Pasniegtas pirmās balvas zivsaimniecībā – “Lielais loms”

GalerijaPrint

Zivsaimniecība līdz šim bijusi teju vienīgā tautsaimniecības nozare, kurai nebija savas gada balvas, ko pasniegt labākajiem darbiniekiem. Šogad viss mainījās. Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ierosinājuma, Zemkopības ministrija izsludināja pieteikšanos balvai “Lielais loms”. Novembrī balvas atrada savus īpašniekus.

Pirmajā “Lielā loma” pasniegšanas gadā laureātu nosaukumus, diplomus un balvas piešķīra trīs nominācijās.

 Laureāta nosaukumu nominācijā „Gada uzņēmums zivsaimniecībā” saņēma SIA “Karavela” un tās vadītājs Andris Bite. “Prieks, ka mūsu uzņēmuma komanda ir pozitīvā nozīmē traka,” pēc balvas saņemšanas atzina A. Bite. “Neraugoties uz šī brīža problēmām, mums izdevies iekarot Rietumu tirgu, pierādot, ka arī mazas valsts uzņēmums var paveikt daudz ko,” uzsvēra A. Bite. SIA “Karavela” vadītājs aicināja arī lauksaimniekus mācīties no zivsaimnieku pieredzes un sākt strādāt kopā. “Jā, mēs varam būt paraugs citām nozarēm, jo jau vairākus gadus vienā stendā kopīgi startējam starptautiskās izstādēs un cits citam vedam pat klientus. Ja tā varētu arī citas nozares, mūsu valsts būtu liela ieguvēja. Katrā ziņā paldies jāsaka arī visām krīzēm, kas nāk pār mums – no katras mēs izejam stiprāki un gudrāki.”

Savukārt nominācijā „Par inovatīvu uzņēmējdarbību” par labāko tika atzīta SIA „Unda”, kas, pateicoties jaunām tehnoloģijām – dūmu ģeneratoram, benzopirēna līmeni kūpinātajās šprotēs no atļauto piecu mikrogramu normas kilogramā nu var noturēt pat divu mikrogramu robežās.

Īpašo balvu nominācijā “Par inovatīvu uzņēmējdarbību” saņēma LLKC izvirzītais uzņēmums SIA “Annas zivjaudzētava”. Tās vadītājs Kristaps Romanovs atzina, ka zivju audzēšana nav bijis viņa bērnības sapnis. “Pirms desmit gadiem sāku ar vienu dīķi – pašlaik to ir jau 75. Šo gadu laikā esmu sapratis, ka zivju mazuļi ātrāk izaug cehā, tādēļ man ir abi šie ražošanas posmi, un zem jumta ir baseini. Inkubēju un audzēju varavīksnes foreles – šogad 300 tūkstošus. Prieks, ka mūsu produkts – aizsargatmosfērā iepakota foreles fileja – nu ir pieejams daudzviet Latvijas lielveikalos,” atzīst K. Romanovs.

Nominācijā “Jauns un daudzsološs nozarē” laureāta titulu ieguva Dana Odnoroga, kura darbojas SIA “BraDava”. “Vecā muižas spirta brūža vietā ierīkotais saldēšanas komplekss uzņem apgriezienus. Brētliņas un reņģes gatavojam pēc veco tehnologu ieteiktajām receptēm. Savu produkciju eksportējam uz Ukrainu, Poliju un Baltkrieviju. Darbi sokas tiešām raiti, un ir prieks, ka esam novērtēti,” atzina D. Odnoroga.

Balvu „Par mūža ieguldījumu zivsaimniecībā” saņēma Latvijas Zivsaimnieku asociācijas vadītājs Inārijs Voits par dedzīgu, raženu un neatlaidīgu darbu zivsaimniecības nozarē daudzu gadu garumā. “Es vēl ilgi mierā nelikšos,” smej Inārijs Voits. “Kļūdas savā garajā darba mūžā neredzu, pat sagriezto kuģu jautājumā, kuru man daudzi pārmeta. Joprojām uzskatu, ka tas bija pareizais risinājums, jo ļāva zvejniekiem tikt pie naudas. Ja kuģi nebūtu sagriezti, tagad apkārt mētātos ļoti daudzi vraki bez jelkādas vērtības,” viņš ir pārliecināts.

Balvu “Lielais loms 2015” laureātiem pasniedza zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kurš atzina, ka zivsaimniecība Latvijā balsta valsts ekonomiku, jo jau daudzu gadu garumā tai nemainīgi bijusi pozitīva ārējās tirdzniecības bilance. “Mūsu zivsaimnieki prot radīt pievienoto vērtību. Kā komersanti pašlaik reģistrēti 518 uzņēmumi, nodrošinot vairāk nekā četrus tūkstošus darbavietu visā Latvijā. Lieliski rādītāji ir arī zivju pārstrādes uzņēmumu darbībā, – šogad eksportā nonākuši 95% no to saražotās produkcijas. Vēl viens pozitīvs aspekts ir tas, ka piekrastes zvejnieki spējuši saglabāt savu nodarbi un tās dzīvotspēju,” uzsvēra Jānis Dūklavs.

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: Evija Trifanova

Foto galerija: 

Pievienot komentāru