažādi graudaugi – rudzi, auzas, kvieši un griķi. Zemenes šogad tiek audzētas 1 ha platībā.

Graudaugi pagaidām tiek realizēti citām bioloģiskajām saimniecībām, bet nākotnē tiek domāts par graudaugu pārstrādi pašu saimniecībā.  Šobrīd saimniecība plašāk atpazīstama ar zīmolu “BIOAmata”, kas tiek saistīts ar bioloģisko zemeņu audzēšanu.

Zemeņu audzēšanas tehnoloģijas nepārtraukti tiek uzlabotas, tiek izmēģināti jauni varianti un risinājumi. Iepriekšējos gados zemenes lielākoties, tāpat kā daudzās citās saimniecībās, tika audzētas uz melnās plēves seguma, tomēr Oskars pamazām vēlas atgriezties pie stādījumiem ar salmu mulčas segumu. Oskars stāsta: “Uz plēves, protams, ogas ātrāk nogatavojas, bet salmi ir videi daudz draudzīgāks materiāls nekā rūpnieciski ražota sintētiskā plēve. Turklāt salmi tiek saražoti pašu saimniecībā un nav problēmu ar to pieejamību.” Oskars  2020. gadā veiksmīgi startējis LAP investīciju pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības” un par iegūto finansējumu iegādājies salmu smalcinātāju. Par saņemto  finansējumu vēl iegādāta arī laistīšanas sistēma, zemeņu stādi, stādītājs un šoka saldēšanas kamera.

Nu jau divus gadus Oskars zemeņu fasēšanai neizmanto arī plastmasas iepakojumus, bet otrreiz pārstrādāta kartona kārbas un kastes.

Ogu realizācija nav vienkārša

Tagad saimnieks par ogu pieprasījumu un realizāciju nemaz nesūdzas, un ar tirgus situāciju ir apmierināts. Bioloģiski audzētas zemenes ir pieprasīts produkts. Tomēr sākums, kā jau daudziem, nav bijis viegls. Kad pirms dažiem gadiem pirmie zemeņu stādījumi sākuši dot ražu, Oskars, kā jau lielākā daļa zemnieku, kuri kaut ko audzē, ar savām zemeņu kastītēm braucis uz tirgu. Tomēr tā izrādījusies diezgan skaudra pieredze un bieži vien gadījies tā, ka būšana tirgū sagādājusi arī vilšanos un rūgtuma sajūtu. Oskars saka: “Bioloģiski audzētām ogām ir pavisam cita vērtība, un, protams,  arī cita cena. Tirgū, blakus zemeņu tirgotājiem, kas tirgo ogas no Polijas, Spānijas un Grieķijas, vietējām, bioloģiski audzētajām ogām vienkārši pazūd konkurētspēja. Un vēl jau jāklausās cilvēku komentāri par ogu cenu, jāatbild uz jautājumiem “Kāpēc tik dārgi? Vai tiešām ogas ir vietējās?” Un pēc vairākiem šādiem braucieniem uz tirgu mēs sapratām, ka vairs uz tirgu braukt nevēlamies, ka tā nav mūsu vieta, kur piedāvāt savu bioloģiski audzēto produkciju”.

Tad abi ar sievu savas audzētās ogas piedāvājuši un reklamējuši caur saviem privātajiem profiliem sociālo tīklu vietnē facebook.com. Bet  sapratuši, ka vietnē facebook.com jāizveido uzņēmuma lapa. Izveidojuši to ar nosaukumu “BIOAmata”. Pēc uzņēmuma lapas izveides atpazīstamība un pieprasījums pēc ogām krietni vien pieaudzis, un šobrīd  mārketinga komunikācija pārsvarā notiek tikai šajā uzņēmuma lapā. “Tas ir patiešām vienkārši un efektīvi –  ievietojam aktuālo informāciju par produkciju, cenu, iegādes un piegādes iespējām, un klienti paši ar mums sazinās, piesaka pasūtījumus, atbrauc pakaļ ogām vai vienojamies par ogu piegādi. Un tie patiešām ir mūsu klienti, kuri novērtē bioloģiski audzētu ogu vērtību, domā par savu un savas ģimenes uzturu un veselību. “Mēs – Baložu ģimene – savu darbu darām no sirds, lai jums tiktu visgardākās ogas!” piebilst Oskars.

Vēl ogas tiek realizētas ar tiešās pirkšanas pulciņa starpniecību Cēsīs. Šogad pirmoreiz saimniecība piedāvā arī ogu pašlasīšanu, taču pagaidām – nelielā apjomā.  Iespējams, palielinoties stādījumu platībām, tas vērsīsies plašumā, jo cilvēku interese par to ir ļoti liela. Par to varat uzzināt “BIOAmata” FB kontā. Saimniecība atrodama arī vietējo ražotāju katalogā www.novadagarsa.lv.

Nākotnes plāni

Par nākotnes plāniem Oskars runā optimistiski, bet piesardzīgi, jo idejas vispirms jāizmēģina un tikai tad, ja sanāk, var attīstīt tālāk. Paralēli zemeņu audzēšanai un ogu sortimenta paplašināšanai Oskars vēlas audzēt vēl citas ogas. Patlaban iestādītas rudens avenes, un nākamgad tiks stādīti sausserži. Pagaidām stādījumi tiek ierīkoti nelielās platībās, lai saprastu, vai šīs kultūras būs tās, kuras vajadzētu audzēt. Tāpat Oskars novērojis, ka pēdējos gados liels pieprasījums ir nevis pēc pirmajām zemenēm, bet tieši pēc vēlajām zemenēm uz vasaras otru pusi, kad zemeņu raža visiem jau beigusies. Tāpēc iestādītas ļoti vēlu ražojošas zemeņu šķirnes.

Palielināt zemeņu stādījumu platību tagad Oskars neplāno, jo 1 ha ir optimālā platība, ar ko pašu ģimene saviem spēkiem var tikt galā. Drīzāk plānots strādāt pie ogu ražības uzlabošanas, jo raža varētu būt lielāka. Tāpēc vēl jāstrādā pie augu mēslošanas plāna izstrādes un mēslošanas tehnoloģijas uzlabošanas.

Pamazām tiek attīstīta ogu pārstrāde un saldēšana, lai klientiem pēc iespējas ilgāk varētu piedāvāt savas saimniecības produkciju ne tikai vasaras sezonā.

Runājot par nākotni un politiku, Oskaram ir tikai divas vēlmes. Viena, kas saistīta ar produkcijas iespējām, proti,  Oskars nākotnē vēlētos tādu kooperatīvu izveidi un attīstību, kas strādā tieši ar mazajiem ražotājiem. Un otra, lai ar laiku Latvijā visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes tiktu apsaimniekotas bioloģiski!

Gunda Kazerovska,
LLKC Cēsu biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: no Baložu ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru