Sapņus ar garšu iespējams īstenot

GalerijaPrint

Beatrise Kražovska ir jauna sieviete (34 gadi), kuras saimniecība “Paegļi” atrodas Rudē, Rojas novadā. Viņa vienmēr zinājusi, ka grib dzīvot laukos, taču neparedzēja to, ka kādreiz nodarbosies ar lauksaimniecību.

Iepriekš pat teikusi, ka riebjas kaut ko ravēt un audzēt, un tad “saslimusi” ar krūmmellenēm. Viss tikai tāpēc, ka tās ļoti garšojušas. Beatrise ir pierādījums tam, ka, ja cilvēks dara to, kas patīk, un seko savam sapnim, var paveikt daudz.

Sapnis par krūmmelleņu audzēšanu aizsākās 2015. gadā, kad tika iestādīti pirmie trīs krūmi, nākamaja gadā tiem pievienojās vēl 30  krūmiņi. 2017. gadā šis projekts uzņēma apgriezienus, un tika iestādīts pirmais pushetārs. 2018. gadā tika apstādīts vēl nedaudz virs hetāra. 2019. gadā, pateicoties MLS (Mazo lauku saimniecību) projektam, tika apstādīts vēl pushektārs. Patlaban apstādītā zemes platība ir 2,15 ha, kur aug 4519 krūmiņi.

Betrise stāsta: “Viss iepriekšminētais ir iespējams tikai tāpēc, ka mana ģimene trīs cilvēku sastāvā strādā kā ļoti laba komanda. Mēs katrs esam spēcīgāki savā darbības jomā, bet kopā spējam izdarīt ļoti daudz un dažādas lietas pašu spēkiem, iztiekot bez darbaspēka no ārpuses. Mūsu mājas neatņemama sastāvdaļa ir trīs vācu aitu suņi, kuri aktīvi piedalās visos darbos un arī nedarbos.”

Krūmmellene nav “viegls” augs, tā ir prasīga. Lai uzsāktu krūmmelleņu biznesu, vajag ļoti lielus ieguldījumus – zemes sagatavošana, kūdra, stādi, laistīšana, mēslošana, apdobju apkopšana –, kas netiks atgūti pirmajā gadā. Lai to darītu, tam ir jāpatīk.  

Pirmie 1,67 ha tika iekopti un apstādīti par saviem līdzekļiem. Domājot par paplašināšanos, 2018. gadā radās iespēja piepirkt zemi, ko veiksmīgi izdevās izpildīt, jo arī ALTUM noticēja šim sapnim un idejai. 

2019. gadā īstenots MLS projekts. Tā mērķis bija izveidot saimniecības skatījumā ideālo krūmmelleņu lauku. Tas bija paredzēts uz agrotekstila, lai cīnītos ar nezālēm. Tika izveidota pilienlaistīšanas sistēma, kas ietaupītu laiku un naudu par elektrību, kā arī, lai samazinātu laiku un darba spēku mēslošanai. Par projekta līdzekļiem tika paplašināta arī tehnikas bāze un aizsākta zemeņu audzēšana.

Paralēli  krūmmellenēm, sausseržiem un zemenēm tiek audzēti arī dažādi dārzeņi – ķirbji, kartupeļi, čufas (tīģerrieksti), kalē kāposti, gurķi, tomāti, nātres u. c. ar kopējo platību 3,5 ha.

Saimniecībā visas ogas un dārzeņi tiek pārdoti svaigi, tikko no lauka. Krūmmellenes piedāvā lasīt arī pašiem, ko ļoti labprāt cilvēki izmanto un priecājas par šadu iespēju. Kad zemenes būs paaugušās, arī tām tiks  piedāvāta šāda iespēja. Dārzeņus gan klienti labāk izvēlas pirkt jau novāktus, bet ir cilvēki, kuriem ir interese pašiem aiziet uz lauku un paskatīties, kā aug, un pašam noplūkt to dārzeni.

Beatrise aicina uz tikšanos sezonas laikā saimniecībā, uz svaigām un veselīgām ogām un dārzeņiem, kā arī pačukst, ja rudenī pandēmija būs beigusies, tad saimniecībā plānots uzrīkot Ražas svētkus. Ar saimniecību iespējams sazināties Facebook kontā Krūmmellenes Rude, kā arī pa tālruni 27651751.

Katrīna Kļimovska,
LLKC Talsu konsultāciju birojs

Foto: no saimniecības krājuma

Foto galerija: 

Pievienot komentāru