Lauka diena – pasākums, kurā gūt un papildināt zināšanas

GalerijaPrint

Demonstrējumu pasākumu ietvaros 16. maijā Valkas novadā notika jau otrā lauka diena, ko organizēja LLKC Valmieras konsultāciju birojs sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Lauku atbalsta dienestu.  Tēmas “Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos Latvijas reģionos” ietvaros Ērģemes pagasta zemnieku saimniecībā “Lejasciņi” pie saimnieka Kristapa Sulas šogad ir ierīkots demonstrējums ziemas rapša audzēšanas tehnoloģijai, slimību un kaitēkļu ierobežošanas iespēju apzināšanai Vidzemes reģionā.

Paralēli ierīkots arī demonstrējums Kuldīgas novada Padures pagastā SIA “Upeskalni AB”, kur šogad aug vasaras rapsis. Demonstrējums saimniecībā tika ierīkots jau otro gadu, jo saimniecība ar LLKC ir noslēgusi piecu gadu sadarbības līgumu pasākuma īstenošanai. Katru gadu plānots demonstrējums vienā un tajā pašā laukā, bet tiks mainītas audzējamās kultūras, veidojot augu maiņu.
Semināra daļā LLKC pārstāvji prezentēja savu darbu demonstrējumā paveiktajā un padziļinātajās zināšanās. Par ziemas rapša audzēšanu dalījās LLKC augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis. Šogad uz lauka dienu bija uzaicināti arī firmu, ar kurām sadarbojas z/s “Lejasciņi”, pārstāvji: “Scandagra Latvia”  pastāstīja par jaunākajām rapša šķirnēm, savukārt “Yara Latvia” ‒ par laukaugu mēslošanu, izmantojot viņu produktus, “Konekesko Latvia” bija atveduši lauka smidzinātāju, un ne tikai praktiski iepazīstināja ar tā regulēšanu, bet notika arī smidzināšanas demonstrējums.
Šī gada lauku dienas tēma bija ziemas rapša audzēšanas pieredze Vidzemē un z/s “Lejasciņi”. Uz pasākumu bija ieradušies ne tikai lauksaimnieki no Valkas novada, bet arī no Smiltenes, Rūjienas, Priekuļu un pat Viļānu novadiem. Pasākums bija labi apmeklēts, jo arvien vairāk lauksaimnieku, lai varētu nodrošināt pareizu augu maiņu savā saimniecībā, nonāk pie lēmuma audzēt ziemas rapsi. Arī “Lejasciņos” šī kultūra tiek audzēta pirmo reizi, tieši tāpēc arī viņiem bija svarīgas zināšanas, ko sniedz eksperti.

Dalībnieku viedokļi

Rūjienas novada Jeru pagasta LKP “Laikmets” valdes priekšsēdētāja (agronome) Guna Bondare
‒ “Lejasciņos” esmu pirmo reizi. Pasākums noteikti bija lietderīgs, jo plānojam sēt ziemas rapsi arī savā saimniecībā. Īpaši svarīga bija LLKC augkopības nodaļas vadītāja Oskara Baloža lekcija par rapša augšanas īpatnībām, sēšanas laiku, kam pievērst uzmanību un tamlīdzīgi. Noteikti ņemšu vērā viņa ieteikto, sējot savu pirmo lauku ar ziemas rapsi.

LLKC Valmieras konsultāciju biroja augkopības konsultante Ilona Krūmiņa: 
‒ Lauka dienas dalībnieki koncentrētā veidā uzzināja jaunu informāciju, lai labāk varētu izprast ne tikai ziemas rapša, bet arī citu laukaugu kultūru audzēšanu. Ļoti būtiski bija Oskara Baloža komentāri tieši uz lauka, lai novērtētu augu stāvokli un izteiktu prognozes par to tālāku attīstību un potenciālo ražu. Nākamajā gadā, lai veidotos pareiza augu maiņa, demonstrējuma laukā tiks sēti ziemas kvieši. Pasākumi ir ļoti noderīgi ne tikai tiem, kuri plāno uzsākt kādas kultūras audzēšanu, bet arī tiem, kuri ar laukaugu audzēšanu nodarbojas jau ilgstoši, jo, tāpat kā dzīvē, nekas nestāv uz vietas, arī audzēšanas tehnoloģijas mainās un speciālistu ieteikumi ātrāk ļauj uzzināt jaunāko nozarē. 

Valkas novada Ērģemes pagasta z/s “Labārti” saimnieks Dzintars Jurševskis: 
‒ Līdz šim neesmu audzējis ziemas rapsi, bet tā kā par šī kultūrauga audzēšanu domāju jau sen, šajā lauka dienā izskanējusī informācija bija ļoti noderīga. Līdz šim man ir bijusi tikai pieredze, audzējot vasaras rapsi, domāju, ka jau šovasar izmēģināšu iesēt ziemas rapsi.

Pasākums notika Lauku attīstības plāna 2014.–2020. apakšpasākuma “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” ietvaros.

Valda Empele,

LLKC Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru