Saimnieks savā zemē

GalerijaPrint

Dažas dienas pirms kulšanas sezonas sākuma dodos uz Aknīstes novada Asares pagasta Anceni, lai tiktos ar SIA “Slaides” īpašnieku Aini Čāmānu un parunātu par dzīvošanu un saimniekošanu laukos. Piecdesmit minūšu brauciena attālumā no Jēkabpils, pa putekļainajiem ceļiem tuvojoties Ancenei, kur atrodas Aiņa mājas, jaunā kalte, darbnīcas un serviss, nāk prātā viņa teiktais iepriekšējā tikšanās reizē, ka “esam Ancenē – Eiropas centrā”.

Ancene atrodas ceļu krustpunktā, 5 km no pagasta centra Asares, 17 km no novada centra Aknīstes un 168 km no Rīgas. Eiropas centra noskaņu te rada uzņēmīgi un darbīgi cilvēki, sakārtota biznesa vide, vienīgi pagasta ceļi vēl nav tādā līmenī. Lai gan Ainis ieguvis ar lauksaimniecību nesaistītu profesiju, tomēr atgriezies laukos un nespēj iedomāties citu vietu, kur dzīvot un saimniekot. Pagājuši 16 gadi, kopš ar vecāku un ES finansējuma palīdzību nodibināta SIA “Slaides”. Visu šo gadu laikā saimniecība attīstīta un modernizēta, īstenoti vairāki projekti.

Ievēro labas prakses nosacījumus

Patlaban saimniecība septiņu pagastu teritorijās apsaimnieko 700 ha gan nomas, gan īpašumā esošas platības, audzē ziemas un vasaras rapsi 175 ha, ziemas kviešus 180 ha, auzas 90 ha, rudzus 60 ha, zirņus 50 ha, miežus 30 ha, griķus 30 ha un trešo gadu – kukurūzu graudiem 40 ha platībā, ir arī papuve.  Kukurūzas graudi tiek audzēti lopbarībai vietējām lopkopības saimniecībām, vēl tiek meklēti labākie paņēmieni, bet viens gan skaidrs – jāizvēlas pašas agrākās šķirnes. Vidēji lauki atrodas 15 km attālumā, taču tālākais lauks ir 40 km tālu, tāpēc sēja un pārējie darbi tiek veikti pa lauku blokiem. Saimnieks teic, ka ir laba sadarbība ar visiem tirgotājiem, viņš neizvēlas vienu firmu. Sēkla tiek pirkta no audzētājiem, piemēram, z/s “Kotiņi”, vai arī sēj pašu audzēto. Jautāts, kāda ir sadarbība ar apkārtnes biškopjiem, Ainis atbild, ka laba un nekādu pretenziju nav, jo uz viņa laukiem tiek aizvestas bišu saimes un miglojot tiek ievēroti visi drošības pasākumi. Saimniecībā tiek ievēroti labas lauksaimniecības prakses nosacījumi. Labāk te padodas un lielāka atdeve saimniecībā ir no ziemājiem, vasarāji prasa lielākus ieguldījumus, un ražas ir zemākas. Augsnes ir dažādas: gan māls, gan smilts, arī kūdra, dažkārt tas viss vienā laukā. Lai gan Ainis rūpīgi seko līdzi visiem naudas ieguldījumiem un peļņai, viņš uzskata, ka ražu rekordi nav viņa mērķis. Lauki ir sakopti, appļauti un garāmbraucējiem sniedz patīkamu iespaidu.

Dažkārt nākas zaudēt, citreiz – vinnēt

Audzējot dažādas kultūras, dažkārt nākas zaudēt, citreiz vinnēt. Daudz kas atkarīgs no laika apstākļiem, no cenu politikas vai citiem neplānotiem sarežģījumiem, bet Ainis uzskata, ka visas problēmas var atrisināt, pats galvenais – sevi negrauzt. Viņš analizē, kas jādara savādāk, seko līdzi jaunākajām šķirnēm, tehnoloģijām, realizētie projekti dod ieguldītajam darbam drošību. Serviss tehnikas remontam aprīkots ar visām nepieciešamajām iekārtām, lai varētu salabot gan savu, gan apkārtējo uzņēmēju tehniku. Apgūstot ES finansējumu, 2018. gadā ekspluatācijā nodots graudu pirmapstrādes un uzglabāšanas komplekss, kura jauda ir pietiekoša arī sarežģītiem laika apstākļiem. Kopš kompleksa uzcelšanas saimniecībā var nodrošināt visu ražošanas ciklu no sējas līdz kulšanai, ieskaitot transportu, kalti, remontu. Pats savā laboratorijā saimnieks var sekot līdzi graudu kvalitātei. Mērķis, nodrošināt pārtikas kvalitāti, pārsvarā tiek sasniegts. Plašās noliktavas nodrošina graudu uzglabāšanu. Tikai nokulto rapsi pārdod uzreiz, pārējās kultūras ar saimniecības transportu tiek vestas uz ostu pēc sezonas noslēguma, pat līdz pavasarim. Ainis pārzina visus procesus saimniecībā: no plānošanas un lēmumu pieņemšanas uz lauka līdz darbam kaltē, pie kombaina vai traktora stūres. Saimniecībā jau četrus gadus lauki netiek arti, tos disko vai apstrādā ar rugaines kultivatoru. Otro gadu tiek izmēģināta joslu apstrādes tehnoloģija (“strip-till”), izmantojot speciālās sējmašīnas pakalpojumu. 2019. gada rudenī tādā veidā tika iesēti ziemas kvieši, bet 2020. gada pavasarī – vasaras kvieši. Rezultātu saimnieks vērtē atzinīgi un plāno šādu sējmašīnu iegādāties pats.

Sava novada patriots

Ainis Čāmāns ir sava novada un dzimtās Ancenes patriots. Par to liecina viņa aktivitātes novadā un plašākā apkārtnē. SIA “Slaides” jaunās kaltes torņa galā vienmēr plīvo Latvijas karogs.  A. Čāmāns ir zemessargs, brīvprātīgais ugunsdzēsējs, par savu darbu labprāt stāsta skolēniem, pašvaldības viesiem, pieredzes apmaiņas braucienu dalībniekiem, iesaistās pagasta aktivitātēs. Brīvajā laikā Aiņa vaļasprieks ir medības. Aknīstes novada pašvaldība atzinīgi novērtē viņa sabiedrisko aktivitāti un veiksmīgo saimniekošanu. 2019. gada nogalē Aini izvirzīja Zemgales plānošanas reģiona labāko uzņēmēju godināšanai. Rundāles pils Baltajā zālē  Ainis Čāmāns saņēma titulu “Gada uzņēmējs Zemgalē 2019”. Viņš pats gan saka, ka vēl kāds gads vajadzīgs, lai viss saimniecībā būtu labi. Saimniecība jāturpina attīstīt, modernizēt, jāiegūst stabilākas ražas, jāceļ efektivitāte. Ainis uzskata, ka laukiem ir nākotne, un viņš nevar savu dzīvi iedomāties citur kā laukos.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Anita Putka 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru