Pilnu punci ar bioloģiski audzētu pārtiku

GalerijaPrint

Laikam jau patlaban šis stāsts neizklausīsies ļoti oriģināls – divi jauni cilvēki vēlējās tikt prom no pilsētas un biroja darba, lai dzīvotu lauku vidē un audzētu sev pārtiku, kā arī piedāvātu to citiem. To varam stāstīt par Elīnu Kalniņu un Augustu Vilemsonu Daugmalē. 

Daugmales pagasta zemnieku saimniecība “Celmi” oficiāli tika dibināta 2021. gada 30. martā, un tās īpašniece ir Elīna Kalniņa. Tomēr plāni tapa un soļi saimniecības virzienā tika sperti jau agrāk. Saimniecībai jau kopš dibināšanas brīža tika uzsākts sertifikācijas process, lai iegūtu bioloģiskās saimniecības sertifikātu. Strādā visa ģimene kopīgiem spēkiem – Elīna ar vīru Augustu un diviem maziem bērniem. 

Apgūst daudzpusīgas zināšanas 

Elīna ir ieguvusi maģistra grādu jurisprudencē un kādu laiku arī strādāja šajā jomā, tomēr pēc pirmā bērniņa piedzimšanas saprata, ka biroja ikdiena nav īstais aicinājums. Tā tika sākts apmeklēt dažādus kursus un mācības saistībā ar lauksaimniecību un pieņemts galīgais lēmums, ka lauksaimniecība ir īstais nākotnes ceļš, un pavisam nejauši radās arī iespēja iegādāties lauksaimniecības zemi. Turpinājumā soli pa solim tika apiegūtas zināšanas dažādos veidos – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bioloģiskās lauksaimniecības kursi, dalība LLKC mācībās un konkursā “Laukiem būt!”, ar LLKC Ogres biroja speciālistu palīdzību iesniegts projekts Lauku atbalsta dienestā, lai iegūtu finansējumu ogulāju paplašināšanai un laistīšanas sistēmas izveidei, kā arī ogulāju iežogošanai. Paralēli notika vēl mācības Bulduru dārzkopības vidusskolā. Savukārt Elīnas vīrs Augusts Vilemsons ieguvis vidējo profesionālo izglītību Rīgas Celtniecības koledžā un strādājis par santehnikas speciālistu, bet vēlāk ieguvis bakalaura grādu finansēs. Kopā abu iegūtā izglītība un darba pieredze ļauj saimniekot zemnieku saimniecībā, šo procesu izvērtējot no dažādiem aspektiem un veicot visus darbus pašu spēkiem, sākot no darba uz lauka līdz pat grāmatvedībai un mārketingam. 

Saimniecība izveidota divu gadu laikā 

Kopš dibināšanas divu gadu laikā saimniecība no aizaugušas pļavas ir pārvērsta ogulāju stādījumos kopumā vairāk kā 2 hektāru platībā. Tiek audzētas dažādas ogas – sausserži, vasaras un rudens avenes, kazenes un plūškoki. Papildus arī ķiploki 0,5 hektāru platībā un dažādi citi dārzeņi mazākā apjomā. Pagaidām katru gadu citādāk – vēl tiek meklēta sava niša. Jau otro gadu Elīna un Augusts eksperimentē ar arbūzu audzēšanu uz lauka, kā arī otro gadu “Celmos” būs pieejami ķirbji – visvairāk ‘Halloween’ šķirnes.

Saimnieki izvēlējušies iet bioloģiskās saimniekošanas ceļu, jo uzskata, ka tikai tā ir ilgtspējīga, mazāk kaitīga dabai un piemērota mūsu veselības veicināšanai. Elīna pārliecinoši stāsta: “Paši ikdienā lielākoties izvēlamies iegādāties un ēst bioloģiski audzētus produktus, jo jūtam ieguvumu veselībai, kā arī saviem bērniem vēlamies dot tikai to labāko”. Saimniekiem gan nākas atzīt, ka saimniekot bioloģiski nav viegli – jādomā, kā cīnīties ar nezālēm un kaitēkļiem, kas bieži prasa lielu darba apjomu, kā arī jāprot zeme pabarot ar dabīgiem mēslošanas līdzekļiem. Lai to visu īstenotu, ir jābūt ļoti lielai zināšanu bāzei, kā arī tehnoloģiskajam nodrošinājumam. 

Pieredze ne, bet mērķi ir lieli 

Elīna un Augusts: “Pieredze lauksaimniecībā mums nav liela, bet ir lieli mērķi un milzīga apņēmība tos sasniegt. Mēs mācāmies darot, pieļaujot kļūdas, bet ir interesanti. Jau šobrīd, īstenojot dažādus eksperimentus, noskaidrots, ka ne visa informācija profesionālajā literatūrā vai ekspertu viedokļos ir patiesa.”

Šī gada sākums nav bijis viegls interesanto laika apstākļu dēļ. Pavasara salnas turpinājās teju līdz Jāņiem, kā rezultātā apsala gan avenes un kazenes, gan arbūzi. Bet pēc salnām uznāca liels karstums un sausums – saprotams, ka aplaistīt 2 ha ogulāju atkal bija izaicinājums, ja nav tam piemērotas tehnikas. Par to, kāda būs gaidāmā raža, vēl pāragri spriest, bet izskatās, ka dažādi nelabvēlīgie laikapstākļi to būs negatīvi ietekmējuši. Savukārt arbūzu jaunstādus apmeklēja kovārņi, kas tos izrauj ārā ar visām saknēm, laikam meklējot sulīgos tārpus. Arī ar darbaspēka atrašanu klājas grūti, jo pat par vidējo algu Latvijā neatrodas strādnieks, kas vēlētos nodarboties ar stādījumu apkopšanu, līdz ar to iekavējas darbi un tos nākas darīt, izvērtējot prioritātes.  Piemēram, jāizšķiras, vai ravēt avenes, ķiplokus vai sausseržus, sēt zaļmēslojumu vai laistīt stādījumus, kas praktiski jādara vienā laikā. Un bioloģiskajā saimniecībā nezāļu apkarošana notiek praktiski visu sezonas laiku.

Klienti novērtē ražas kvalitāti 

Neskatoties uz grūtībām, ar ko nākas saskarties, ģimene turpina  iekopt ogulājus, lai jau drīzumā, augustā, aicinātu cilvēkus uz aveņu pašlasīšanu. Tāpat piedāvājumā būs lieliski ķiploki un sulīgie arbūzi, kurus atzinīgi novērtējuši pērnās ražas klienti. Interesenti var sekot zemnieku saimniecības aktivitātēm sociālā tīkla Facebook lapā “Pilnu Punci”, kur tiek ievietota aktuālā informācija par saimniecības darbību, kā arī citas, pēc saimnieku domām, nozīmīgas ziņas. Tāpat z/s “Celmi” atrodama arī “Novada Garšas” katalogā, kurā apkopots gandrīz tūkstotis Latvijas pārtikas produktu ražotāju.

Elīna Masteiko,
Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru