Sēlijā tiek ražotas unikāla dizaina laivas

GalerijaPrint

Biedrība “Sēlijas laivas” šoruden uzsākusi jaunu nomas piedāvājumu – Latvijā dizainētas un ražotas bļodveida formas laivas – “rupučus”, kas īpaši piemērotas nelielām ūdenstilpēm.

“Rupuču” idejas autors un ražotājs Jānis Briška pagaidām izgatavojis vien 40 šāda dizaina laivas, kurās pārvietošanās notiek, airējot ar vienu airi laivas priekšgalā. Ideja radusies, meklējot labāko risinājumu tieši nelielajām Latvijas upēm. 2016. gadā izgudrojums atzīts par Gada rūpnieciskā dizaina balvas laureātu.

Bļodveida formas laivas uzskatāmas par senāko laivu formu, kādas pasaulē lietotas vēl pirms Latvijā labāk zināmajām vienkoču laivām. “Rupuču” formu dizainers Jānis Briška aizguvis no Britu salās sastopamajiem vēsturiskajiem “coracle”, ko tradicionāli būvēja, uz pīta koka karkasa uzstiepjot darvotu audeklu vai vērša ādu. Šādas laivas mūsdienās joprojām tiek lietotas Dienvidaustrumāzijā un Indijā, bet kontinentālajā Eiropā tās ir nepelnīti aizmirstas. Ļoti iespējams, senāk tās bijušas daudz izplatītākas par vienkočiem, jo vieglāk izgatavojamas. Līdz šim senākais zināmais eksemplārs atrasts kādas angļu muižas bēniņos un tā izgatavošana tiek lēsta ap 18.-19. gadsimtu miju.

Rakstniece un slavenā Džeroma K. Džeroma romāna “Trīs vīri laivā” tulkotāja Vizma Belševica angļu vārdu “coracle” šajā daiļdarbā tulkojusi kā “mazā, pītā īru laiviņa”, kas norāda, ka latviešu valodā vārds (ja tāds ir bijis) šai laivai  pazaudēts. Tāpēc Jānis Briška savam izgudrojumam devis jaunu vārdu: “Domāju, ka “rupucis” aizpilda milzīgo spraugu starp gumijas zābakiem un kanoe laivu. Daudzās vietās kanoe laiva ir par lielu un gumijnieki – par mazu. Sēžot tādā laiviņā, cilvēks ir daudz tuvāk dabai un tuvāk ūdenim. Tādēļ arī tāds nosaukums – rupucis ir abinieks, jo atrodas starp ūdeni un gaisu. Šīs laivas ir ideāli piemērotas medībām, makšķerēšanai un dažādiem vaļaspriekiem.”

Laivas pilnībā ir roku darbs un tiek izgatavotas no stiklašķiedras divu dienu laikā. Izmēri ir mazi (150 x 120 x 38 cm) un svars tikai aptuveni 11 kg. Laivu viegli vilkt pa zāli un pāri dažādiem šķēršļiem, bet tādā var sēdēt pieaugušais svarā līdz pat 110 km.

Biedrības “Sēlijas laivas” valdes loceklis Ričards Šmits atzīst, ka šis ir unikāls piedāvājums Latvijā: “Šobrīd esam vienīgā laivu noma Latvijā, kas ir uzdrošinājusies “rupučus” piedāvāt tūristiem, un esam lepni, ka tas notiek tieši Sēlijā. Tā ir iespēja izbaudīt citādāku piedzīvojumu. Daudzi aktīvās atpūtas cienītāji jau izmēģinājuši laivu braucienus ar kanoe, kajakiem, un viņus Latvijā pārsteigt ir grūti. Bet “rupuči” ir kaut kas negaidīts. Turklāt smieklu deva garantēta, jo airēšana gan pašiem, gan skatītājiem no malas izskatās ļoti uzjautrinoši.”

Pagaidām “rupuči” nomā tiek piedāvāti līdz 2020. gada 15. oktobrim, taču, ja atsaucība būs laba, biedrība plāno turpināt piedāvājumu arī nākamajā gadā. Aktīvās atpūtas sezona vēl nav beigusies un joprojām tiek piedāvātas dažāda izmēra laivas braucieniem Sēlijā, kā arī rīkoti dažādi pārgājieni un ekspedīcijas dabā.

Jānis Dzimtais,
biedrības “Sēlijas laivas”sabiedrisko attiecību speciālists,
sadarbībā ar LLKC Jēkabpils biroju

Foto galerija: 

Pievienot komentāru