Carnikavas novada zivsaimnieki Nēģu svētkos

GalerijaPrint

Parādot godu Carnikavas lepnumam – Gaujas nēģim un atzīmējot nēģu zvejas sezonas atklāšanu, katru gadu augustā tiek svinēti vērienīgākie svētki Carnikavas novadā – Nēģu svētki. Šogad tie bija jau četrpadsmitie un notika zem Eiropas līmeņa preču kvalitātes zīmes karoga, jo „Carnikavas nēģi” ir pirmais Latvijas pārtikas produkts, kas kopš 2015. gada februāra ir iekļauts Eiropas Savienības Aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā.

Šis stāstījums nebūs par to, kādas slavenības piedalījās šī gada nēģu svētku pasākumā, tas nebūs par Raimondu Paulu vai par Mārtiņa Rītiņa šovu, bagātīgo kultūras programmu. Tas būs par tiem cilvēkiem, pateicoties kuriem nodrošināts pats svētku pamats – „Carnikavas nēģi”.

„Carnikavas nēģu” realizētāji ir iekļauti ražotāju grupā, kuras sastāvā ir trīs zvejniecības firmas un septiņi pārstrādes uzņēmumi.

Pirmā „frontes līnija” ir zvejnieki, kuri jebkuros laika apstākļos, izmantojot savus nēģu murdus, iegūst pirmreizējo produktu – svaigu nēģi. Tikai Carnikavas novadā laikā no 1. augusta līdz 1. februārim ar murdiem Gaujas upes lejtecē pie iztekas zvejotie nēģi ir marķējami ar norādi „Carnikavas nēģi”. Lielākie nēģu ķērāji ir SIA „Leste” un SIA „Grif 93”.

Sarunā ar Viesturu Rinkēviču, SIA „Grif 93” vadītāju, noskaidrojās, ka nēģu svētkiem viņa firma gatavojas laikus, nodrošinot savu artavu lielajam zupas katlam, kā arī pārdodot svaigo produktu pārstrādātājiem. Viesturs vēl informēja, ka viņa darbinieki ārzemju viesu delegācijai demonstrēja murdu izcelšanu no ūdens un nēģu izbēršanas procesu, kā arī svētku laikā izvizināja pa Gauju.

Aldonis Lūkins, SIA „Leste” valdes loceklis, pauda savu gandarījumu par izdevušos pasākumu, kuram gatavojās jau no pirmās augusta dienas. Spītējot nēģu ķeršanai nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, bija jānodrošina pietiekams svaigās produkcijas daudzums gan slavenajai nēģu zupai, gan arī cepējiem svētkos. Uzņēmuma vīri aktīvi piedalījās svētku programmas īstenošanā, vizināja viesus savās zvejnieku laivās līdz jūrai un atpakaļ, pats Aldonis ar laivu „Rebeka” bija pirmais laivu parādē un nogādāja Nēģu karali svētku gājiena dalībniekiem. Tāpēc pateicība no domes vadības svētku atklāšanā bija tiešām pelnīta.

Nākamā pakāpe jau ir produkcijas pārstrādātāji, kas cep „Carnikavas nēģus”. Viņi tālāk nodod jau gatavo preci pircējiem, svētku viesiem, lai visi varētu baudīt šo delikatesi. Carnikavas parkā, svētku norises vietā, aktīvi darbojās SIA „Gaujas krasti”, SIA „Zibs” un IK „Gundegas IP”. Noskaidroju šo firmu vadītāju iespaidu par svētkiem. Visi kā viens apgalvoja, ka ieguldīts milzīgs darbs – gan nedēļu ilgā sagatavošanās procesā, gan arī uz vietas – parkā. Viesi ar nēģiem tika cienāti no pulksten 9 līdz pat 21. Neskatoties uz nogurumu, ir milzīgs gandarījums par paveikto.

Uzdevu jautājumu: kas iepriecināja vai sarūgtināja svētku laikā?

Ilmārs Prauliņš no IK „Gundegas IP”: „Tas iepriecināja, ka ciemiņiem ļoti garšoja nēģi, īpaši pārsteigti bija tie, kuri baudīja pirmo reizi. Arī uz vietas tika cepti nēģi, viesi varēja vērot pašu procesu, daudzi vēlējās nofotografēties kopā ar mani un nēģu cepamo resti.”

Anita Bagrija no SIA „Gaujas krasti”: „Iepriecināja labās atsauksmes no klientiem, personīgā atzinība no domes vadības. Patika, ka organizētāji šogad bija sarūpējuši krietni vairāk galdu un solu, lai lielais viesu pieplūdums varētu brīvi izvietoties. Mums tikai atlika rūpēties, lai uz galdiem būtu cienasts. Strādājām čakli, visa ģimene, un rezultāti neizpalika. Grūti pat pieminēt kādu lietu, kas nepatika.”

Te sarunu papildināja Māris Miglāns no SIA „Zibs”: „Nepatika tas lielais karstums, kas valdīja dienas vidū, bija grūti strādāt pie krāsns... Taču, redzot kā viesiem patīk rezultāts – karstie, brūnie nēģi, rūgtums izgaisa, kā nebijis, palika tikai prieks par paveikto!”

Zigrīda Skaveneca, SIA „Krupis” vadītāja: „Mēs šogad svētku viesus uzņēmām savā ražotnē, darba pietika uz vietas, jo mūsu tradicionālajām nēģu produkcijas degustācijām bija pieteikušies daudz ciemiņu, arī no ārzemēm. Esam ļoti priecīgi par svētku viesu atzinību, visvairāk komplimentu bija no motociklu „Jawa” salidojuma dalībniekiem. Tas mums dod iedvesmu turpmākiem darbiem.”

Nobeigumā vēlu veiksmi novada zivsaimniekiem viņu ikdienas darbā līdz nākamajiem svētkiem! Lai izdodas!

Jānis Kravalis,

Carnikavas novada lauku attīstības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru