Jaunas tradīcijas pirmsākumi – nēģu diena Pāvilostā

GalerijaPrint

Pāvilosta, 25. novembra rīts, vēss laiks, debesis skaidrojas, tas ir priekšvēstnesis gaišai un saulainai svētdienas dienai. Tā arī ir diena, kad pie Pāvilostas novadpētniecības muzeja sākas jauna tradīcija – nēģu diena Pāvilostā, kuras mērķis ir popularizēt un ļaut vairāk iepazīt nēģi, kā arī izteikt pateicību nēģu zvejniekiem.

Nēģu zvejniecība un tradīcijas Pāvilostā

Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova stāsta, ka nēģus Pāvilostā Tebras un Durbes upēs pie Sakas satekas zvejojuši jau sen ar koka tačiem. Laika gaitā zvejošanas paņēmieni mainījušies.

Pēc daudzu gadu pārtraukuma, 1964. gada sākumā atsākoties aktīvai zvejniecībai Sakas upē, atsākās arī nēģu zveja. 1964. gadā nozvejotos nēģus sāka apstrādāt jaunatvērtajā nēģu cehā. 1965. gadā nēģu nozveja un apstrāde paplašinājās. Sagatavotie ceptie Pāvilostas nēģi tajos tālajos gados tiek vesti uz Rīgas un Maskavas glaunajiem restorāniem.

Sākotnēji nēģus zvejoja Sakas upē ar diviem murdiem no augusta līdz decembrim. Aktīvie nēģu zvejnieki bijuši Žanis Bunka, Ernests Ermanis, Arvīds Zvaigzne, Krišs Pētermanis,  Šaukstels, Edvards un Gunārs Jembergi, Osvalds Grīnbergs, Arnolds  Apenis, Harijs Lācītis.

Paiet laiks, un pagājušā gadsimta 90.-tajos gados, pēc smagām pārrunām ar zivsaimniecības institūta speciālistiem un lieliem Rīgas kungiem Sakas upē ļauj nēģus zvejot ar 16 murdiem (4 rindas pa 4 murdiem no kreisā krasta). Tikai mazs salīdzinājums, kopējais nēģu zvejas rīku limits dažādās pašvaldībās un upēs ir 571 murds  un 31 tīkls.

Nēģus turpina zvejot arī šajā gadsimtā. Tā 2017. gadā Pāvilostas novadā ar nēģu zvejniecību nodarbojas 11 uzņēmumi. Nēģu zvejas sezona sākas no 1. augusta un ilgst līdz 1. februārim. Tā nav viegla, jo daudz spēka un laika prasa murdu izvietojuma vietas nomaiņa Sakas upē. Lai izņemtu un izmazgātu zvejas rīkus, kā arī nostiprinātu tos atpakaļ upē, vajadzīgas vismaz četras stundas. Viens no svarīgākajiem loma lielumu ietekmējošiem faktoriem ir laika apstākļi.

Nēģu pagatavošana

Savos rakstos Ilze Zonne atzīst, ka “nēģi ir produkts, kurš spēj ļoti garšot vai ļoti negaršot un radīt tik spēcīgas gastronomiskas kaislības kā reti kurš cits”. Vēsturiski jau senie romieši ļoti labi zināja, kas ir nēģi, viduslaikos cilvēki ievēroja, ka nēģi ir barojošāki nekā citas zivis, un īpaši tos pieprasīja gavēņa laikā. Tas ir augstu vērtēta delikatese Eiropas tautās.

Runājot ar cilvēkiem, ir jāatzīst, ka ir ļoti daudz nēģu pagatavošanas veidu un katram var būt savas nianses, un noteikti iesakām ikvienam, pat kaislīgākajiem skeptiķiem, vismaz reizi nogaršot labi pagatavotu nēģi. To ļoti labi apliecināja pirms vairākiem gadiem piedzīvotais, kad, viesojoties pie Aleksandra Rozenšteina zvejnieku saimniecība “Kurķis” Salacgrīvā, bija iespēja nogaršot izcili pagatavotus nēģus, un pieredzes apmaiņas dalībnieks, kurš atzina, ka viņam negaršo nēģi, augstu novērtēja Aleksandra meistarību.

Nēģu diena Pāvilostā

Tieši tāds vadmotīvs arī rosināja pēc labākajiem piemēriem – Carnikavas un Salacgrīvas – godā celt nēģi un ļaut cilvēkiem vēl vairāk iepazīt to arī Pāvilostā. Šīs dienas ietvaros bija iespēja vērot un iepazīt pagatavošanas meistarklases – nēģu kūpināšanu piedāvāja Dzintars Zamarītis, ceptus nēģus, nēģus pastētē un želejā piedāvāja Valērijs Kurčanovs, sātīgo nēģu zupu vārīja Silva Vārsberga.

Papildus ikvienam bija iespēja noskatīties radošās apvienības “Jūras Vēstis” izsmeļošo un vēsturiski nozīmīgo filmu “Latvijas nēģis”, bērni varēja piedalīties dažādās aktivitātēs, kā arī apmeklēt un iepazīt Pāvilostas novadpētniecības muzeja piedāvātās plašās iespējas, apskatīt muzeja ekspozīciju “Jūriņ’ prasa smalku tīklu” un virtuāli iejusties zvejnieka lomā, ar murdiem zvejojot nēģus Sakas upē.

Šī diena pulcēja negaidīti daudz apmeklētāju, un tas tik pierāda, ka šāda diena ir nepieciešama arī turpmāk.

Liels paldies Pāvilostas novada domei un īpaši Irinai Kurčanovai, kura ar savu darbarūķu komandu ir izdarījusi milzīgu darbu pasākuma  rīkošanā.

Tas ir jauns izaicinājums un jauna tradīcija, kuru apsolām arī uzturēt turpmāk, lai izdotos labāk, būsim pateicīgi ikvienam par ierosinājumiem nākamā gada nēģu dienas rīkošanu Pāvilostā.

Uz tikšanos nākamajā gadā Pāvilostā!

Pasākums notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Atbalsts zivsaimniecības nozares popularizēšanai un zivsaimniecības projektu konkursa organizēšana” ietvaros.

 Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas nodaļas vadītājs un uzņēmējdarbības konsultants

 Foto: Marita Kurčanova, Pāvilostas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru