Sēlpils “Cerēkļos” īstenojas plāni, dzimst jaunas idejas

GalerijaPrint

Dabas ritmi un cilvēku dzīve šogad ir savādi. Pirmās saulainās dienas tuvāk pavasarim lauku cilvēkiem lika rosīties un radīja sajūtu, ka tūlīt sāksies dārza darbi. Taču aprīļa mainīgie laikapstākļi un situācija valstī un pasaulē visu piebremzē, liek šaubīties, daudz ko pārdomāt, rada nedrošību un neziņu. Tomēr lauksaimnieki, nezaudējot optimismu, dara savus ierastos darbus. LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja speciālisti ar saviem klientiem lielākoties sazinās neklātienē, bet ir līdzās viņu rūpēs par laukiem, lopiem, produkcijas realizēšanu un arī priecājas par padarītajiem darbiem, īstenotajiem plāniem.

Ingas Kondratjevas z/s “Cerēkļi” Salas novada Sēlpils pagastā realizē LAD projektu pasākumā "Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības". Inga kopā ar ģimeni plāno attīstīt dārzeņkopību. “Cerēkļi” ir neliela saimniecība ar 13 gadu pieredzi dārzeņu un to stādu audzēšanā un tirgošanā, kas papildināta ar zināšanām LLKC mācībās un semināros. Apgūta mācību programma “Lauksaimniecības pamati”. Saimniecība attīstījusies pakāpeniski, sākot audzēt tradicionālās kultūras, pakāpeniski dažādojot un papildinot piedāvāto sortimentu. 2020. gads saimniecības vēsturē būs īpašs ar to, ka šogad Inga ar ģimeni cītīgi strādā, lai piepildītu jaunuzcelto  300 m 2 lielo siltumnīcu – tuneli. Viņa atzinīgi novērtē ilgstošo sadarbību ar firmu SIA “Garden Plast”, kura uzstādīja siltumnīcu. Tā ir iebūvēta zemē uz īpašiem enkuriem, ir dubultās plēves segums ar gaisa spraugu. Optimālos apstākļus augiem nodrošina dators vai, kā Inga saka, “siltumnīcas sirds”. Ar tā palīdzību notiek ventilēšana un vajadzīgās temperatūras nodrošināšana, lūku atvēršana, pat vēja virziena un stipruma noteikšana, lai pie 16 m/s ieslēgtos avārijas sistēma un lūkas aizvērtos. Pirms dažām dienām, kad Inga strādājusi siltumnīcā, vējš bijis 28 m/s, bet gan stādi, gan saimniece bijuši drošībā.

Patlaban siltumnīcā aug 60 šķirņu apmēram 10 000 tomātu stādi, 12 šķirņu 3500 gurķu stādi un 5000 paprikas stādi. Vēl ir arī dažādi garšaugi, 17 šķirņu ķirbji, 6 šķirņu kabači, 5 šķirņu  melones, 8 šķirņu arbūzi. Jāpārzina šķirņu īpatnības un jāievēro sēšanas grafiks, lai stādi to pārdošanas un arī prognozētās stādīšanas brīdī būtu atbilstošā izmērā. Šogad sezona sākās ar 20. janvārī iesētiem garšaugiem, bet tagad pie saimniekiem jau gatavi doties tomātu, paprikas, aso piparu un gurķu stādi. Pircējiem izvēle ir liela. Saimnieces sirdslieta ir puķes, tāpēc piedāvājumā ir arī puķu stādi: 8 šķirņu puķuzirņi, t.sk. nokarenie – audzēšanai podos, asteres, samtenes, cīnijas, vasaras dālijas. Ingas mīļākie ziedi ir gladiolas, viņai ir 27 šķirņu kolekcija, pārdoti tiek gan sīpoli, gan rudenī ziedi. Savukārt vīra Andreja sirdslieta ir pats sākums – sēšanas process. Viņa pārziņā arī kastīšu sagatavošana, dezinficēšana, citi tehniskie darbi. Stādu audzēšana nav vienkārša lieta, bet arī  tirgošanā vajadzīgas prasmes un izturība. No aprīļa beigām līdz jūnija sākumam parasti notiek braucieni uz tuvākiem un tālākiem tirgiem: Jēkabpils, Pļaviņas, Madona, Viļāni, Rēzekne, Kārsava, Dagda, Balvi, Salaspils, Baldone, Carnikava. Uz tālākajiem jāizbrauc jau naktī. Vienlaikus siltumnīcās tiek stādīti dēsti ražas iegūšanai, ap 10. jūniju ir pirmie gurķi un zemenes. Pēdējos trīs  gadus apmēram 1 ha platībā tiek audzēti ziemas ķiploki.

Patlaban vēl pastāv neziņa, kā šogad varēs realizēt izaudzēto. Vairāk jādomā par reklāmu, top mājaslapa www.cerekli.lv, kur būs plašāka informācija par produkciju, tirgošanas vietām.

Strādājot Inga domā par nākotni, dzimst jaunas idejas. Viņa plāno siltumnīcā audzēt vīnogas un zemenes agrai ražai, laukā vairāk audzēt ilggadīgās puķes un tuvākajos gados ierīkot melleņu stādījumu.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru