Pēc vecvecmāmiņas receptes Ogrē top īpašs siers

GalerijaPrint

Ar ko jums asociējas oranžā krāsa – ar burkāniem, ar pīlādžiem, ar ķirbjiem? Ogrē šobrīd oranžā ir lapsu krāsa, “Lapsu Mājas siera” krāsa. Ja iegriezīsieties kādā tirdziņā Ogres novadā un arī citur Latvijā, tad jau iztālēm redzēsiet oranžo stendu ar gardajiem mājās darinātajiem sieriem.

Iedvesmojoties no vecvecmāmiņas recepšu grāmatā atrastās siera receptes, pilnveidojot to un pirmos ritulīšus dodot degustēt tuviniekiem, pirms vairāk nekā 10 gadiem sākās “Lapsu Mājas siera” stāsts. Latvijas mājražotāja produkts, kas nu jau ir ieguvis pircēju lielu piekrišanu gadatirgos visā Latvijas teritorijā – no Ventspils līdz Alūksnei, no Valmieras līdz Elejai. Ļoti iecienīts pat mūsu kaimiņiem igauņiem.

“Lapsu Mājas siera” gatavošanas process ir 101% roku darbs – sākot no sieru masas gatavošanas, līdz pat iepakošanai. Katrs siera ritulītis ir atsevišķi gatavots, līdz ar to katrā no tiem ir pievienotas īstās emocijas atbilstoši sieru garšām: labas domas, laba vēlējumi, smiekli un mīlestība!

Tikai trīs sastāvdaļas

“Lapsu Mājas siers” ir nenogatavināts siers, kura pamatsastāvā ir tikai govs piens, skābs krējums un olas. Siera pagatavošanā netiek izmantots ne etiķis, ne citronskābe, ne arī kādi citi ieraugi. Sieram piešķirta kvalitātes zīme “Zaļā karotīte”, ko iegūst produkti, kuri atbilst paaugstinātas kvalitātes kritērijiem un 75% no produktu ražošanā izmantotajām izejvielām iegūtas vienā ES dalībvalstī vai reģionā, kas shēmas norādē minēta kā izcelsmes valsts vai reģions, šajā gadījumā Latvija.

Būtiska atšķirība no citiem ir tāda, ka sieri tiek sieti ar samazinātu sāls un cukura daudzumu. Līdz ar to siers ir ļoti piemērots cilvēkiem, kuri savā uzturā nevēlas vai nedrīkst lietot produktus ar paaugstinātu sāls vai cukura daudzumu, kā arī bērniem.

27 dažādi sieri, kas garšotu pat Lennebergas Emīlam

Patlaban pieejams “Lapsu Mājas siers” ar 27 dažādām garšām. Bez tradicionālajām sieru garšām (ķimene, ķiploks, bezpiedevu) “Lapsu Mājas sieram” ir arī īpašie sieri, kas papildina sortimentu, piemēram, ar kaltētām baravikām, ar zaļajām olīvām, sinepju sēklām, čia sēklām, lobītām vai kraukšķīgām kaņepju sēklām, saldais ar piparkūku garšu. Mēnesī tiek saražoti aptuveni 1100 siera ritulīši, kas ir jau divas reizes vairāk kā pirms pāris gadiem.

Unikalitāte – Latvijā pirmais (kopš 2021. gada novembra) gatavotais un tirgotais bezlaktozes mājas siers. Bezlaktozes sieri ir pieejami ar tām pašām 27 garšām. Un arī iespējams pasūtīt sieru, kas gatavots bez olām.

Pašlaik oriģinālais siers ir nopērkams dažādos tirdziņos katru nedēļu visā Latvijā, veikalos Rimi Klēts (Spice, Alfa, Pulkvedis, Ogre), Rāmkalnu veikalā un Rāmkalnu kafejnīcā, Berģu Depo, veikalos Liepkalni un Lāči, kā arī dažos mazākos veikalos. Bezlaktozes siers tiek gatavots pēc individuāliem pasūtījumiem, tāpat arī nopērkams gadatirgos visā Latvijā un veikalā Liepkalni. Tiek plānota sadarbība ar veikalu Stockmann.

Leģendārais Ogres siers “Čiekuriņš”

Ogres pilsētas svētku laikā 2023. gada vasarā tika rīkots Ogres novada pašvaldības konkurss, kura ietvaros meklēja novada garšas produktu. Konkursā pieteiktais “Leģendārais Ogres siers “Čiekuriņš”” tika sasaistīts ar Ogres pilsētas ģerboni – vienu no  pilsētas oficiālajiem simboliem. Tajā ir attēlotas trīs priedes, kas apzīmē Ogres apkārtnes priežu mežus. Savukārt novada sauklis ir “Šeit dzimst leģendas!” Tieši tāpēc “Lapsu Mājas siers” kā Ogres novada garšas produktu piedāvāja mājas sieru ar priežu čiekuriem – leģendāru produktu, kas veicinātu novada atpazīstamību nākotnē. “Čiekuriņš” ieguva pirmo vietu šajā konkursā, kurā lēmēji bija pilsētas iedzīvotāji, viesi un Ogres novada pašvaldības žūrija.

Jāņu siers

Katrai valstij ir tai raksturīgas paražas, kas padara to unikālu un īpašu. Latvija, protams, nav izņēmums. Bagāta kultūra un senas tradīcijas ir tas, kas vijies cauri gadsimtiem un veido to, kāda Latvija ir šodien un būs rīt. Rūpīgi koptās un sargātās tradīcijas, kā arī iespējas tās izdzīvot, ir tas, kas piesaista kā Latvijas iedzīvotājus, tā arī viesus no visas pasaules. Vienalga, vai tie būtu svētki, atskatīšanās vairāku simtu gadu senā pagātnē, senās kultūras izzināšana vai Jāņu siera baudīšana – tas ir ceļojums laikā, kultūrā, tradīcijās un vērtībās! Tieši tas viss kļuva par stimulu tam, lai mazais mājražotājs sāktu siet Jāņu sieru. “Lapsu Mājas siers” vēl ir iesācējs – tikai 2024. gada 16. februārī kļuvuši par ES  “Garantētu tradicionālo īpatnību shēmas produktu reģistra” dalībnieku. Ogrēnieši ir tikai sestie Latvijā un pirmie Ogres novadā, kam ir tiesības ražot īsto Jāņu sieru. Visa komanda apzinās, ka priekšā vēl ir daudz darāmā un ir, kur tiekties, tajā pašā laikā lepojas, ka nu Latvijas tradicionālā produkta “Jāņu siers” ražotāju loks ir paplašinājies. Tā kā “Lapsu Mājas siers” ir mazais mājražotājs, tad Jāņu sieri top mājas virtuvē, bet tas nenozīmē, ka mazāk izjūtama piederība Jāņu siera tradīcijām. Tieši pretēji – Jānis Lapsa vēlas uzrunāt citus sieru ražotājus – gan lielus, gan mazus – un aicināt vēl papildināt produkta “Jāņu siers” ražotāju pulku.

“Novada Garša”

“Lapsu Mājas siers” ir aktīvi un radoši LLKC “Novada Garšas” kopienas biedri – produkti atrodami gan katalogā, gan nopērkami e-tirgū, kā arī vairāki sieri jau četrus gadus pēc kārtas ir ieguvuši medaļas “Novada Garšas” pārtikas produktu kvalitātes konkursos. Tāpat siera meistari bagātināja “Novada Garšas” stendu izstādē “Riga Food”.

“Lapsu Mājas siers” ir sociāli atbildīgs pārtikas produktu ražotājs, un rūpējas, lai saražotie produkti būtu ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi patērētājiem. Tādēļ dalība “Novada Garšas” konkursos, sieriem iegūtā atzinība un medaļas iedvesmo un parāda, ka izvēlētais virziens ir pareizs. Neapšaubāmi profesionāļu novērtējums dod produktiem “odziņu”, atzīst Jānis Lapsa: iegūtās medaļas sieru pircējiem rada padziļinātu interesi gan par mūsu sieriem, gan par “Novada Garšas” konkursu kopumā.

Izglītojošais darbs

Ar lekciju “Mazā mājražotāja veiksmes stāsts” ogrēnieši piedalījušies izglītības procesā dažādās Latvijas skolās – Ogres tehnikumā, Smiltenes tehnikumā, Imantas vidusskolā, Valdemāra pamatskolā Jumpravā.

Tiek piedāvātas prakses vietas studentiem – līdzšinējā sadarbība bijusi ar Latvijas Darba devēju konfederāciju un Rīgas Tirdzniecības profesionālo vidusskolu, kā arī noslēgts sadarbības līgums par turpmāku prakses vietu iespējamu nodrošināšanu ar Rīgas Tirdzniecības profesionālo vidusskolu.

Šogad pirmo reizi mazie mājražotāji iesaistījās Ēnu dienā, piedāvājot ēnot profesijas: siera meistars, sabiedrisko attiecību speciālists un administratīvais darbinieks.

Ekskursijas

Iepriekš piesakoties, ir iespēja apmeklēt “Lapsu Mājas siera” ražotni. Viesojoties Ogres upes krastā, uzzināsiet par siera ražošanas pirmsākumiem, attīstības procesu, nākotnes plāniem un mērķiem. Būs iespējams degustēt dažādus svaigos sierus, pašiem pamēģināt tos grilēt, kā arī sagatavot un nogaršot sierdogus.

Atbalsts

2023./2024. mācību gadā tika atbalstīti jaunieši projekta “KaPLiS” aktivitātes “Iedrošināt, palīdzēt, uzmundrināt!” pasākuma ietvaros. Nosūtīti divi sūtījumi ar produktiem Ukrainas aizstāvjiem. 2024. gada plāns – atbalstīt Ogres novada sieviešu hokeja klubu “Ogres Grācijas”.

“Lapsu Mājas siera” komanda ir ģimene:

-       siera meistars Jānis (arī tirgo),

-       Jāņa palīgs administratīvos jautājumos Sabīne (arī tirgo),

-       Sabīnes meita Beāte (reklāmas, mārketinga un sociālo tīklu jautājumi, arī tirgo),

-       Sabīnes dēls Kristaps ar draudzeni Evu (arī tirgo),

-       Jāņa māsas meita Guna un draudzene Madara, visi jaunieši, kas vēlas sadarboties – Beātes bērnības draugs Mārtiņš, skolas biedrenes, Gunas un Madaras skolas draudzenes, kaimiņu bērni – Amanda u. c.

-       galvenais “brigadieris” omīte Irēna, kura vienmēr sniedz atbalstu siera garšu sagatavju veidošanā, piemēram, saldajam sieram griež aprikozes vai cidonijas.

“Lapsu Mājas siera” komanda ir lieli aktīvisti un vienmēr gatavi iesaistīties dažādās labestīgās avantūrās. Paldies no LLKC Ogres biroja un arī  “Novada Garšas” komandas par to!

Elīna Masteiko,
LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante,
“Novada Garšas” reģionālais koordinators 

Foto: Uģis Avots un no ģimenes arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru