Preiļu un Līvānu skolēni iepazīst lauksaimniecības nozares

LLKC Preiļu nodaļa septembrī organizēja divus  informatīvos seminārus, lai popularizētu skolās uzņēmējdarbību.

Vispirms atsaucīgu klausītāju lomā bija Preiļu novada Preiļu 1.  pamatskolas devīto klašu  skolēni, kopskaitā 39. Tikšanās laikā viņi tika iepazīstināti ar daudzpusīgām uzņēmējdarbības iespējām laukos, uzzinot gan par tradicionāliem, gan netradicionāliem lauksaimniecības veidiem. Skolēni labprāt iesaistījās diskusijās, atbildēja uz dažādiem atjautības un zināšanu pārbaudes jautājumiem. Par savu pieredzi mājražošanā stāstīja z/s “Vilkači” saimniece Skaidrīte Grigale,uzsverot, ka, laukos dzīvojot, ir svarīgi prast gudri izmantot pēc iespējas vairāk uzņēmējdarbības iespēju. Nelielas zemnieku saimniecības īpašniekiem  jādara viss  savas darbības dažādošanai, lai varētu piedāvāt patērētājiem pēc iespējas daudzveidīgāku produkcijas klāstu. Z/s “Vilkači” darbojas bioloģiskās saimniecības nozarē, tās galvenie virzieni ir augļu un ogu audzēšana un pārstrāde. Saimniecībā audzē bumbieres, upenes, cidonijas, smiltsērkšķus. Nelielā platībā – avenes, zemenes,  ziemas ķiplokus.

Skaidrīte Grigale labprāt pastāstīja par mājas apstākļos ražotajām sukādēm, ārstniecības tējām, sulām un cienāja klātesošos ar pašas ražoto produkciju. Skolēniem tika dota iespēja degustēt arī z/s  “Pumpuri” saražotos sierus. Skolēniem vajadzēja novērtēt gan sieru garšas kvalitāti, gan uzminēt sastāvdaļas, kas piešķir katram sieram tā neatkārtojamo savdabību.

Klātesošo jauniešu neviltotu interesi izraisīja sagatavotais praktiskais uzdevums, t. i., pēc sagatavotajiem paraugiem atpazīt dažādu kultūraugu sēklas.

Ne mazāk jauka izvērtās tikšanās ar Līvānu 1. vidusskolas sestās klases audzēkņiem. Šeit mūs sagaidīja 20 skolēnu un skolotāja. Lauku uzņēmēja Līvija Paegle no Vārkavas novada iepazīstināja ar savu pieredzi  ārstniecības augu audzēšanā un tēju ražošanu mājas apstākļos. Viņa pastāstīja, ka sākotnēji saimniecībā nodarbojušies tikai ar lopkopību, bet vēlāk jau meklējuši jaunas iespējas attīstībai. Protams, daudzus augus šajā saimniecībā audzē vairumā, tāpēc arī piedāvāto tēju klāsts tik plašs – kumelītes, piparmētras, raudenes, pelašķi, kliņģerītes, vīgriezes, asinszāles u. c. Arī skolēni varēja pārliecināties par sortimenta daudzveidību – pēc smaržas noteikt  drogas, pateikt, kādam nolūkam konkrētā tēja jālieto. Turklāt šī pasākuma laikā audzēkņi uzzināja arī daudz dzīvē noderīgu gudrību: kādā laikā katra tēja vācama, kā smalcināma un  kādā temperatūrā žāvējama.

Skolēni ar ļoti lielu interesi iesaistījās konkursā “Zini vai mini”, kur varēja atbildēt uz dažādiem jautājumiem par lauksaimniecību. Par pareizi atbildētajiem jautājumiem skolēni saņēma dāvanas ar LLKC un Valsts Lauku tīkla simboliku.

Pasākuma beigās jaunieši tika aicināti nebaidīties nākotnē saistīt savu dzīvi ar laukiem, jo laukos vienmēr ir izcilas iespējas gan mazākai, gan lielākai veiksmīgai uzņēmējdarbībai.

Tekla Mediņa,

LLKC Preiļu nodaļas lauku attīstības konsultante         

Pievienot komentāru