Vecpiebalgas skolēni iepazīst zivsaimniecības nozari

GalerijaPrint

LLKC Cēsu nodaļa maija beigās rīkoja pasākumu “Zivsaimniecības popularizēšana skolās”, kura ietvaros Vecpiebalgas vidusskolas 6. klases audzēkņi tika iepazīstināti ar zivju mazuļu audzēšanu un zivju dīķu ierīkošanu un apsaimniekošanu.

Lai uzzinātu, kā un kur tiek audzēti zivju mazuļi, devāmies uz zivju audzētavu “Kārļi”, kas atrodas Amatas novada Drabešu pagastā. Zivju audzētavā vispirms izstāstīja par audzētavas vēsturi un tās darbību šodien. Tad sekoja informācija par procesiem, kā zivju mazuļi tiek audzēti, baroti, ārstēti, kā tiek tīrītas zivju “mājiņas” un kā zivju mazuļus var transportēt. Zivju audzētava “Kārļi” veidota uz Amatas upes, un tur tiek audzētas varavīksnes foreles, strauta foreles, taimiņi un sīgas.

Zivju audzētavas iekštelpās apskatījām ūdens baseinus ar dažādiem zivju mazuļiem – gan tādiem, kuri tikko izšķīlušies, gan tādiem, kuri jau ir divus gadus veci. Lielāko skolēnu uzmanību piesaistīja stores. Apskatījām arī zivju ceļu pie netālu esošā Melturu tilta pār Amatu.

Tālāk devāmies uz Veselavas pagasta z/s “Brīvnieki”, kur mūs sagaidīja saimnieks Andris Actiņš. Viņš savā piemājas saimniecības zemē izveidojis un apsaimnieko 16 zivju dīķus. Dīķi izveidoti, gan realizējot vairākus EZF projektus, gan pēc paša saimnieka iniciatīvas. Saimnieks izstāstīja savas saimniecības veidošanās vēsturi un dalījās savā pieredzē. Viņš mudināja jauniešus vairāk pievērsties gan lauksaimniecībai, gan zivsaimniecībai un pašiem saimniekot savā zemē. Šeit mums izdevās redzēt arī karpu nārstu un procesu, kā tiek veidots jauns dīķis.

Saimnieka stāstījumā skolēniem nācās ieklausīties ļoti uzmanīgi, jo tika uzdoti arī vairāki āķīgi jautājumi par dīķu “tekošajiem” metriem un dīķu augstumu starpībām. Dienas noslēgumā skolēni gan visi kopā, gan katrs atsevišķi atbildēja uz dažādiem jautājumiem un pildīja dažādus uzdevumus par visas dienas laikā redzēto un dzirdēto.

Šī pasākuma mērķis bija skolēniem dot nelielu ieskatu un veidot izpratni par zivsaimniecības nozari Latvijā un tās nozīmi tautsaimniecībā. Gan skolēni, gan skolotāji ir ļoti pateicīgi, ka LLKC sadarbībā ar Zivsaimniecības tīklu šādu iespēju viņiem deva.

Gunda Veļika,

Cēsu KB uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru