Nākotnes produkts no SIA “Labāka pensija”

GalerijaPrint

Apmeklēju Ivana Parfenoviča saimniecību “Labāka pensija”  Krāslavas novada Kaplavas pagastā. Tā ir daudznozaru saimniecība, darbojas jau kopš 2018 gada. Uzsākot saimniekošanu, Ivans nolēma, ka attīstīsies vairākos virzienos un ražos gan augkopības produkciju, gan lopkopības. Ivans pēc savas pārliecības ir ekoloģiskās produkcijas piekritējs, jau no bērnības, kad palīdzējis savu vecvecāku saimniecībā Medumu pusē, Daugavpils novadā. Vienmēr, cenšoties iepirkt vietējos pārtikas produktus no vietējiem ražotājiem sev un savai ģimenei, tika nolemts pašam uzsākt lauksaimniecības produkcijas ražošanu.

Saimniekot aizsācis ar 22 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kur tika iesētas vairākas graudaugu kultūras. Graudi tiek lielākoties  saražoti un patērēti savā saimniecībā kā spēkbarība lopiem. Saprotot, ka jāstrādā kvalitatīvi uz apsaimniekotās zemes, tika nolemts arī laiksaimniecības tehniku iegādāties ar atbilstošu jaudu un mūsdienīgu. Pirmais projekts bija “Jaunais lauksaimnieks”, kurā arī tika iegādāts jauns, moderns un jaudīgs traktors. Domājot par saimniecības paplašināšanos un par iespējām labāk izstrādāt lauksaimniecības zemi, tika nolemts startēt LEADER projektā, par kura līdzekļiem tika iegādāta jaudīgākā rekultivācijas zemes frēze savā klasē. Atkarībā no frēzējamā objekta sarežģītības pakāpes astoņās stundās iespējams safrēzēt aptuveni 0,8-3,0 ha lielu platību. Līdz ar to šo frēzi var izmantot gan no krūmiem un kokiem atbrīvotā laukā, kur palikušas saknes un celmi, kā arī izmantot laukā, kurš nav attīrīts un ir aizaudzis ar krūmiem un nelieliem kokiem. Tiek iegūts perfekts lauks – irdens, viendabīgs, pilns ar uzturvielām apstrādes slānī.

Papildus graudaugiem tika iestādīti pāris hektāri ar kartupeļiem, lai samazinātu ražošanas riskus, un patlaban SIA “Labāka pensija” ir ieguvusi sertificēta kartupeļu sēklu audzētāja statusu. Nakamajā gadā sertificētais sēklaudzēšanas materiāls būs pilnīgi bioloģisks. Saimniecība sadarbojas ar vācu uzņēmumu “Norik”, un ir tā sēklaudzēšanas materiāla oficiālais izplatītājs Latvijā. Pamatā saimniecībā audzē šādas sēklas kartupeļu šķirnes: ‘Solist’, ‘Gala’, ‘Paroli’, ‘Soraya’, ‘Birgit’.

Lopkopības galvenais virziens – Šarolē bioloģiskā tīršķirnes gaļas liellopu audzēšana, tā  tika aizsākta ar trīspadsmit šīs gaļas šķirnes liellopiem, tagad saimniecībā ir ap septiņdesmit liellopu. Ar savu pārliecību par ekoloģiskiem produktiem Ivans uzsāka bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāciju 2020. gadā.

“Strādāt mērķtiecīgi un attīstīties,” tā par savu saimniekošanu saka Ivans, daudz jau ir izdarīts, bet vēl daudz plānu un mērķu nākotnē. Patlaban tiek apsaimniekoti septiņdesmit astoņi ha lauksaimniecības zemes, klāt šogad nāks vēl apmēram divdesmit ha.

Nedaudz par nākotnes plāniem. Kļūt par lielākajiem sertificētajiem bioloģiskajiem kartupeļu sēklaudzētājiem Latgalē. Šogad tiks iestādīti vismaz desmit ha kartupeļu lauku koplatībā. Izpētot tirgus situāciju un saprotot, ka bioloģisko dārzeņu audzētāju trūkst reģionā, lai spētu nodrošināt savu un apkārtējo novadu pieprasījumu, šogad tiks uzsākta bioloģisko burkānu, galda biešu, sīpolu un ķiploku audzēšana.

Uzrakstīts vēl viens LEADER projekts, kura ietvaros tiks iegādāta noliktavas tehnika, kura spēs nodrošināt atbilstošo mikroklimatu dārzeņu kvalitatīvai uzglabāšanai. Līdz ar to tiks piedāvāts  Latgales reģiona lauksaimniekiem uzglabāt savu saražoto produkciju kvalitatīvi un bez zudumiem. Noliktavas ietilpība ir 300 tonnas, līdz ar to arī tiek pirkts atbilstošas jaudas aprīkojums. Tiek veidota mājaslapa “biobaze.lv”, kur visus šos produktus varēs apskatīt un iegādāties, kā tas jau tiek darīts, pasūtījums iefasēts dabīgā materiālā un ar kurjerdienestiem nogādāts līdz klientiem.

Galamērķis ir dārzeņu pārstrāde, šeit Ivans saredz lielas iespējas iekļūt mazumtirzniecības veikalu tīklos ar savu fasēto produkciju, kā arī savu bioloģisko un ekoloģiski tīro produkciju piedāvāt citiem pārtikas produkcijas ražotājiem.

Attīstības plāni grandiozi, un tie ir tikai daži no daudzajiem, kurus realizē saimniecība SIA “Labāka pensija.”  Ivans Parfenovičs ir  ļoti pretīmnākošs un atsaucīgs uzņēmējs, kurš gatavs apgūt arvien jaunus darbus un zināšanas, vienmēr labprāt izmanto Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra sniegtās mācību, semināru un pieredzes apmaiņas braucienu iespējas. Sarunas laikā jau ir pieteicies un apstiprinājis savu dalību “Novada Garšas” katalogā, ar kura palīzību arvien vairāk centīsies kļūt atpazīstamāks saviem  tagadējiem un nākotnes bioloģiskās pārtikas cienītājiem. Izdošanos!

Artūrs Pavļukevičs,
LLKC Krāslavas biroja uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru